Oświetlenie jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym, czy nasza praca będzie przebiegała wystarczająco sprawnie. W zbyt ciemnym pomieszczeniu nie tylko nie widzimy dobrze, ale także szybciej się męczymy. Źle skierowane światło może spowodować, że nawet jeśli jest wystarczająco jasne, oczy stracą ostrość.

Dlaczego oświetlenie jest ważne w pracy?

Właściwe oświetlenie przestrzeni jest bardzo ważnym i często pomijanym aspektem każdego codziennego pomieszczenia lub środowiska pracy. Oświetlenie zadaniowe zapewnia odpowiednią ilość światła dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Jest to nierozproszona wiązka światła skierowana na powierzchnię, dzięki czemu skupia się na obszarze, w którym musimy widzieć więcej dla zachowania precyzji. Powinniśmy je mieć tam, gdzie czytamy, piszemy, pracujemy, korzystamy z komputera, wykonujemy prace ręczne, gotujemy, nakładamy makijaż, golimy się itp. Powinniśmy je mieć również tam, gdzie czytamy, piszemy, pracujemy, korzystamy z komputera, zajmujemy się rękodziełem, gotujemy, nakładamy makijaż, golimy się itd. Używanie tej samej ilości światła w całym pomieszczeniu lub środowisku pracy nie jest efektywne, ponieważ światło rozprasza się we wszystkich kierunkach. Dobra lampa biurkowa jest szczególnie ważna w nowoczesnym środowisku pracy lub w biurze domowym, ponieważ oglądanie monitora komputerowego wymaga znacznie mniej światła niż czytanie i pisanie - dlatego potrzebujemy światła skierowanego we właściwym kierunku. Podczas pracy takiej jak przepisywanie z kartek na komputer, oświetlenie ogólne może być zredukowane do poziomu odpowiedniego do oglądania monitora. Powierzchnie robocze można wtedy uzupełnić o oświetlenie zadaniowe, aby czytanie dokumentu było komfortowe.

Jak wybrać lampkę biurkową?

Lampy biurkowe są często dostępne w różnych stylach i wykończeniach, a ich wygląd jest kwestią osobistych preferencji i dopasowania do wystroju pomieszczenia. Jeśli masz dom o nowoczesnym wystroju, przyda Ci się lampka na biurko w minimalistycznym lub industrialnym klimacie. Jeśli posiadasz szafki i szuflady w klasycznym stylu, warto zadbać o to, aby lampki pod nimi były w dobrym stanie - ozdobna mosiężna rama itp. Jeśli używasz lampy w przestrzeni do innych czynności, np. oglądania telewizji, możesz potrzebować oświetlenia o mniejszym natężeniu i ewentualnie bardziej skupiającego uwagę. Lampa z kloszem o kącie około 30 stopni będzie kierować światło na powierzchnię, którą chcesz oświetlić, ale nie będzie emitować żadnego rozproszonego światła, aby nie wpływać na inne czynności w pomieszczeniu. Lampki biurkowe LED są kierunkowe i zazwyczaj najlepiej pasują do Twoich preferencji.

Warto przeczytać