Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest sypialnia. To tam rozkładasz się z dnia na dzień i cieszysz się dobrym snem. Ale jeżeli ty tęskniłeś za wskazówkami na dlaczego robić twój sypialni zapraszającej przestrzeni która promuje spokój, rozważa polegać na zasadach Feng Shui.

Starożytna chińska tradycja ma swoje korzenie we wprowadzaniu do domu poczucia równowagi, organizacji i zdrowych praktyk, które mogą ostatecznie przyczynić się do poprawy codziennego życia.

Aby uzyskać praktyczne wskazówki na temat feng shui w Twojej sypialni, zgłosiliśmy się do Anjie Cho, architekta wnętrz, eksperta feng shui i autora Holistycznych przestrzeni. Przeczytaj o jej najlepszych pomysłach na sypialnię feng shui.

Cel dla spokojnego środowiska
Niezależnie od Twojego stylu dekoracji, Twoim celem powinno być stworzenie spokojnej sypialni. "Ważną rzeczą w feng shui jest to, jak przestrzeń sprawia, że czujesz się dobrze" - mówi Cho. "Sypialnia, która ma dobre feng shui czuje się komfortowo, pielęgnuje, wspiera i lubi dom. Twoje otoczenie ma tak duży wpływ na Twój dobrobyt, źródło utrzymania, samopoczucie i zdrowie".

Nie ustawiaj swojego łóżka w linii z drzwiami.
Stanowisko dowodzenia Feng shui wymaga, aby łóżko było ustawione po przekątnej od drzwi. "Kiedy leżysz w łóżku, powinieneś widzieć drzwi, nie będąc w zgodzie z nimi" radzi Cho. "Nie chcesz, aby twoje stopy były ustawione prosto w kierunku drzwi, i nie chcesz, aby twoja ściana przednia znajdowała się w jednej linii z drzwiami".

Stosować płytę czołową typu Solid Headboard

Idź po solidną płytę czołową bez perforacji i upewnij się, że jest ona przymocowana do łóżka. "Płyta czołowa łączy cię z twoim partnerem lub przyszłym partnerem", mówi Cho. "Może również zapewnić stabilność pomiędzy twoją męską i żeńską stroną." Cho sugeruje drewniane lub tapicerowane ścianki przednie. Ale unikaj metalu, ponieważ "często są one zaprojektowane jak kraty, które dają poczucie bycia uwięzionym", mówi.

Rozważenie ukrycia telewizji
Podjęcie decyzji o umieszczeniu telewizora w sypialni sprowadza się do Twojego stylu życia. Jeśli zazwyczaj doświadczasz trudności z zasypianiem, zostaw go w sypialni lub ukryj go za pomocą panelu z drewna lub tkaniny. "Jesteśmy w dniu i wieku, w którym jesteśmy otoczeni przez urządzenia elektroniczne", mówi Cho. "Istnieją sposoby, aby zgrabnie ukryć telewizor i nie pozwolić, aby odwracał uwagę od twojego snu".

Wybierz Rośliny Mądrze
Bycie otoczonym przez naturę jest zawsze relaksujące, więc zastanów się nad przeniesieniem się na zewnątrz, czyniąc rośliny częścią wystroju swojej sypialni. Ale nie wszystkie rośliny odzwierciedlają filozofię feng shui. "Najlepiej jest trzymać się roślin, które mają miękkie i zaokrąglone krawędzie" - mówi Cho. Na przykład, sukulenty z liśćmi w kształcie serca lub z roślinami wężowatymi, które w nocy wydzielają więcej tlenu, mogą sprawić, że przestrzeń będzie bardziej spokojna.

Wybierz pościel organiczną
Organiczna pościel jest najlepszą opcją dla sypialni, która stosuje się do zasad feng shui. "Istnieje wiele etycznych aspektów związanych z tym, jak tworzona i produkowana jest konwencjonalna pościel, więc cała ta energia jest wpleciona w materiały, które wybierasz, aby mieć w domu" - mówi Cho. "Staraj się kupować najbardziej etyczne i nietoksyczne materiały, na jakie Cię stać, ponieważ będzie to miało wpływ na Twoje życie".

Jeśli chodzi o kolory, Cho ma tendencję do białej pościeli. "To puste płótno, które wprowadza różne akcenty, jak poduszki", mówi. "Ale jeśli chcesz przyciągnąć partnera, możesz mieć różową pościel. Jeśli chcesz mieć więcej pasji do życia lub partnera, możesz użyć czerwonej pościeli."

Włącz swoje ulubione kolory

Większość ludzi myśli, że neutralna paleta jest kluczem do dobrej sypialni feng shui, ale Cho mówi, że można ozdobić ją dowolnymi odcieniami, które rezonują z tobą. "Neutrale mają tendencję do bycia bardziej ziemistymi kolorami, a ziemia reprezentuje wsparcie, stabilność i odżywianie" - mówi Cho. "Jeśli to jest to, co cię pociąga i czego potrzebujesz, to jest to wielka paleta. Bardziej chodzi o twój gust."

Cel dla równowagi
"Jeśli chcesz przyciągnąć partnera lub jesteś w związku, zasada równowagi jest ważna w sypialni", mówi Cho. Posiadanie przestrzeni po obu stronach łóżka lub szafki nocnej, nawet w dwóch różnych stylach, po obu stronach łóżka to tylko kilka przykładów. Celem powinno być stworzenie wystarczającej przestrzeni dla Ciebie i partnera. "Oni też nie muszą być symetryczni", mówi Cho. "Równowaga daje ci więcej swobody."

Pamiętaj, że Oświetlenie jest kluczem
Jeśli mieszkasz w takim mieście jak Nowy Jork, to masz szansę wpuścić więcej światła do swojej przestrzeni, co jest w dużej mierze zgodne z feng shui. "Światło wnosi jasność, blask i aktywność do wszystkich obszarów naszego bytu" - mówi Cho. "Jednym ze szczególnych rodzajów oświetlenia, które jest dobre w feng shui jest oświetlenie w górę, szczególnie jeśli ktoś jest przygnębiony. Cho szczególnie lubi 2700 kelwinów w porównaniu do 3000 kelwinów, ponieważ dodaje ono więcej ciepła do wnętrza. I oczywiście, świece są kolejnym ulubionym, ponieważ tworzą kolejny poziom intymności, którego nie można osiągnąć przy innych opcjach oświetlenia.

Unikaj wiszących zdjęć rodzinnych
Twoja sypialnia nie jest miejscem na rodzinne zdjęcia. "Twoja sypialnia jest o tobie i łączeniu się z twoim partnerem, a zdjęcia członków rodziny nie są tak przyjazne i seksowne", mówi Cho.

Nigdy nie wieszaj dzieł sztuki nisko

"Kiedy dzieło sztuki jest umieszczone zbyt nisko, może cię emocjonalnie sprowadzić na dół", ostrzega Cho. Koncepcja ta odnosi się również do łóżek - nie powinny być one zbyt nisko na ziemi.

Zmniejsz bałagan
Nie da się zaprzeczyć, że bałagan powoduje stres, a dobre feng shui wzywa do utrzymania go w zatoce. "Chcesz mieć otwartą przestrzeń, szczególnie pod łóżkiem, ponieważ tworzy to zdrową energię i zdrowe chi" - mówi Cho. Ale jeżeli ty żyjesz w małej przestrzeni i musisz używać pod twój łóżkiem dla magazynu, tylko trzymać się miękkich, sen powiązanych rzeczy jak pościel, poduszki, i koce. To nie jest miejsce do przechowywania rzeczy, które są naładowane emocjonalnie, czy to buty, dżinsy, które już nie pasują, czy też pamiątki fotograficzne.

Najlepiej trzymać książki z dala od sypialni. "Książki są bardzo aktywne", mówi Cho. Powieść, która pomaga się zrelaksować, jest odpowiednia, ale należy unikać pełnej biblioteki książek, co może rozpraszać uwagę. "Prowadzimy tak szybkie, stresujące życie, więc nasz sen musi się naprawdę liczyć", mówi Cho.

Zobacz także: Piękno domów w stylu rzemieślniczym

Warto przeczytać