Kupno mebli wcale nie jest prostym zadaniem, a to dlatego, że zazwyczaj chcemy, aby służyły nam one przez wiele lat. Dlatego też bardzo ważne jest nie tylko to, jak będą się one prezentować, ale również to, z jakich materiałów zostaną wykonane. Warto więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się ze wszystkimi możliwymi opcjami.

Z czego wykonane są meble kuchenne?

Poszczególne elementy naszych mebli mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Wszystko zależy od tego, gdzie się znajdują. Do wykonania korpusu szafek stosuje się najczęściej płyty wiórowe laminowane, natomiast bardziej widoczne elementy wykonuje się z płyty foliowanej MDF lub płyty wiórowej fornirowanej. Najważniejszymi częściami mebli są jednak ich fronty, dlatego najczęściej wykorzystuje się do nich drewno, szkło lub płyty drewnopochodne. Do produkcji mebli wykorzystuje się wiele różnych gatunków drewna. Może to być zatem brzoza, olcha czy sosna, ale za najszlachetniejsze uważa się gatunki liściaste, takie jak dąb czy buk.

Powierzchnia drewna używanego do produkcji mebli kuchennych jest woskowana lub lakierowana. Należy pamiętać, że zmiany wilgotności powodują jego wypaczanie i pękanie, dlatego też odpowiednie zabezpieczenie jest niezwykle ważne. Bardzo często można spotkać również meble wykonane z tańszego drewna, które zostały zabejcowane, tak aby przypominały te z wyższej półki cenowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest jednak pokrycie takiego materiału okleiną o szlachetniejszym gatunku.

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji mebli kuchennych są płyty wiórowe, które są bardzo tanie i występują w wielu odcieniach i wzorach. Nie są to materiały szczególnie trwałe, ale jeśli zadbamy o ich dokładne lakierowanie, mogą nam posłużyć przez długi czas.

Płyta MDF to trwały i odporny na wilgoć substytut drewna, który można łatwo formować. Pokrywa się ją folią PCV, lakierem, melaminą lub naturalną okleiną drewnianą. Twardość tego materiału można porównać do litego, miękkiego drewna. Kuchnia grafitowa

Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem są szklane fronty mebli kuchennych, które są bardzo eleganckie i trwałe. Zazwyczaj szkło osadzone jest w ramie wykonanej z drewna lub aluminium, albo front w całości wykonany jest z tego materiału. Szkło tego typu nie musi być całkowicie przezroczyste. Coraz częściej kupujący decydują się na szkło mleczne, kolorowe lub lakierowane.

Wykończenie powierzchni

Wszelkiego rodzaju płyty drewnopochodne mogą być wykończone na kilka sposobów. Mogą być zatem lakierowane lub pokryte jakimś tworzywem sztucznym lub okleiną. Ta ostatnia zdecydowanie najlepiej się prezentuje, jest bardzo naturalna i dzięki temu możemy zachować typowe cechy drewna.

Laminat z kolei jest materiałem, który może być stosowany tylko do gładkich powierzchni. Producenci chętnie po niego sięgają, ponieważ jest bardzo trwały i nie zmienia się pod wpływem działania promieni słonecznych. Fronty i krawędzie mebli kuchennych często oklejane są folią PCV, która nakładana jest na ciepło. Dzięki temu nie musimy się martwić o uszkodzenia spowodowane przez wodę. Odporność, trwałość i łatwość czyszczenia to wielkie zalety tego materiału.

Lakier jest jednak znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego trzeba zadbać o to, aby nałożyć na mebel jak najwięcej warstw. Drewno można pokryć lakierem bezbarwnym lub lakierem, który dodatkowo uwydatnia kolor i słoje. Meble kuchenne, w których zastosowano lakier mogą być błyszczące, półbłyszczące, ale także matowe lub półmatowe. Płyty meblowe wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych mogą być również pokryte warstwą twardego akrylu. Jest on bardzo sztywny, łatwy do utrzymania w czystości i niezwykle odporny na zarysowania. Jeśli się jej przyjrzeć, to okaże się, że jest podobna do frontów foliowanych lub lakierowanych na wysoki połysk, ale jest od nich znacznie lepsza. Dlaczego miałbym to zrobić? Otóż w przypadku akrylu można łatwo odświeżyć jego połysk za pomocą pasty polerskiej, co nie jest możliwe w przypadku płyt foliowanych.

Mniej popularne materiały

Możliwość korzystania z coraz to nowszych technologii sprawia, że producenci mebli i ich projektanci bardzo chętnie sięgają po bardziej nietypowe rozwiązania. Obecnie możliwe jest stosowanie takich laminatów, które wyglądają niemal identycznie jak drewno, beton czy kamień, a przy tym są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Dodatkowo chęć posiadania industrialnych wnętrz sprawia, że coraz więcej osób decyduje się również na bardzo oryginalne materiały, takie jak beton, stal czy aluminium. Ostatnio dużą popularnością cieszą się spieki kwarcowe Laminam, które wypalane są ze zmielonego kwarcu, dodatkowo uzupełnionego gliną łupkową, skałami granitowymi i pigmentami. Jakie są zalety tego materiału? Przede wszystkim płyty te są sztywne, lekkie i niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu nie straszne im zarysowania, wysokie temperatury, a nawet środki chemiczne. Dla nabywców bardzo ważne jest również to, że wykonane z nich fronty doskonale imitują drewno, kamień, metal czy nawet węgiel, nadając kuchni niepowtarzalny charakter.

Warto przeczytać