Styl skandynawski charakteryzuje się zarówno ponadczasowością, jak i niewymuszoną estetyką. Najczęściej sięgają po niego zwolennicy minimalizmu oraz osoby, które uważają, że dyskretna elegancja jest lepsza od blichtru. Wnętrza utrzymane w tym stylu charakteryzują się tym, że są jasne, przestronne i oszczędne, wypełnione naturalnymi materiałami.
Sam styl narodził się na północy Europy i w dużej mierze był odpowiedzią na bardzo wymagające warunki, w jakich żyła tamtejsza ludność. Co ciekawe, rozwijał się on w kilku krajach niezależnie od siebie, dlatego dziś istnieją w nim pewne różnice. Na przykład Duńczycy i Norwegowie wykazują przywiązanie do bieli, która pojawia się zarówno w wyposażeniu łazienek, jak i w elementach wykończeniowych. Z kolei dla Finów naturalne są czarne akcenty podkreślające elegancję wnętrza. Niezależnie od tych różnic w stylu skandynawskim, łączy nas o wiele więcej. Tak można opisać nasze zamiłowanie do czystych, nieskomplikowanych form i ich uniwersalności.
Forma dominuje nad treścią
Analizując wnętrza w stylu skandynawskim, nie sposób nie zauważyć, że ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim oszczędna estetyka. Należy jednak pamiętać, że szczególnie ważne są ergonomia i funkcjonalność. W związku z tym, nawet jeśli w takich wnętrzach pojawiają się zbędne elementy, to ich obecność jest ograniczona do minimum. W zamian za to możemy spotkać się z meblami z szufladami i zamykanymi szafkami w formie wysokich słupków. Ceramika łazienkowa w stylu skandynawskim projektowana jest z myślą o bezpieczeństwie, choć wysoki poziom higieny również ma ogromne znaczenie. Warto tutaj wspomnieć o deskach wyposażonych w specjalną powłokę antybakteryjną, które są normą w pomieszczeniach w stylu skandynawskim. Stawia się także na materiały o doskonałej trwałości, a więc takie, którym straszne są nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale także działanie wody i detergentów. Analizując armaturę we wnętrzach skandynawskich, nie sposób nie zauważyć, jak duży nacisk kładzie się na jej funkcjonalność. W cenie są minimalistyczne deszczownice oraz baterie termostatyczne, które sprawdzają się zwłaszcza w łazienkach użytkowanych przez małe dzieci.
W zgodzie z naturą...
Nie da się ukryć, że natura odgrywa ważną rolę w życiu Skandynawów. O miłości do niej można mówić nawet analizując wzornictwo użytkowe, choć sam skandynawski styl życia jest tego dobrym przykładem. Analizując wnętrza łazienek, powyższe inspiracje widzimy już choćby przy przeglądzie doboru użytych w nich materiałów. W cenie jest przede wszystkim jasne drewno i choć jest ono wykorzystywane przede wszystkim do produkcji mebli, to można je również spotkać jako element wykończeniowy na podłodze. Oczywiście drewno jest odpowiednio zabezpieczone, aby było odporne na wilgoć i detergenty. Jeśli chodzi o meble łazienkowe, najlepiej sięgnąć po płytę MDF wykonaną z przetworzonego drewna, ponieważ jest ona szczególnie odporna na działanie szkodliwych czynników. Płyta MDF przyciąga uwagę również dlatego, że nie jest podatna na wchłanianie i odkształcanie, a ponieważ często jest zabezpieczona powłoką poliuretanową, nie straszne są jej również uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście zakup mebla można uznać za sukces, zwłaszcza jeśli klient zadba o to, by jego krawędzie również były zabezpieczone przed uszkodzeniami. W przypadku podłóg drewnianych dobrze jest przeanalizować możliwości, jakie dają gatunki egzotyczne, takie jak cedr, gdyż są one nie tylko twarde, ale i wyjątkowo trwałe.
Firmy rzeźbiarskie i ich rola
Analizując łazienki w stylu skandynawskim, musimy również zwrócić uwagę na ich minimalizm. To właśnie on sprawia, że wyposażenie wnętrz charakteryzuje się prostymi liniami. Na uwagę zasługują między innymi oszczędne umywalki inspirowane geometrią, które nie zaskakują modelami nablatowymi. Baterie w stylu skandynawskim są zazwyczaj pozbawione zdobień, nie ma też innych konwencji ozdobnych uchwytów. Również w przypadku mebli łazienkowych można powiedzieć, że najbardziej przyjazne są te, które przybierają formę prostych brył. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. modele segmentowe, które są charakterystyczne również dla innych pomieszczeń w stylu skandynawskim.
Jasne kolory i ich znaczenie
Elementem, który niezmiennie charakteryzuje skandynawskie wnętrza są również ich jasne kolory. To właśnie biel jest w ich przypadku kolorem dominującym, który najskuteczniej rekompensuje fakt, że dostęp do naturalnego światła jest często ograniczony. Biel nadaje też aranżacjom lekkości i przestronności, odbija światło i sprawia, że łazienka staje się miejscem ciepłym i przyjaznym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować przełamać ją różnymi akcentami. W tym przypadku doskonale sprawdzi się czerń i odcienie szarości.
Warto przeczytać
- 10 czerwca 2021
Stylowa łazienka Łazienka to miejsce relaksu, niezbędnych i ulubionych zabiegów higienicznych i kosmetycznych oraz wielkiego porządku. Dbając o wszystkie jej funkcje i...
Czytaj dalej- 25 maja 2021
Stoisz na wadze i tam jest sztuczka. Dwa funty więcej. Jeśli nie da się oszukać wagi, to można przynajmniej podziwiać jej wygląd. W końcu ważenie się na ładnej wadze to...
Czytaj dalej