Urządzanie pomieszczenia, w którym na początku mamy niewielką ilość naturalnego światła nie należy do najprostszych wyzwań. W takich przypadkach liczy się każdy szczegół, aby osiągnąć dobry efekt. O co warto zadbać i na czym się skupić? Zobacz sprawdzone triki i oświetlenie pokoju od zaraz!

Przede wszystkim - kolory

Aby rozświetlić wnętrze pomieszczenia, skup się najpierw na kolorach, które do niego wprowadzisz. Jest to decyzja, którą warto podjąć już na etapie malowania ścian i kupowania pierwszych mebli. Jeśli w Twoim pomieszczeniu jest mało naturalnego światła, musisz postawić na jasne, delikatne kolory. Prosta gama kolorystyczna sprawi, że pomieszczenie optycznie się powiększy i od razu da więcej światła.

Kolory, którym możesz zaufać to m.in:

  • biel,
  • popiele, jasne szarości,
  • beże,
  • delikatne, subtelne pastele,

Staranny dobór kolorów pomoże Ci rozświetlić pomieszczenie, a dokładniej zapobiegnie uzyskaniu efektu przytłoczenia i zaciemnienia, czego w przypadku źle oświetlonych przestrzeni należy unikać jak ognia!

Właściwe oświetlenie to priorytet

Odpowiednie oświetlenie to również priorytet w przypadku ciemnych pomieszczeń. Priorytetem powinny być lampy sufitowe. To właśnie z nich prawdopodobnie będziesz korzystać najczęściej! Zależy Ci na oryginalnym, ale lekkim modelu? Przejrzyj ofertę nowoczesnych aranżacji - to ciekawe kompozycje, zachwycające nie tylko swoją funkcjonalnością, ale i ilością światła, jaką są w stanie dostarczyć do pomieszczenia. Nie zapomnij też o dodatkowym oświetleniu. W przypadku ciemnych pomieszczeń jest ono obowiązkowe! Pomieszczenie rozjaśniła lampa stojąca, która również jest ciekawym elementem całej aranżacji.

Uważaj na pochopne podsumowania

Pokój ze zbyt małą ilością naturalnego światła bardzo łatwo jest przytłoczyć. Pamiętaj, aby nie podejmować pochopnych decyzji i nie stawiać na przypadkowe aranżacje. Jasne kolory, przemyślana ilość dodatków, również pod względem kolorystycznym, oraz odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu. Wszelka mnogość wzorów, mieszanie stylów czy przytłoczenie pomieszczenia zbyt dużą ilością dekoracji sprawi, że osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego od początku, czyli rozświetlimy małe i ciemne pomieszczenie. Styl skandynawski sprzyja przejrzystym aranżacjom - jest pełen naturalnych, jasnych barw oraz minimalistycznych i delikatnych dekoracji - koniecznie zapoznaj się z takimi zestawieniami!

Warto przeczytać