W miarę jak dziecko rośnie, rosną też jego potrzeby. Młody człowiek chce mieć pokój, w którym będzie mógł wyrazić swoją osobowość i zainteresowania. W tym celu powinien zapewnić sobie wygodne miejsce do nauki, miejsce do przechowywania przychodzących rzeczy. Jak to osiągnąć, gdy powierzchnia jest niewielka? Najważniejszą kwestią jest oczywiście dobre rozmieszczenie mebli w pokoju dziecka.

Meble do małych pomieszczeń

Warto poszukać mebli młodzieżowych, które są dedykowane do małych pomieszczeń. Może to być na przykład łóżko piętrowe, które na dole będzie miało również biurko. W ten sposób będzie można wygodnie połączyć dwa elementy w jeden, co w praktyce będzie się bardzo dobrze sprawdzać. Inną opcją jest przygotowanie rozwiązania, w którym łóżko będzie umieszczone na wysokiej skrzyni, ponieważ w ten sposób można sobie zagwarantować, że będzie się miało również miejsce do przechowywania. Można tam schować między innymi rzeczy sezonowe, z których nie będzie się korzystać na co dzień.

Jeśli nie ma miejsca na biurko, warto zastanowić się nad składanym blatem lub szeroką półką montowaną do ściany. Nastolatki często będą korzystać z laptopów, które nie zajmują dużo miejsca, dlatego nie muszą mieć szerokich blatów. W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć również szafy i szafek lub komody, w których można przechowywać przybory szkolne i rzeczy osobiste dziecka. Meble z ukrytymi schowkami na pewno ucieszą młodego człowieka, który będzie miał ciekawie zorganizowane wnętrze.

Kącik relaksacyjny

Osobowość nastolatka w aranżacji pokoju

Na koniec należy również pamiętać, że musimy wyznaczyć również strefę do wypoczynku i przyjmowania gości. Najwyższy czas to ten, kiedy nastolatek prowadzi życie towarzyskie i z pewnością będzie chciał przyjmować gości w swoim pokoju. Potrzebny będzie mały stolik i dodatkowe miejsce do siedzenia. Wystrój pokoju trzeba będzie przedyskutować z dzieckiem. W końcu ma się ono czuć tam dobrze. Pomyśl o rozwiązaniach dekoracyjnych, które pozwolą nastolatkowi wyrazić siebie.

Na fragmencie ściany można przygotować sobie farbę tablicową magnetyczną, po której będzie można malować lub wykorzystywać jej magnetyczne działanie. Możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba zadbać o to, by dziecko, które jest już bardziej świadome, mogło w jakimś stopniu decydować o wystroju, by miało taką świadomość, że uczestniczy w przygotowaniu wystroju we własnym pokoju, by mogło się cieszyć tym, jak ten pokój będzie wyglądał.

Warto przeczytać