Odpowiednie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni jest niezwykle ważne dla każdego, kto urządza swoje mieszkanie. Nie jest jednak łatwo zrobić to w naprawdę umiejętny sposób. Warto sięgać po mniej standardowe i nietypowe na pierwszy rzut oka rozwiązania, bowiem z ich pomocą nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu i przy dość ograniczonych możliwościach można urządzić naprawdę wygodne i funkcjonalne miejsce do życia.

Miodowo-czarna część dzienna

Jedną z takich bardzo ciekawych propozycji jest połączenie kuchni z salonem. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wręcz niemożliwe, jednak w rzeczywistości może być to bardzo praktyczne rozwiązanie - oczywiście pod warunkiem, że faktycznie zrealizujemy je w odpowiedni sposób. Dzięki temu można uzyskać naprawdę ciekawy efekt również pod względem wizualnym; wnętrze z tak urządzonymi wnętrzami prezentuje się bardzo innowacyjnie i ciekawie.

Biały pokój dzienny z kuchniąW standardowym układzie mieszkania, gdzie przestrzeń kuchenna i salon są od siebie mocno oddzielone, życie rodzinne jest znacznie ograniczone. W przypadku połączenia kuchni z salonem, życie rodzinne ma znacznie większe szanse na rozwój, ponieważ członkowie rodziny spędzają ze sobą więcej czasu.

Oczywiście, wydaje się, że takie rozwiązanie ma pewne wady. W końcu gotowanie nieodłącznie wiąże się z dość silnymi zapachami, przed którymi zazwyczaj chcieliśmy chronić nas salon, szczelnie zamykając kuchnię. Dziś jednak nie musi to wcale stanowić problemu. Wystarczy wyposażyć kuchnię w odpowiedni okap - urządzenia nowej generacji zapewniają naprawdę wysoką wydajność, dzięki czemu nie ma problemu ze zbyt intensywnymi zapachami przedostającymi się do salonu. Okapy te mogą być również montowane w kuchni na wiele różnych sposobów - nad samą kuchenką, na suficie czy nawet przy blacie. Przy wyborze odpowiedniego modelu można je wykorzystać w celach dekoracyjnych.

Taka "kuchnia w salonie" może być zaaranżowana na kilka różnych sposobów. Możemy na przykład postawić na minimalizm i stworzyć kuchnię, której tak naprawdę nie widać.

w pełni wkomponowaną w otoczenie i inne elementy wyposażenia salonu. Wszystkie sprzęty AGD można umiejętnie ukryć w zwykłych meblach. Oczywiście stosujemy taką samą kolorystykę, jak w przypadku pozostałych elementów salonu, tak aby wszystko tworzyło jedną, spójną całość. Przy takim rozwiązaniu nie stosujemy żadnych elementów, które mogłyby wyraźnie oddzielać przestrzeń salonu i kuchni. Nawet podłoga powinna być taka sama, bez żadnej widocznej "granicy". W rzeczywistości jest to salon wzbogacony o kilka elementów wyposażenia kuchni, które są w sprytny sposób ukryte.

Kolejne rozwiązanie jest nieco podobne do pierwszego, choć w tym przypadku nie staramy się aż tak bardzo ukryć elementów wyposażenia kuchni i zaznaczamy wyraźną granicę pomiędzy obiema częściami pomieszczenia. Osobne materiały podłogowe możemy zastosować w dwóch częściach naszego salonu/kuchni. Funkcje kuchni ograniczają się zazwyczaj do jednej ściany, na której znajdują się wszystkie sprzęty i urządzenia AGD. Można jednak zdecydować się na osobne "wyspy", często rozrzucone po całym pomieszczeniu. Przy odpowiednim rozplanowaniu mogą one wyglądać naprawdę ciekawie i stanowić świetne urozmaicenie dla naszego salonu. Ścianę "roboczą" zazwyczaj dekoruje się w sposób ozdobny, aby stała się integralną częścią stylu naszego salonu.

Apartament skandynawski

Jeszcze jedną opcją jest ustawienie w salonie standardowej kuchni ze wszystkimi elementami, które są tutaj dobrze widoczne. Jednak to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Przede wszystkim trzeba mieć do tego odpowiednie warunki: najlepiej salon z wnęką lub inną częścią powierzchni, która nie jest tak dobrze widoczna. Jeśli mamy dom lub mieszkanie z dużym salonem o większej, otwartej przestrzeni, to kuchnię można umieścić na samym środku takiego pomieszczenia. Taka wyspa kuchenna będzie spełniała kilka funkcji. Z jednej strony powinna być miejscem do przygotowywania posiłków, ale z drugiej strony powinna być swego rodzaju jadalnią ze stołem. Stworzenie takiej przestrzeni kuchennej na środku salonu wymaga jednak zastosowania odpowiednich materiałów. Niezwykle ważna jest podłoga. Jeśli zależy nam na drewnie, powinniśmy zastosować w całym salonie gatunek, który będzie odporny na wszelkie warunki, jakie zazwyczaj panują w kuchni, takie jak ciągłe zabrudzenia, nagłe zmiany temperatury czy duża wilgotność powietrza.

Połączenie kuchni z salonem przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, kosztem stosunkowo niewielkiej powierzchni, zyskujemy pomieszczenie do przygotowywania i jednoczesnego spożywania posiłków; dziś mało kto decyduje się na urządzanie domu czy mieszkania z osobną jadalnią. Nie należy się obawiać, że obecność sprzętów kuchennych zburzy całą oficjalną atmosferę salonu. Przy odpowiednim wykonaniu, taki projekt może wyglądać naprawdę dobrze i przede wszystkim dekoracyjnie, a część kuchenna znacznie wzbogaci całe pomieszczenie.

Warto przeczytać