W dobie The Sims, kiedy każdy może być wirtualnym architektem i codziennie zmieniać wystrój swojego mieszkania, większość nastolatków dobrze wie, czego może oczekiwać od swojego pokoju. Wielu z nich ma już za sobą wiele projektów swoich wymarzonych domów. Czasami nastolatkowie mogą próbować zdefiniować swoje potrzeby i wymagania i przenieść je z komputera do rzeczywistości. A rzeczywistość sprzed kilku lat, jaką znają rodzice, może nie być tożsama z tym, co jest modne teraz. Dostępność materiałów i ich różnorodność daje dość dużą swobodę wyboru.

Standardowe podejście do tego tematu może okazać się niewystarczające. Z wiekiem charakter młodego człowieka staje się coraz bardziej wyrazisty, a jego pasje coraz ważniejsze. Dlatego odpowiedni pokój to taki, który to odzwierciedla, a jednocześnie jest przyjaznym środowiskiem, które stymuluje do dalszego rozwoju. Jak jednak pogodzić wizję dziecka z oczekiwaniami rodziców?

Może to nie być łatwe, biorąc pod uwagę różnice wieku, doświadczeń i gustów. Dziecko z pewnością doceni możliwość decydowania nie tylko o doborze dodatków, ale także o stylu wnętrza.

Nastolatek będzie spędzał w nim większość czasu i to tam będzie przyjmował swoich gości. Poprzez swój pokój będzie wyrażał siebie i określał, kim jest. Docelowo powinno to być bezpieczne miejsce do kształtowania swojej osobowości i komunikacji ze światem zewnętrznym.

Możliwości jest wiele, a trendy stają się coraz nowsze. Rada - tylko nie dajcie się zwariować. Wszystko to ma służyć jako inspiracja, a nie przytłoczenie. Intuicja będzie doskonałym doradcą. Warto też korzystać z pomysłowych rozwiązań innych, które można znaleźć w katalogach i magazynach wnętrzarskich. Całą masę inspiracji odkryjemy również w mediach społecznościowych. Począwszy od stylu prowansalskiego poprzez nawiązania do stylu kolonialnego, bohemy czy coraz bardziej popularnego stylu industrialnego.

Projektując pokój wokół pasji dziecka, należy pamiętać, że powinien on również pełnić funkcję miejsca nie tylko do rozwijania zainteresowań, takich jak słuchanie muzyki czy rysowanie, ale również do odrabiania lekcji, spędzania czasu z przyjaciółmi, grania w gry i oczywiście spania. Dlatego też w pokoju nastolatka możemy wyróżnić dwie strefy. Strefę nauki i wypoczynku.

Zapewne jednym z priorytetów będzie funkcjonalność rozwiązań. W końcu nie chodzi tylko o świeżość, ale również o praktyczność. Jeśli nastolatkowi bez problemu uda się dobrać odpowiednią kolorystykę czy styl do swojego pokoju, rodzice zapewne trzeźwo spojrzą na wielkość mebli i pomogą dopasować je do wnętrza.

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać, to ustawienie mebli. Jeśli to możliwe, warto byłoby wygospodarować miejsce do nauki przy oknie, ponieważ światło dzienne nie męczy wzroku tak bardzo jak sztuczne. Jest więc najkorzystniejsze do czytania i odrabiania lekcji. Przy tej okazji można zadbać o dobre oświetlenie, zarówno ogólne, jak i miejscowe. Lampka na biurko nie musi być tylko praktyczna. Można ją skomponować z całym wnętrzem.

Biurko to jeden z najważniejszych mebli w pokoju młodego człowieka. Docenią je zarówno uczniowie, jak i miłośnicy gier komputerowych. Odpowiednio dobrana wysokość biurka jest taka, aby dziecko nie musiało się pochylać. To nie tylko kwestia wygody, ale również prawidłowej postawy i zdrowego kręgosłupa. W cenie będzie również odpowiednio duży blat roboczy. Dzięki niemu będzie można rozłożyć wszystkie potrzebne materiały i mieć je pod ręką. Warto wspomnieć, że duże znaczenie ma również krzesło. Większość z nich to fotele obrotowe, które dają wiele możliwości dostosowania wysokości fotela do potrzeb użytkownika.

Kolejnym ważnym aspektem dobrze wyposażonego pokoju jest możliwość zaznania w nim relaksu i regeneracji. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście łóżko. Mówiąc najprościej, musi być ono wygodne. Musi więc spełniać kilka warunków. Oprócz odpowiedniego rozmiaru, należy wybrać także materac dopasowany do potrzeb dziecka.

To właśnie na niego przychodzi kolej w szafie. Jak wybrać? To zależy od potrzeb i wielkości pomieszczenia. Coraz więcej osób odchodzi od szafy, która może pomieścić tylko ubrania. Mając na uwadze zainteresowania dziecka i jego codzienne aktywności. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, że niektóre akcesoria czy sprzęty niekoniecznie powinny być wyeksponowane. Ułatwi to utrzymanie porządku i sprawi wrażenie większego ładu.

Indywidualizm w aranżacji wnętrza przyjaznego nastolatkom to zapewne wyzwanie, ale na pewno cel do osiągnięcia. Za nim kryje się ogromna satysfakcja i zadowolenie dorastającego dziecka.

Warto przeczytać