Wśród szerokiej gamy stylów domowych wyróżnia się jeden, który wyróżnia się spośród innych bogatą historią i charakterem: dom rzemieślnika. Popularyzowane przez amerykańskiego producenta mebli Gustava Stickley'a i braci Gamble, którzy są znani z legendarnego Gamble House, domy w stylu rzemieślniczym po raz pierwszy zwróciły na siebie uwagę pod koniec XIX wieku i na początku XIX wieku podczas Ruchu Sztuka i Rzemiosło. Był to czas, kiedy ludzie zaczęli tracić zainteresowanie eklektycznym charakterem wiktoriańskich domów, wybierając w zamian za to prostotę domów rzemieślników.

Na zewnątrz domu dla rzemieślników znajdują się zazwyczaj dachy o niskim spadku, nawisające okapy, ciężkie, stożkowe kolumny, wzorzyste szyby okienne i zadaszony ganek. Jego kolorystyka zewnętrzna odbija się od natury. Pomyśl o stonowanych odcieniach ziemi, w tym zieleni, brązu i odcieniach taupe. Powszechnie spotykane na zewnątrz materiały budowlane obejmują cegłę i kamień, a także tynki i bocznice drewniane. "Styl rzemieślniczy jest dla osoby, która lubi naturalny styl domu, który nie jest tak ozdobny", mówi Joe Berkowitz z grupy projektowej JAB. "I jak sama nazwa wskazuje, jest on wyrazem doskonałego rzemiosła.

Podobnie jak na zewnątrz, wnętrze domu rzemieślnika jest dość niedopowiedziane. "Wnętrza prezentują kunsztowne rzemiosło i niestandardowe detale, a większość z nich to otwarte plany", mówi Berkowitz. Wchodząc do typowego domu dla rzemieślników, można znaleźć urokliwe kamienne akcenty i imponujące niestandardowe prace młyńskie. Na przykład wbudowane półki, siedziska okienne, kąciki do czytania, metale mieszane i duży kominek z ręcznie rzeźbionymi detalami, to tylko niektóre z cech. "Pod wieloma względami dom jest wystrojem", mówi Berkowitz.

Ponieważ domy rzemieślników posiadają tak bogate detale drewna, Berkowitz sugeruje zrównoważenie neutrali z popsami koloru podczas dekorowania. "Wolę blade, neutralne odcienie jak miękkie szarości z rozbryzgiem koloru i jasne wzory w postaci poduszek i draperii", mówi. "To dobrze współgra ze średnio-brązowymi odcieniami drewna w domach w stylu rzemieślniczym."

Celem dekoracji powinno być podkreślenie tego, co czyni domy rzemieślników wyjątkowymi. "Spróbuj stołu koktajlowego lub jadalnego ze szkła lub blatu cynkowego, albo dla wyrafinowanego wyglądu, tapicerowanej sofy z metalowymi nogami, a nie z drewna."

Niezależnie od tego, czy dom w stylu rzemieślniczym jest dla Ciebie, nie ma wątpliwości, że ten wyjątkowy styl architektoniczny zasługuje na swoje miejsce w historii designu.

Zobacz także: 9 wskazówek do zorganizowania swojej szafy

Warto przeczytać