Ben Soleimani: Pierwsza rzecz, o którą chciałbym zapytać to: "Co czyni ten dywan wyjątkowym, unikalnym i jedynym w swoim rodzaju? Poza tym, możesz zapytać o okres czasu i region, z którego pochodzi. Będzie to wymagało pewnych badań, jeśli nie jesteście zaznajomieni, ale to właśnie tekstura, splot, motywy, przędza i kolory mówią wam o pochodzeniu dywanu. Wiedza o tym, co jest wspólne dla poszczególnych okresów czasu i miejsc da ci więcej informacji.

Jak można stwierdzić, czy dywan jest cenny? A wysoka jakość? Czego należy szukać?

Zasadniczo, prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, która sprawia, że dywan jest dla mnie wyjątkowy jest to, jak wyjątkowy i odmienny jest. Zwłaszcza dywan o naiwnej konstrukcji - czyli takiej, w której rękodzielnik tworzy wzór w miarę upływu czasu, wypełniając dzieło pasją i artyzmem, a także podkreślając ludzki element. Nie jest wykonany maszynowo i nie jest idealny, jest dziełem sztuki. A dla mnie to czyni go bardziej wartościowym.

W międzyczasie, jak można stwierdzić, czy dywan nie jest zabytkowy, ale wyprodukowany tak, aby wyglądał jak jest?

Wysokiej jakości, ręcznie robione dywany, które wyglądają staro, mogą być również fantastyczne. Ale jeśli chcesz nabyć zabytkowy dywan, jest pewien patynowy, który zwykle pochodzi tylko z wiekiem. Obejmuje ona zużycie, kolory i sposób, w jaki przędze otworzyły się z czasem. Dobra wełna z wiekiem nabiera więcej blasku. A kolory często wydają się bardziej subtelne i naturalne.

Jakimi niedoskonałościami można patrzeć w przeszłość?

Rozsądne zużycie i niedoskonałości są dobre - nawet pożądane. Zwłaszcza utlenianie się kolorów.

Dlaczego ktoś miałby chcieć kupić zabytkowy dywanik nad zupełnie nowym?

Dla mnie bardziej liczy się jakość i wyjątkowość dywanu, w przeciwieństwie do tego, czy jest on stary czy nowy. Ale oczywiście, jeśli szukasz jedynego w swoim rodzaju kawałka, to kupujesz zabytkowy dywanik.

Uwielbiam w sposób przemyślany mieszać nowe i zabytkowe dywany. Na przykład, możesz sparować jeden z moich nowych, ciepłych dywanów o starej, delikatnie zniekształconej fakturze - to tylko paski, bardzo czyste - z dywanikiem z tej samej rodziny kolorystycznej. Nowy, solidny dywanik może znaleźć się w jadalni, a wzorzysty, zabytkowy dywanik może być używany w salonie. Zestawienie sprawiłoby, że każdy z dywanów wyglądałby jeszcze piękniej.

Zobacz także: Jak wystylizować swój dom

Warto przeczytać