Wybór materaca do sypialni to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć podczas urządzania mieszkania. Od tego, czy wybrany produkt spełni nasze oczekiwania, zależeć będzie komfort naszego snu, dobre samopoczucie i zdrowy kręgosłup. Jeśli chcesz każdego ranka budzić się w dobrym nastroju, bez bólu pleców i napięcia mięśni, sprawdź, jaki materac będzie najlepszym wyborem.

Twardy materac czy miękki materac?

Dekoratorzy sypialni często marzą o super wygodnym i bardzo miękkim materacu, na którym można się zrelaksować po ciężkim dniu. Jednak nie zawsze jest to najwłaściwszy wybór. Choć bardzo miękki materac może wydawać się wygodny, zazwyczaj już po kilku nocach zdajemy sobie sprawę, że ma on swoje wady. Tego typu materac często nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, ponieważ całe ciało zapada się w rodzaj lekkiego puchu. W efekcie, zamiast odpoczywać, wkładamy całą energię w utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji, a rano wstajemy zmęczeni i obolali. Oczywiście zbyt twardy materac również może powodować dyskomfort, ponieważ zbyt mocno uciska naczynia krwionośne i mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem są materace, które zachowują równowagę pomiędzy twardością a miękkością. Posiadają one specjalną warstwę wzmacniającą strukturę, która tworzy strefy o różnym stopniu twardości. Dzięki takiemu rozwiązaniu materac jest twardszy tam, gdzie tego potrzebujemy, czyli w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, a bardziej miękki w okolicach głowy, szyi i stóp, czyli w miejscach, które nie wymagają mocnego podparcia.

Materac o wysokiej elastyczności punktowej

Bardzo ważną cechą dobrego materaca jest jego elastyczność punktowa. Oznacza to, że produkt dopasowuje się do kształtu ciała i reaguje na zmieniający się nacisk, uginając się dokładnie tam, gdzie on występuje. W materacach Tempur dobrą elastyczność punktową zapewniają mikrosprężyny Precision o wysokości 10 cm. Bardzo dobrze dopasowują się one do obciążenia i zapobiegają uczuciu zapadania się podczas snu. Ważną innowacją zwiększającą elastyczność punktową jest również zastosowanie warstwy High Mobility, która ułatwia poruszanie się po materacu oraz redukuje drgania i niedogodności wynikające ze zmiany pozycji drugiego ciała. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często zmieniają pozycję podczas snu oraz dla par, także dla osób z dużymi różnicami wagowymi.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać. Warto kierować się zarówno obiektywnymi czynnikami, takimi jak podparcie kręgosłupa, sprężystość i dobra jakość użytych materiałów, ale niewątpliwie trzeba też brać pod uwagę indywidualne odczucia.

Warto przeczytać