Coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do aranżacji łazienki. Bez względu na to, czy jest to niewielka przestrzeń, jak to często bywa w blokach, czy też większa, mieszkańcy chcą, aby była ona szczególnym miejscem w ich domowej przestrzeni. Możliwe jest również zaaranżowanie pięknej i nowoczesnej łazienki przy niewielkim metrażu.

Mając małą łazienkę często z zazdrością patrzymy na piękne aranżacje dużych, przestronnych pomieszczeń tego typu. Jednak stylową i nowoczesną łazienkę można zaprojektować również na niewielkiej przestrzeni.

Kolor powiększa przestrzeń

Przykład aranżacji łazienkiProjektując małą łazienkę, warto zwrócić uwagę na kolor. Najlepiej wybierać jasne barwy, np. biel lub pastelowe odcienie. Takie kolory sprawią, że nasza łazienka będzie wydawała się większa i bardziej przestronna. W małej przestrzeni lepiej zrezygnować z kolorowych płytek i położyć je na gładkich powierzchniach, które skutecznie odbijają światło.

Niewielki metraż łazienki wymaga kompromisów, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór miejsca do kąpieli. Możemy zastosować brodzik z prysznicem lub niewielką, najlepiej narożną wannę, która pozwoli wygospodarować więcej wolnej przestrzeni. Innym rozwiązaniem jest mała wanna z nowoczesną deszczownicą połączona z baterią.

Światło w nowoczesnej łazience

W małej łazience ważne jest odpowiednie oświetlenie, które przy odpowiednim zaplanowaniu może dodatkowo powiększyć przestrzeń. W większości łazienek potrzebne są co najmniej dwa rodzaje świtała: górne i punktowe, umieszczone przy lustrze. W większych przestrzeniach często dodaje się diody LED przy wannie lub prysznicu.

Oświetlenie montowane na suficie zapewnia ogólne oświetlenie całej powierzchni łazienki. Z kolei reflektory punktowe często wspierają osobę stojącą bezpośrednio przed lustrem. Jako górne światło w łazience możemy zastosować oprawy natynkowe, wpuszczane w sufit tzw. oczka, a także taśmy LED.

Lustro łazienkowe z oświetleniem daje również dużo przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na podświetlenie lustra, możemy w tym miejscu zastosować kinkiet kierunkowy lub taśmę LED. Do oświetlenia lustra powinniśmy użyć światła o barwie ciepłej bieli, zbliżonej do światła dziennego, czyli 2800 - 3000 K. Nowoczesne łazienki, w których dominuje biel i chłodne kolory, wymagają również chłodniejszego oświetlenia w barwie dziennej, 5000-6500 K lub 4000-5000 K. Z kolei klasyczne przestrzenie o ciepłych barwach potrzebują światła łagodniejszego i bardziej rozproszonego, czyli 2700-3500 K.

Instalując oświetlenie w łazience, należy pamiętać, aby każde źródło światła miało osobny włącznik. Zwiększy to komfort użytkowania, jest rozwiązaniem ekonomicznym, a przy tym bardzo wygodnym dla domowników.

Warto przeczytać