Współczesność charakteryzuje się obecnością w aranżacji wnętrz poprzez ciągłą zabawę formą. Wykorzystanie i łączenie różnych materiałów, takich jak dąb do produkcji schodów oraz stal i inne metale do tworzenia balustrad, pokazuje, że odchodzimy od klasycznej wizji schodów wykonanych w całości z drewna. To właśnie dzięki nim przestrzeń nowoczesnego domu może wyglądać bardzo nowocześnie i przede wszystkim ciekawie. Warto uświadomić sobie, jakie są najgorętsze trendy w aranżacji wnętrz.

Jedną z ważniejszych kwestii jest zmiana roli schodów w codziennym życiu domowników. Dziś nie są one już tylko drogą na inne piętro, ale stały się elementem wystroju domu w takim samym stopniu jak meble czy lampy. Mimo wspomnianej nowej funkcji, nie dajmy się zwariować i w żadnym wypadku nie przedkładajmy aspektu praktycznego nad estetyczny. Nie zapominajmy do czego one służą!

Schody

Zacznijmy od tematu nowoczesnych schodów. Dziś możemy je w pełni dopasować do potrzeb i stylu życia naszej rodziny. Dzięki ich odpowiedniemu umiejscowieniu jesteśmy w stanie stworzyć odpowiednią atmosferę wśród domowników. Wykonanie schodów w centralnym punkcie salonu może zbliżyć do siebie członków rodziny i ściśle połączyć kondygnacje. Gdy znajdą się niemal przy samym wejściu, będą zapraszać nas do wejścia na górę, by odpocząć i odciąć nas od świata. Obecnie jesteśmy świadkami rosnącej popularności schodów spiralnych, które zajmują znacznie mniej miejsca, ale są nieco mniej wygodne w użytkowaniu niż proste, jednobiegowe schody spiralne.

balustrada

Balustrada

Ze względów praktycznych balustrada na schody powinna być przede wszystkim zabezpieczeniem, abyśmy poruszając się po nich nie zrobili sobie niepotrzebnej krzywdy. Gdy odpowiednio ją dobierzemy, doskonale uzupełni wystrój wnętrza i sprawi, że będzie ono wyglądało elegancko i szykownie. Przede wszystkim powinniśmy dopasować go do tego, jak wygląda nasz dom. Lekka i finezyjna nada mu nowoczesnego wyglądu. Z drugiej strony, gdy jest ciężki i masywny, będzie stanowił o bezpieczeństwie naszego domu.

Nowym wyjściem jest metal.

Coraz popularniejszym trendem jest wykorzystywanie w balustradach różnych metali, np. stali. Można ją modelować w dowolnym kształcie i wycinać z niej różne kształty czy wzory, np. koła, wielokąty, kropki - jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i artystyczny duch. Łącząc metalową balustradę z drewnianymi schodami, otrzymamy eklektyczną mieszankę, która doskonale wpisze się w nowoczesnego ducha współczesnej architektury.

poręcz schodowa

Sami widzimy, że w wykończeniu wnętrz nadal dominującymi trendami jest klasyczne drewno z dodatkiem industrialnych przeszyć w postaci stopów metali. Wszystko ma sprawić, że nasz dom będzie praktycznym miejscem z dużą dozą stylu. Pamiętaj jednak, że decydując się na zakup, nie powinieneś ślepo kierować się tym, co jest aktualnie modne i lubiane przez masy, ale tym, co podoba się Tobie i co będzie pasowało do Twojego domu.

Warto przeczytać