Wybór sprzętu AGD do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o wyposażenie tego pomieszczenia. Jaki sprzęt wybrać? Na co zwrócić uwagę? Gdzie je umieścić?
Wolnostojące urządzenia AGD
Jednym z możliwych rozwiązań jest zakup wolnostojącego sprzętu AGD. To dobry wybór, gdy zależy nam na niskiej cenie i możliwości wymiany sprzętu AGD bez konieczności ingerencji w szafki kuchenne. Wolnostojące urządzenia AGD mają jeszcze wiele innych zalet: są niedrogie, funkcjonalne, pojemne, łatwe w montażu i demontażu, a także często stanowią ozdobę kuchni, ponieważ mają starannie zaprojektowany design.
Jeśli zdecydujesz się na zakup wolnostojącego urządzenia gospodarstwa domowego, jego instalacja jest bardzo prosta - ograniczeniami są istniejące połączenia i posiadane meble kuchenne.
Urządzenia gospodarstwa domowego do zabudowy
Urządzenia AGD do zabudowy cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ można je niemal całkowicie ukryć w kuchni. Lodówka czy zmywarka do zabudowy jest praktycznie niewidoczna, ponieważ jest całkowicie schowana w szafce i zwieńczona frontem kuchennym.
To właśnie dyskrecja sprawia, że urządzenia do zabudowy są tak popularne, ale nie bez znaczenia jest ich funkcjonalność i fakt, że są wygodne w użytkowaniu. Nie bez znaczenia jest również coraz większy wybór tego typu urządzeń.
Jak wybrać lodówkę, płytę grzewczą i piekarnik?
Zakup każdego z tych urządzeń to spory wydatek, dlatego warto sięgać po przemyślane i dobre rozwiązania. Aby dokonać właściwego wyboru, należy rozważyć następujące kwestie:
- Czy wolimy urządzenia wolnostojące czy do zabudowy?
Podjęcie tej decyzji pozwoli zawęzić dostępną pulę urządzeń do wyboru do tych, które spełniają to kryterium. Jeśli planujemy generalny remont kuchni i wymianę mebli, warto rozważyć zakup sprzętu AGD do zabudowy. Jeśli chcemy jedynie wymienić zepsutą lodówkę na nowy model, powinniśmy zastosować ten sam typ urządzenia, który posiadaliśmy, aby uniknąć większych zmian w kuchni.
- Czy lodówka powinna mieć zamrażalnik na górze czy na dole?
Lodówki z górnym zamrażalnikiem, a zwłaszcza modele jednodrzwiowe, są nieco mniej funkcjonalne niż te z oddzielnym dolnym zamrażalnikiem. Szczególną popularnością cieszą się lodówki z zamrażalnikiem na dole, które można zabudować dwoma niezależnymi frontami meblowymi. Zamrażarka na dole jest wygodna w użytkowaniu (korzysta się z niej rzadziej niż z lodówki) i ma pojemne szuflady.
- Wolisz piekarnik z płytą czy urządzenie do zabudowy?
Jest to kwestia, którą warto rozważyć, ponieważ ma ona znaczący wpływ na wygląd całej kuchni. Piekarnik z płytą grzewczą jest urządzeniem wolnostojącym, które można ustawić obok szafek kuchennych. Piekarnik i oddzielna płyta grzewcza to rozwiązania do zabudowy, które mogą być wbudowane klasycznie (jeden nad drugim) lub zupełnie niezależnie, co stwarza duże możliwości aranżacji pomieszczenia.
- Jaką płytę grzewczą lub kuchenkę chcemy kupić?
Kiedy już zdecydujemy, czy wolimy wolnostojący piec, piekarnik czy płytę do zabudowy, powinniśmy skupić się na rodzaju płyty lub kuchenki.
Płyty gazowe sprawdzają się tylko w kuchniach z instalacją gazową. Płyty gazowe są cenione ze względu na to, że są niezależne od energii elektrycznej. Jeśli w naszej okolicy są przerwy w dostawie prądu, a mamy możliwość podłączenia piecyka lub płyty gazowej, warto wybrać to rozwiązanie.
Płyty elektryczne i indukcyjne to bardziej nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazowej. Kuchenki i płyty elektryczne i indukcyjne pozwalają na szybkie przygotowywanie posiłków, nie emitują płomienia, można je ustawić nieco bliżej okna, ponieważ nie ma ryzyka zdmuchnięcia płomienia.
Kwestie, które należy rozważyć przy zakupie urządzeń kuchennych
Podjęcie decyzji, czy wybrać sprzęt do zabudowy czy wolnostojący to dopiero początek sukcesu. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły techniczne, takie jak
- Emitowany hałas - każde urządzenie AGD emituje pewien hałas podczas użytkowania. Dotyczy to w dużej mierze okapów, zmywarek czy lodówek. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, aby nie okazało się, że zbyt głośna lodówka utrudnia nam spokojny sen w nocy. Parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB) i im jest on niższy, tym cichsza praca urządzenia.
- Funkcjonalność - niezależnie od tego, czy wybierzemy lodówkę, zmywarkę czy piekarnik, warto upewnić się, że funkcjonalność tych urządzeń spełni oczekiwania użytkowników. Jeśli szukamy w lodówce wytwornicy lodu, skupmy się na tych modelach, które ją oferują, a jeśli szukamy piekarnika z funkcją pary, odrzućmy te urządzenia, które jej nie oferują.
- Klasa energetyczna - każdy sprzęt AGD ma przypisaną klasę energetyczną. Im wyższa tym lepiej, bo zużycie prądu będzie niższe. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń AGD, które są używane często lub bez przerwy (jak lodówka).
- Cena - warto już na wstępie określić dostępny budżet, aby niepotrzebnie nie przeglądać ofert z urządzeniami wielokrotnie przekraczającymi założoną cenę.
- Marka - warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.
Gdzie umieścić sprzęt AGD w kuchni?
Konkretne rozmieszczenie sprzętu AGD powinno zależeć od preferencji domowników i układu pomieszczenia, ale warto kierować się kilkoma zasadami:
- Kuchenka do zabudowy i płyta gazowa nie powinny znajdować się bezpośrednio pod oknem lub w jego pobliżu - istnieje ryzyko wydmuchania płomienia, a także zapalenia się firanek i zasłon.
- Odległość między okapem a kuchenką lub płytą grzewczą powinna być uzależniona od rodzaju kuchenki. Jeśli jest to płyta gazowa, powinna wynosić co najmniej 70 centymetrów, a jeśli jest to płyta indukcyjna lub elektryczna, okap można zawiesić 60 centymetrów nad nią.
- Lodówka powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej wydajność. Dotyczy to w szczególności piekarników, ale także piekarnika i okna o ekspozycji południowej lub zachodniej.
Wybór sprzętów kuchennych to duże wyzwanie, ale jeśli skupimy się na kilku najważniejszych kwestiach, zakupy powinny być owocne. Podobnie jest z aranżacją kuchni - wystarczy kierować się ergonomią i kilkoma najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa, by osiągnąć komfortowy efekt końcowy.
Warto przeczytać
- 3 czerwca 2021
Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do...
Czytaj dalej- 2 czerwca 2021
Czasy, w których jedynym zadaniem czajnika było doprowadzenie wody do wrzenia już dawno minęły. Na szczęście coraz rzadziej w naszych kuchniach pojawiają się urządzenia...
Czytaj dalej