Projektantka Beth Diana Smith pokazuje, jak znaleźć profesjonalistę odpowiedniego dla Twojego stylu i budżetu.

Jeśli masz problem z ustaleniem, jak sprawić, by Twój dom stał się domem, być może nadszedł czas, by skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Niezależnie od Twojej estetyki, odpowiedni projektant może pomóc uczynić Twój wymarzony dom rzeczywistością, jednocześnie mając na uwadze Twój czas i budżet.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wskazówek dotyczących stylu projektowania, odświeżenia pomieszczenia, czy też zmiany wyglądu całego domu, korzyści płynące z zatrudnienia projektanta wnętrz są nieograniczone. Beth Diana Smith, projektantka z New Jersey, znająca się zarówno na projektach mieszkaniowych, jak i komercyjnych, dzieli się tutaj swoimi najlepszymi wskazówkami, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę dla Twojego stylu życia.

ELLE DECOR: Jakie są korzyści z zatrudnienia projektanta wnętrz?

BETH DIANA SMITH: Dla mnie, to sprowadza się do trzech podstawowych elementów - pierwszym jest czas. Zaangażowanie czasowe, którego człowiek potrzebuje, aby dostać się do domu, jest pracą na pełny etat. Ludzie mogą uznać to za przytłaczające lub po prostu nie mają na to czasu. Po drugie, sprowadza się ono do wiedzy fachowej. Jeśli nie czujesz się dobrze, idziesz do lekarza. To samo odnosi się do projektanta. Wiedzą rzeczy, których zwykły człowiek by nie wiedział. Trzecią korzyścią są zasoby. Projektanci mają zasoby, które są dostępne tylko dla nich.

ED: Jak należy przeprowadzić poszukiwania projektanta? Od czego w ogóle zacząć?

BS: Poproś znajomych, którzy rzeczywiście korzystali z projektantów, o skierowanie. Dzięki mediom społecznościowym każdy ma przyjaciela, który śledzi projektanta, którego kocha. Na Facebooku widziałem, jak ludzie proszą o rekomendacje, a ja zostałem oznaczony w komentarzach. Używaj hashtagów w mediach społecznościowych, aby zobaczyć, jakie obrazy ci się podobają. Na przykład, używam #interiordesign i #interiordesigner do moich zdjęć Instagram. Kiedy odwiedzasz Instagram projektanta, spójrz na to, co dzielą się o swoim procesie. Mogą nawet dać Ci podglądnąć jedną z ich prezentacji dla zbliżającego się klienta. Inne dobre zasoby są online katalogi projektantów, takich jak Black Artists + Designers Guild dla czarnych projektantów, i publikacji, które często odnoszą się do projektantów w swoich artykułach.

ED: Jakie jest twoje zdanie na temat weryfikacji projektanta?

BDS: Zarezerwuj konsultację. Większość projektantów, w tym ja, pobiera opłaty za konsultacje, ponieważ poświęcamy czas na omawianie pomysłów. Wysyłam potencjalnemu klientowi ankietę i oferuję możliwość zadawania pytań na temat procesu. Rozmawiasz z nim przez telefon lub osobiście i na podstawie tego, o czym rozmawiasz, co może zainspirować Cię do współpracy. Jest to również sposób na sprawdzenie, czy masz chemię z klientem.

ED: Jakie inne czynniki mogą pomóc w określeniu właściwego projektanta zarówno dla Twojego stylu jak i budżetu?

BDS: Zadawaj pytania i nie przyjmuj założeń. Nawet jeśli projektant ma wyższą klientelę, sięgnij i zadaj pytanie. Wielu projektantów oferuje usługi wirtualne. Wyraź chęć współpracy, podziel się budżetem i zapytaj, jakie są możliwości wspólnej pracy. Nawet jeśli nie są w stanie podjąć się realizacji Twojego projektu, mogą skierować Cię do projektanta, któremu uznają za godnego zaufania.

ED: Na co ludzie mają tendencję do przeoczania przy zatrudnianiu projektantów?

BDS: Czas i budżet. Istnieją projektanci w wielu różnych punktach cenowych, ale trzeba wziąć pod uwagę dwa elementy: honorarium projektanta i koszt rzeczywistego produktu. Nawet jeśli istnieje projektant, z którym naprawdę chcesz pracować, zastanów się, co można zrobić w ramach swojego budżetu. A jak dostaniesz dodatkowe pieniądze w przyszłości, możesz nawet sprowadzić tego projektanta z powrotem do innej fazy, ponieważ rzeczy mogą być podzielone.

Wielkie rzeczy wymagają czasu. Dwoma największymi frajerami czasu są wykonawca i projektant. Jeśli skontaktujesz się z projektantem 1 stycznia, nie oznacza to, że projektant jest dostępny, aby rozpocząć swój projekt od razu. Jeśli jest to większy projekt, projektant może mieć pewne dostawy, zamiast otrzymywać elementy dostarczane fragmentarycznie. Takie podejście może być bardziej efektywne i mniej chaotyczne, zwłaszcza jeśli klient mieszka w domu podczas tego procesu.

Każdy projektant weźmie również pod uwagę dostępność wykonawców i podwykonawców. Jeśli rzeczy są wykonywane na zamówienie, to wymaga to czasu. Przedmioty mogą być na zamówienie. Przedmioty mogą być uszkodzone i trzeba będzie przedłużyć ten czas, aby je naprawić lub dostarczyć ponownie. Potrzebny jest również czas dla projektanta, aby pozyskać produkty. Jeśli jest to sypialnia, to zajmie trochę czasu, aby znaleźć łóżko. Być może robisz niestandardowe szafki nocne i akcesoria. Być może będziesz chciał zmienić podłogę. Jest wiele, co dzieje się dla projektanta, że klient może nigdy nie zobaczyć. Nie pozwalamy klientowi zobaczyć całego tego chaosu, który się w tym projekcie dokonuje. Ramy czasowe naprawdę zależą od stylu i dostępności rzeczy.

ED: Po zatrudnieniu projektanta wnętrz, jak efektywnie komunikujesz się w trakcie całego projektu?

BDS: Większość projektantów opiera się na tym, jak klient woli się komunikować. Cenię sobie otwartą i uczciwą komunikację oraz reagowanie w odpowiednim czasie. Jeśli zatrudniłeś eksperta do wykonania tej pracy, musisz mu zaufać, że zrobi to, do czego go zatrudniłeś. Zawsze mam wrażenie, że najlepsze projekty to te, w których klient zaufał projektantowi. Jeśli projektant przedstawia coś, co niekoniecznie kochasz, powiedz, że tego nie kochasz, wyjaśnij dlaczego, i podziel się tym, co chciałbyś zobaczyć. Projektant może pokazywać Ci tylko jeden kawałek większego obrazu.

ED: O czym klient powinien pamiętać po zakończeniu projektu?

BDS: Pod koniec projektu, każdy dobry projektant zrobiłby kilka rzeczy. Otrzymasz pakiet ze wszystkim, co musisz wiedzieć, jak np. podręczniki do zakupionych przedmiotów. Twój projektant będzie prowadził dokumentację, więc jeśli kiedykolwiek natkniesz się na problem w dół drogi, będą mieli odpowiedź, której szukasz lub będą w stanie wskazać Ci właściwy kierunek.

W końcu chcemy mieć pewność, że klient jest zadowolony z procesu, a nie tylko z efektu końcowego. Odkładałam wakacje, pracowałam w środku nocy i spędzałam godziny szukając idealnego ołówka do płytek, a inni projektanci robią to samo. Byłbyś zaskoczony tym, co projektanci robią na zapleczu, aby upewnić się, że szczegóły są nieskazitelne. Znajdź projektanta, któremu możesz zaufać i spróbuj przypomnieć sobie, dlaczego go zatrudniłeś.

Zobacz także: Jak wybrać idealny stół do jadalni

Warto przeczytać