Pokoje dziecięce pełnią wiele różnych funkcji. Służą jako azyl i oaza spokoju, pozwalają przeżywać wspaniałe przygody, uczyć się i rozwijać zainteresowania. Należy zadbać o to, aby w pokoju panowała przyjazna atmosfera, aby nigdy nie zabrakło w nim elementów pobudzających dziecięcą wyobraźnię. Dlatego warto postawić na prosty, skuteczny sposób - podzielenie pokoju dla malucha na strefę do nauki, odpoczynku i zabawy.

Strefa nauki w pokoju dziecka

Sercem tej strefy powinno być biurko, które będzie służyło do nauki i czytania. Światło dzienne i naturalne jest nieocenione, dlatego najlepiej ustawić je przy oknie. Choć nie zawsze dziecko będzie odrabiać lekcje w ciągu dnia, to zwiększy to szanse na to, że jego biurko będzie ustawione właśnie w ten sposób. Oczywiście trzeba też zaopatrzyć się w solidną lampkę z ruchomym ramieniem, które można regulować tak, by źródło światła padało na książkę lub kartkę z góry. Jakie światło? Najlepiej dość chłodne, bo ciepłe, żółte światło nie sprzyja koncentracji, a raczej odpoczynkowi i relaksowi.

Miejsce do nauki dla dziecka

Żarówka nie powinna być halogenowa - takie oświetlenie jest bardzo męczące dla oczu. W ogóle nie powinno się ich umieszczać w pokoju dziecka, zwłaszcza przy biurku. Kolejnym ważnym elementem będzie ergonomiczne krzesło, które można dopasować do wzrostu dziecka. Maluch nie powinien się pochylać, a jego nogi powinny wygodnie spoczywać na podłodze. W przeciwnym razie godziny spędzone przy biurku będą narażać na wady postawy.

Plac zabaw do zabawy

Przede wszystkim jest to dużo miejsca, w którym dziecko może się swobodnie bawić i realizować swoje pomysły. Idealny kącik zabaw powinien również pomagać w utrzymaniu porządku i ładu w zabawkach. Warto zakupić solidne półki, skrzynie i organizery na najczęściej używane przedmioty. Obecnie na rynku jest bardzo dużo mebli dziecięcych w różnych kolorach i wzorach, a także zestawów do samodzielnego ich dekorowania. Warto też zaprosić dziecko do współtworzenia pokoju - z chęcią opowie o czym marzy, a czego wolałoby nie mieć w swoim królestwie.

Warto przeczytać