Sypialnia to takie pomieszczenie w mieszkaniu, które należy do strefy prywatnej - zazwyczaj nie zapraszamy tu gości, a miejsce to ma nam służyć do odpoczynku i relaksu. Warto mieć to na uwadze już na etapie projektowania tego wnętrza, aby mieć możliwość stworzenia przytulnego projektu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. O co warto zadbać w pierwszej kolejności, aby to wnętrze mogło stać się jednym z naszych ulubionych? Na pewno warto od razu przyjrzeć się bliżej kwestiom związanym z oświetleniem.

Przyjemne oświetlenie

To właśnie dzięki ciepłemu światłu punktowemu czujemy się lepiej, a wnętrze może mieć przyjemny, nastrojowy klimat. Nowoczesne lampy wiszące do sypialni z pewnością sprawdzą się po obu stronach łóżka, bezpośrednio nad szafkami nocnymi. Takie oświetlenie jest przyjemne, a także bardzo praktyczne - dzięki niemu będziemy mogli w długie i zimne wieczory czytać w łóżku książkę, nie psując sobie przy tym wzroku. Dobrze dobrana lampa wisząca będzie niesamowitą ozdobą każdej sypialni. Zwisając z sufitu do połowy pomieszczenia, będzie wyglądała nowocześnie, a w zależności od tego, w jakim stylu wybierzemy lampy, pomoże podkreślić styl wszystkich pozostałych elementów wyposażenia.

A co z centralnym źródłem światła?

Mimo lamp bocznych, które pozwalają stworzyć z sypialni intymną atmosferę, nie powinniśmy pomijać lampy centralnej, umieszczonej na środku sufitu. Taka lampa przyda się, gdy np. będziemy chcieli coś wyprasować, znaleźć coś w szafie czy podłączyć jakiś sprzęt - dodatkowe oświetlenie jest po prostu praktyczne, a warto zauważyć, że taka lampa będzie również ozdobą wnętrza. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na lampy boczne - ta zawieszona w centralnej części sufitu może być znacznie większa, a tym samym będzie jedną z centralnych ozdób pomieszczenia. To, jak będzie wyglądała, w pewien sposób zdefiniuje wnętrze - może to być lampa wisząca przypominająca papierowy lampion, może też mieć fantazyjny abażur. Ciekawe są również stylizacje glamour z bardzo klasycznymi lampami z licznymi kryształkami i koralikami dodatkowo pokrytymi materiałowym abażurem. Liczne rzeźbienia i detale dodają jej klasy i polotu oraz sprawiają, że wnętrze jest estetyczne.

Oryginalny pomysł na sypialnię z podwieszanym sufitem

Oczywiście, o wykonaniu sufitu podwieszanego trzeba pomyśleć wcześniej - na etapie prac wykończeniowych. Jeśli jednak to zrobisz, zamontowane na nim oświetlenie halogenowe może wyglądać naprawdę zjawiskowo i bardzo nowocześnie, a jednocześnie taki sposób oświetlenia wnętrza będzie dawał wrażenie przytulności i intymności. Sufit podwieszany może być umieszczony bezpośrednio nad łóżkiem w sypialni, ale bardzo często montuje się go również bezpośrednio przy oknie w postaci podłużnej listwy z halogenami. Obie opcje są bardzo ciekawe i stwarzają szereg nowych możliwości aranżacyjnych. To na co się zdecydujemy zależy od tego, które rozwiązanie bardziej nam się podoba.

Warto przeczytać