Oczywiście wszystko można zrobić emulsją, ale czy emulsja zakryje przewody instalacyjne, jeśli będą przebiegać pod sufitem? Czy uda nam się zrobić takie oświetlenie, aby dawało rozproszone światło, bo takie jest najlepsze w łazience, zwłaszcza gdy korzystamy z lustra. To, na jaki sufit możemy sobie pozwolić w łazience, zależy w dużej mierze od wielkości, wysokości i kształtu pomieszczenia.

Sufit na poddaszu

Łazienki zaaranżowane na poddaszu mają swój niepowtarzalny klimat. Skośna ściana daje większe szanse na wykorzystanie naturalnego światła. Dużo uroku może dodać pozostawienie belek na widoku od strony zalewu. Jednak i w tym przypadku wieczorem lub w nocy można uzyskać światło rozproszone na różne sposoby, na przykład montując na belkach listwy z żarówkami LED lub kinkiety z płytami z matowego szkła lub płytami z nieprzezroczystej płyty. Jeśli jednak skośna ściana w łazience na poddaszu nie sięga do przeciwległej pionowej ściany, sufit podwieszany również może się tu sprawdzić.

Nowoczesne sufity podwieszane

O ich efekcie estetycznym w dużej mierze decyduje powierzchnia sufitu, bo zawieszenie z oświetleniem wcale nie musi być prostokątne. Może być na przykład owalne i stanowić rodzaj podwyższonej płyty kartonowo-gipsowej przymocowanej na krawędziach do trwalszego materiału budowlanego, na przykład betonu. Choć sufit może być również podwieszony na prętach, jeśli oświetlenie zostanie ukryte pomiędzy dolną a górną częścią, tak aby było maksymalnie rozproszone.

Ciekawy efekt daje połączenie reflektorów zamontowanych w zawieszeniu i zastosowanie niewidocznego (ukrytego u góry) światła w innym kolorze, które rozjaśnia boki sufitu. Dodatkowo sufity podwieszane mogą być kształtowane w kilku poziomach i w kilku kolorach. Innym wariantem może być podwieszenie sufitu wykonane z matowej płyty półprzezroczystej. Zarówno dostęp do różnego rodzaju materiałów, jak i forma sufitu są niemal nieograniczone.

Również podwieszany, ale inny...

Jedną z najnowszych ciekawostek budowlanych jest sufit napinany, podobny do folii budowlanej. Folię można zamówić w różnych kolorach i kształtach, nawet z nadrukiem. Po złożeniu zamówienia konkretny kształt przycinany jest za pomocą gumowych uchwytów. Jeśli chodzi o podświetlenie, to w tym przypadku najlepszym wyborem są diody LED w paskach, zarówno ze względu na oszczędność energii, jak i na to, że nie generuje ono wysokiej temperatury.

Sposobów na wykorzystanie sufitów łazienkowych jest z pewnością więcej, ale i te propozycje dają nieograniczone możliwości.

Warto przeczytać