Wszystkich projektantów, którzy zajmują się aranżacją wnętrz dzieli się na cztery grupy. Pierwszą będą biura architektoniczne, które zajmują się projektami samych budynków, a wnętrze robiące nie jako przy okazji. To właśnie najgorszy wybór, jaki może być dokonany, gdy wybieramy dla siebie projektanta.

Biura architektoniczne

Usługi biur architektonicznych z zasady będą dla nas najdroższe. Dodatkowo architekci, którzy tam pracują nie zajmują się projektowaniem na co dzień. Mają w tej dziedzinie niewielkie doświadczenie i będą przywiązywać niewielką wagę do funkcjonalności oraz ergonomii pomieszczeń. Można także zauważyć, że jeśli przegląda się projekty domów z aranżacjami wiele będzie można tutaj zauważyć. O ile z zewnątrz budynek prezentować się będzie dobrze, to niestety pomieszczenia nie będą ustawne, a propozycje rozmieszczenia poszczególnych funkcji często będą jednak chybione. Oczywiście poziom poszczególnych pracowni będzie różny, ale wynajmowane biura do projektowanie wnętrz nie jest to dobre rozwiązanie.

Projektanci

Druga grupa stanowią projektanci, którzy są zatrudnieni u wykonawców takich jak producenci kuchni, sprzedawcy armatury czy w firmach budowlanych. Zazwyczaj będą to absolwenci architektury, którzy nie mają pracy w biurach projektowych i świadczą takie usługi w cenie zakupionego towaru.

Koszt projektu domu

W takiej sytuacji teoretycznie projekt dostajemy gratis do tego co kupujemy. W praktyce oczywiście jego koszty zaliczone są do materiałów. Na pewno zaletą będzie niski koszt takiego projektu. Jednak są także wady a mianowicie takie projekty dotyczą jednego pomieszczenia i są robione masowo, nie ma tam zindywidualizowanego charakteru, nie będą również szczegółowe

Absolwenci ASP - najtańsza alternatywa

Trzecia grupa projektantów to jeszcze na ogół studenci albo absolwenci ASP albo też architektury, czasami osoby wyłącznie po kursach bez wykształcenia, którzy oferują swoje własne projekty w niskiej cenie, jednak nie ma wtedy żadnego doświadczeni zawodowego, a często pojawiającym się problemem będzie kłopot z terminowością realizacji zlecenia.

Stanowi to tanią alternatywę dla innych usług, pojawia się jednak pytanie czy chcemy zaoszczędzić kilka tysięcy na projekcie, którego realizacja ma pochłaniać dziesiątki tysięcy. Czasami bowiem ryzykujemy i dostajemy projekt na bardzo niskim poziomie. Ostatnia czwarta grupa projektantów to biura, które będą się zajmować wyłącznie architekturą wnętrz. Specjalizują się w tej dziedzinie i mają większą wiedzę i doświadczenie. Koszt takiego projektu nie jest niski, ale mamy zazwyczaj najlepszy końcowy efekt.

Warto przeczytać