Pościel z satyny bawełnianej to jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów pościeli. Charakteryzuje się ona przyjemną w dotyku gładkością, delikatnym połyskiem oraz komfortem związanym z odpowiednią przepuszczalnością powietrza. Kiedyś, ze względu na ograniczoną dostępność, pościel satynowa uważana była za pościel luksusową. Dziś znacznie łatwiej jest ją kupić, a stosunkowo niskie ceny sprawiają, że praktycznie każdy może sobie pozwolić na odrobinę komfortu i elegancji w sypialni. Co powinniśmy wiedzieć o pościeli satynowej przed jej zakupem?

Splot satynowy - cechy charakterystyczne pościeli satynowej

Podstawową cechą odróżniającą pościel satynową od innych rodzajów pościeli jest splot tkaniny. Jest to tzw. splot atłasowy, który zaliczany jest do splotów diagonalnych, jednostronnych - po jednej stronie tkaniny znajduje się splot atłasowy, a po drugiej splot satynowy.

Splot atłasowy charakteryzuje się co najmniej 5 nitkami osnowy i biegnącymi nad nimi luźno nitkami wątku, przy czym punkty wątku są rozrzucone w określonej kolejności i mało widoczne, przez co tkanina wygląda na gładką i błyszczącą. W splocie atłasowym osnowa przykrywa wątek w punktach przeplotu, a reszta wątku jest przykryta luźno ułożonymi nićmi wątku.

Stopień połysku materiałów satynowych zależy od rodzaju nici użytych do wytworzenia tkaniny - im bardziej błyszczące nici, tym większy połysk samej tkaniny. Najczęściej stosowane są nici z jedwabiu lub bawełny kupieckiej. Włókna jedwabne są znacznie droższe od bawełnianych, komplety jedwabne są bardzo drogie i trudno dostępne, dlatego w sklepach najczęściej możemy znaleźć pościel wykonaną z satyny bawełnianej.

rodzaje pościeli

Rodzaje pościeli satynowej

Pościel satynowa, oprócz wyjątkowego połysku i gładkości zapewnia również odpowiedni komfort snu, w zależności od rodzaju łóżka jest idealna do użytkowania w różnych porach roku. Ze względu na rodzaj nici użytych do stworzenia materiału możemy wyróżnić 3 główne rodzaje pościeli satynowej:

  1. pościel satynowa z przędzy jedwabnej lub jedwabno-bawełnianej
  2. pościel satynowa z nici bawełnianych pochodzenia naturalnego
  3. pościel satynowa z nici bawełnianych syntetycznych (poliestrowych).

Każdy z tych rodzajów pościeli ma nieco inne właściwości termoizolacyjne, różnią się one również stopniem połysku i jakością materiału.

Pościel satynowa z włókien syntetycznych (poliester) jest najtańszym i jednocześnie najsłabszym jakościowo rodzajem pościeli o splocie satynowym. Charakteryzuje się ona wysokim połyskiem, materiał jest lekki i nie wymaga prasowania. Ten rodzaj pościeli to tak naprawdę najniższa półka pod względem jakości, materiały syntetyczne nie zapewniają odpowiedniej absorpcji potu i przepuszczalności powietrza, dlatego jeśli chcemy czuć się komfortowo lepiej zdecydować się na materiały naturalne.

Pościel satynowa wykonana z naturalnych włókien bawełnianych jest najbardziej uniwersalna - sprawdzi się zarówno podczas chłodniejszych miesięcy, jak i zapewni odpowiedni komfort latem. Charakteryzuje się matowym dotykiem i wszystkimi zaletami naturalnej bawełny - dobrą przepuszczalnością powietrza, miękkością i miłym dotykiem. Zimą skutecznie utrzymuje ciepło, latem zapewnia komfort, przyjemny, chłodny dotyk i dobrze wchłania pot.

Pościel satynowa z włókna jedwabnego to znacznie bardziej ekskluzywny rodzaj pościeli - taka pościel jest znacznie bardziej błyszcząca, ma piękny połysk i aksamitną miękkość. Niestety, jest to również najdroższy rodzaj pościeli satynowej, a w dodatku dość trudno dostępny. Jednak dla osób kochających luksus w sypialni zdecydowanie polecamy ten rodzaj pościeli!

płótno satynowe

Pościel satynowa a wystrój sypialni

Ze względu na swoje właściwości, pościel satynowa jest obecnie bardzo popularna, a popularne sklepy internetowe oferują szeroki wybór kompletów w różnych kolorach, wzorach i deseniach. Z łatwością dobierzemy kolor pasujący do wystroju naszej sypialni, dzięki czemu pościel satynowa zapewni nam nie tylko wyjątkowy komfort snu, ale również pozwoli na stylowe i estetyczne uzupełnienie aranżacji naszej sypialni. A w takich warunkach śpi się jeszcze przyjemniej!

Warto przeczytać