Kuchnia to jeden z najważniejszych punktów w każdym domu. Jej aranżacja ma znaczący wpływ na komfort gotowania. Jedną z kluczowych decyzji, jaką trzeba podjąć, jest wybór odpowiedniej kuchenki. Czy lepsza będzie gazowa czy indukcyjna?

Wybór odpowiedniej kuchenki - kwestia instalacji

Każdy dom czy mieszkanie rządzi się swoimi prawami i nie zawsze będzie można zastosować dowolne rozwiązanie kuchenne. Jeśli w mieszkaniu lub nawet w całym bloku nie ma instalacji gazowej, zakup kuchenki gazowej wydaje się niemożliwy. Niektóre osoby w takiej sytuacji sięgają po kuchenki zasilane z butli, ale nie warto.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o dom. Teoretycznie można do niego podłączyć niemal każdą instalację, pod warunkiem, że uzyskamy odpowiednie pozwolenia. Ponownie jednak pojawia się pytanie, czy warto kombinować i dopłacać do instalacji, aby korzystać z konkretnego typu pieca? Dużo rozsądniejszym wyborem wydaje się być zakup kuchenki, którą można zamontować przy przyłączach, bez większych przeróbek.

 • Jeśli w budynku jest instalacja gazowa lub planujemy podłączyć ją również do innych celów (ogrzewanie, CWU), możemy wybrać kuchnię gazową.
 • Jeśli w budynku nie ma instalacji gazowej, warto skupić się na kuchenkach elektrycznych i indukcyjnych.

Kuchnie gazowe - klasyka, która cieszy się dużą popularnością

Wolnostojąca kuchenka gazowa to rozwiązanie, które ma wielu zwolenników i nie ma się czemu dziwić. Kuchenka tego typu jest znacznie tańsza w zakupie niż osobny zakup płyty gazowej i piekarnika do zabudowy. Kuchnia gazowa to ponadto konstrukcja wolnostojąca, którą można dobudować do mebli, nie martwiąc się o zabudowę i konieczność modyfikacji szafek - wystarczy postawić kuchenkę w odpowiednim miejscu, podłączyć i gotowe.

Jaką kuchnię gazową wybrać?

Oferta tego typu urządzeń jest szeroka i zróżnicowana. Przy zakupie warto kierować się kluczowymi parametrami:

 • Marka - warto sięgać po urządzenia znanych i cenionych marek.
 • Cena - ceny kuchni gazowych nie są zbyt wysokie (zazwyczaj oscylują w granicach kilkuset do tysiąca złotych, choć zdarzają się modele w znacznie wyższych cenach).
 • Estetyka - kuchenka jest uzupełnieniem aranżacji kuchni, dlatego warto wybrać taką, która odpowiada nam pod względem kolorystycznym i wzorniczym.
 • Rodzaj piekarnika - niektóre kuchenki wyposażone są w piekarniki elektryczne, inne w gazowe.

Warto wybrać kuchenkę gazową, jeśli mamy w domu instalację gazową. To niedrogi zakup, który pozwoli Ci na przygotowanie dowolnych potraw.

Płyty indukcyjne - nowoczesna wygoda

Kiedy w sklepach pojawiły się pierwsze modele płyt indukcyjnych, zapanowała prawdziwa moda na tego typu płyty. Użytkownicy docenili ich minimalistyczny design, łatwość obsługi oraz fakt, że tak łatwo się je czyści. Niektóre płyty indukcyjne wymagają odpowiedniego przyłącza elektrycznego (trójfazowego - 400V), inne standardowo zasilane są z jednej fazy (230V), można więc powiedzieć, że odpowiednio dobrana płyta indukcyjna sprawdzi się w każdej kuchni.

Płyty indukcyjne są wygodne w użytkowaniu - płaskie, gładkie, wyposażone w określone pola grzejne. Niektóre grzeją tylko w określonych miejscach, inne dostosowują powierzchnię grzania do wielkości garnków. Podobnego efektu nie uzyskasz na kuchence elektrycznej czy gazowej. Indukcja działa też nieco szybciej, więc potrawy przygotowane na kuchence indukcyjnej są szybciej gotowe do spożycia.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Oferta płyt indukcyjnych jest również bardzo szeroka i zróżnicowana. Są to płyty o różnych wielkościach i parametrach. Aby wybrać tę właściwą, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Wymiary płyty - płyty indukcyjne dostępne są w klasycznych rozmiarach (ok. 60 cm szerokości), a także w szerszych i węższych wersjach.
 • Liczba pól grzejnych może wynosić 2, 4, a nawet 8.
 • Kolorystyka - płyty indukcyjne bywają dostępne w kolorze czarnym, białym i innych wariantach.
 • Marka - warto wybierać produkty znanych i cenionych producentów.
 • Cena - poszczególne urządzenia mogą znacznie różnić się od siebie pod względem cenowym. Aby nie przepłacać, warto porównywać różne oferty i sprawdzać aktualne promocje i oferty specjalne.
 • Rodzaj zasilacza i moc całkowita - jest to priorytet ze względów technicznych. Jeśli do płyty indukcyjnej mamy standardowe zasilanie (230V), to powinniśmy szukać właśnie takiej płyty, ponieważ niektóre modele wymagają zasilania 400V.
 • Sterowanie - najczęściej spotykane jest sterowanie dotykowe, ale nie brakuje też płyt sterowanych elektronicznie lub mechanicznie.

Zakup płyty indukcyjnej lub kuchenki gazowej to ważna decyzja. Warto dobrać sprzęt do posiadanych instalacji oraz wziąć pod uwagę własne preferencje użytkowe i estetyczne.

Warto przeczytać