Nowoczesna kuchnia powinna być z jednej strony funkcjonalna, a z drugiej - zaskakująca fakturą dobranych materiałów wykończeniowych i dodatków, które decydują o stylu mieszkania. Designerskie dodatki, które podkreślą oryginalny wystrój, warto wybrać już na etapie wykańczania kuchni.
Kamień, szkło i metal
W nowoczesnych kuchniach często pojawiają się elementy szklane i kamienne. Szklana powierzchnia pomiędzy szafkami wiszącymi i stojącymi z powodzeniem zastąpi tradycyjne płytki. Szklana płyta wykonana ze szkła hartowanego może przykryć efektowną tapetę, która z kolei może być jedynym elementem kolorystycznym w całej kuchni. Najmodniejsze są kuchnie minimalistyczne, wzorowane na stylu skandynawskim, w których pojawiają się meble wykonane z naturalnego drewna.
W samym wystroju dominują dodatki wykonane z naturalnych materiałów - nieco futurystyczne połączenie szkła i metalu doskonale komponuje się z jasnym drewnem. Równie ważny jest wybór zlewozmywaka i baterii kuchennej, które również powinny mieć prostą formę. Z tego powodu zamiast metalowego zlewozmywaka coraz częściej spotyka się zlewozmywak granitowy z baterią kuchenną, która wygląda jak prosta bateria mosiężna. Taki zlew bardzo często znajduje się pod oknem, więc bateria może być zarówno okienna, jak i składana.
Jaki zlewozmywak granitowy wybrać
Choć powszechnie uważa się, że zlewozmywak granitowy wykonany jest z granitu, to formalnie składa się on z kompozytu opartego na mieszance granitu i żywicy. Dzięki temu zlewozmywak zachowuje fakturę naturalnego kamienia, ale nie jest zbyt ciężki. Wybór dobrego zlewozmywaka zależy od wielu czynników, m.in. od częstotliwości ręcznego zmywania (tu przydatna może być dodatkowa dysza, pozwalająca na swobodne płukanie naczyń), rodzaju baterii, ale także od miejsca, w którym zlewozmywak będzie się znajdował.
Podobnie jak w przypadku zlewozmywaków wykonanych z innych materiałów, takich jak żeliwo czy metal, również w tym przypadku można zdecydować się na zlewozmywak jedno- lub dwukomorowy, przy czym wybór ilości komór zależy bezpośrednio od częstotliwości zmywania. Zlewozmywak granitowy jest trwały, a przy tym odporny na osadzanie się kamienia z wody. Jego kształt jednak w większości przypadków nie wpływa na jego funkcjonalność, choć prostokątne lub owalne zlewozmywaki dwukomorowe są bardziej odpowiednie do częstego mycia rąk.
Wielu producentów wprowadza własne nazwy na określenie mieszanki, z której wykonany jest zlewozmywak, nazwa ta często związana jest z zawartością minerałów w kompozycie. Zlewozmywaki te dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, od jasnego beżu po ciemny antracyt. W nowoczesnych kuchniach szare zlewozmywaki wybierane są najczęściej ze względu na kolorystykę płyt indukcyjnych lub mebli. Wybierając taki zlewozmywak należy pamiętać, że nie lubi on kontaktu z gorącymi naczyniami, a w przypadku uderzenia - pęka.
Warto przeczytać
- 3 czerwca 2021
Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do...
Czytaj dalej- 2 czerwca 2021
Czasy, w których jedynym zadaniem czajnika było doprowadzenie wody do wrzenia już dawno minęły. Na szczęście coraz rzadziej w naszych kuchniach pojawiają się urządzenia...
Czytaj dalej