W "60 Seconds With" ELLE Decor rozmawia z twórcami i liderami branży, uzyskując czerpak z ich życia i pracy w jedną minutę lub mniej. W tej części rozmawiamy z Elaine Griffin, dekoratorką z Gruzji, byłą redaktorką ELLE Decor i pierwszą czarną projektantką, która otrzymała honorowy tytuł od New York School of Interior Design. Jedna minuta Griffina zaczyna się... teraz.

Dobrze, że zaczynamy od przyznania, że w tym roku zapisałeś się w historii! Jesteś pierwszym czarnym projektantem, który otrzymał honorowy doktorat z NYSID (New York Interior School of Design).Co to za wiadomość dla społeczności projektantów?

Kiedy prezes NYSID, David Sprouls, powiedział mi, że jestem jednym z laureatów honorowego doktoratu, który zostanie przyznany w tym roku, byłem bez słowa. Jestem pierwszą kolorową osobą, która otrzymała nagrodę i pierwszą z Gruzji. To jest po prostu ogromne. Nie ma większego wyróżnienia dla projektanta wnętrz, niż być uznanym przez jego rówieśników z najwyższymi pochwałami z jednej z trzech najlepszych szkół w kraju. Drugi z nich, Nate Berkus, który jest moim przyjacielem, był tym zaszczytem, a wyróżnienie z nim było tylko lukrem na torcie.

Jaką mądrością podzieliłeś się z absolwentami podczas przemówienia początkowego, które wygłosiłeś?

Chciałem, aby moja wypowiedź była efektowna i inspirująca. Moje przesłanie dla absolwentów było takie, że wszyscy oni są superbohaterami. Projektanci są w stanie wejść do pustego pokoju i zobaczyć go wykończonego, aż po książkę do kawy i akcesoria na półkach. To jest prezent, którego nikt inny nie ma. Zostanie świetnym projektantem polega na rozwijaniu wzroku, a ja chciałam zainspirować ich do tego, by na całym świecie mieli wpływ na design.

Jako były redaktor naczelny ELLE Decor, widziałeś, co trzeba zrobić, aby co miesiąc oddawać swoją pracę w ręce czytelników. Co możesz powiedzieć o marce w ogóle?

ELLE Decor to naprawdę jedna z najlepszych publikacji schroniskowych na świecie. Ma wyraźny punkt widzenia. Prezentuje luksus, ale także styl w każdym punkcie cenowym. Jest dla mnie jak Chanel publikacji projektowych, a ja uwielbiam nazywać go domem. To czysta, niefiltrowana szykowna strona po stronie.

Swoją karierę rozpocząłeś w 1995 roku pracując z Peterem Marino, którego personel był bardzo zróżnicowany. Co sądzisz o potrzebie większej różnorodności w dzisiejszym biznesie?

Nasza prawda jest taka, że naprawdę jesteśmy pierwszym pokoleniem Afroamerykanów z dyskretnym dochodem, który pozwala ogromnej liczbie z nas na zatrudnianie profesjonalnych projektantów. W branży usługowej chodzi przede wszystkim o ekonomię. Wszystkie duże firmy mają teraz czarnych klientów, więc na pewno lepiej mieć czarnych współpracowników. Ponadto, istnieją profesjonalne usługi projektowe w każdym punkcie cenowym i iteracji dziś - ten trend zachęca również do różnorodności w branży. Istnieje więcej możliwości pracy niż kiedykolwiek wcześniej. Wyjście na prostą: Drzwi zostały otwarte i to się nigdy nie zmieni.

Po drugie, firmy zajmujące się projektowaniem wnętrz, jak wszystkie zawody glamour, mają notorycznie niskie początkowe wynagrodzenia. Jeśli Twoi rodzice nie mogą Cię utrzymać w ciągu tych pierwszych kilku lat, zaplanuj kilka miejsc pracy i wiele współlokatorów. Na szczęście miałem system wsparcia, który pozwalał mi na to i nadal jem trzy posiłki dziennie oraz mieszkam (oszczędnie!) na Upper East Side. To rzeczywistość ekonomiczna, która niestety nie każdemu może się przytrafić. Prawo popytu i podaży oznacza, że ten nisko płatny paradygmat prawdopodobnie nigdy się nie zmieni.

Czy są jakieś trendy w projektowaniu, które teraz kochasz?

Jesteśmy w niesamowitym miejscu w projektowaniu. Ten zgrabny, zgrabny projekt, wszystko w jednym miejscu już nie istnieje. Teraz jest bardziej swobodny, wygodny, ekscentryczny i wysoce spersonalizowany. Jeśli znasz zasady projektowania, wiesz, że styl polega na osobie, która tam mieszka. To powiedziawszy, jestem podekscytowany, że używanie rattanu i wikliny w pomieszczeniach zamkniętych jest znów modne. To nie jest tylko dla kurortów. To wspaniała tekstura do dodania do pokoju.

Jak podsumowałbyś swój pomysł na dobrze zaprojektowany pokój?

Pokoje powinny zawsze wyglądać jak ludzie, którzy w nich mieszkają. Świetny design to połączenie tego, gdzie byłeś, gdzie jesteś w swoim życiu i dokąd zmierzasz, ponieważ w pokoju zawsze powinno być coś aspirującego.

Jaki jest największy błąd w projektowaniu, który, masz nadzieję, dobiegnie końca?

Zasłony powinny być zawsze wieszane jak najbliżej linii sufitu - nie w połowie drogi, nie na listwach okiennych - zawieś je jak najbliżej sufitu.

Masz wymarzonego klienta?

Tak, chciałbym zaprojektować domek na plaży dla aktora Anthony'ego Hopkinsa. Ten głos! Nie planowałem nic poza spotkaniami telefonicznymi, więc mogłem tylko słuchać jego gadania. Chętnie zdobędę brytyjski szyk kolonialny, nowoczesny miks, z 10,000 czerwonych, niebieskich i brązowych.

Zobacz także: 7 sztuczek dekoratorskich

 

Warto przeczytać