Czy stworzenie idealnej kuchni w swoim domu jest trudnym zadaniem? Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że nie. W końcu w tym pomieszczeniu musimy skupić się przede wszystkim na funkcjonalności i nie musimy się aż tak bardzo przejmować różnymi stylami czy wyglądem. Ale czy rzeczywiście tak jest? Dobry wygląd w kuchni to sprawa niezwykle istotna, która w dużej mierze decyduje o tym, czy będziemy w pełni zadowoleni z takiego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku innych wnętrz, tak i tutaj możemy obecnie spotkać się z wieloma różnymi trendami i rozwiązaniami, wśród których bez problemu można wybrać coś dla siebie.

Jedną z najciekawszych propozycji jest styl skandynawski, któremu zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej. Jak sama nazwa wskazuje, styl ten powstał w Skandynawii. Mieszkańcy tego regionu słyną ze swojej odporności na trudne warunki atmosferyczne, ponieważ przyszło im żyć w naprawdę trudnych okolicznościach przyrody. Jednocześnie taki styl życia wyrobił w nich ogromny szacunek dla siły natury, którą starają się zaznaczać na każdym kroku. Efektem takiego podejścia jest powstanie tego stylu w aranżacji wnętrz. Krótko mówiąc, w tym stylu staramy się jak najbardziej zbliżyć do natury i wykorzystać wszystko, co może nam ona zaoferować. Przy umiejętnym wykorzystaniu tego stylu będziemy mogli uzyskać naprawdę ciekawe efekty, więc zdecydowanie warto zapoznać się z nim nieco bliżej.

Jedną z najważniejszych kwestii w każdym pomieszczeniu, także w kuchni, jest odpowiednie oświetlenie. Styl skandynawski również stawia na to, co może nam zaoferować natura. Kuchnia jest więc w dużej mierze oświetlana przez słońce, przez co istotne jest, aby pomieszczenie to posiadało przynajmniej jedno duże okno. Jednak opieranie całego oświetlenia tylko na słońcu nie miałoby większego sensu, dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła. Doskonale sprawdzi się w tym celu lampa wisząca nad głównym stołem, która wzbogaci całe wnętrze. Dla fanów nieco nowocześniejszych rozwiązań dobrym wyborem będą halogeny.

Materiały naturalneKolejnym ważnym elementem wpływającym na wygląd całej kuchni jest wykończenie ścian, a właściwie wybór materiału, z którego zostanie ono wykonane. Tutaj możemy zdecydować się na kilka różnych rozwiązań. Standardem w tym stylu jest jednak trzymanie się jasnych kolorów, dlatego ściany - niezależnie od dokładnego materiału - powinny być wykończone w dowolnym odcieniu bieli. Szczególnie popularna jest tu magnolia, ale wybór jest znacznie szerszy; w ostateczności możemy pozwolić sobie nawet na bardziej stonowaną szarość. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję przyjrzeć się standardowemu szwedzkiemu lub norweskiemu wnętrzu, z pewnością zauważył, że użycie ciemnych kolorów do pomalowania ścian w ich domach jest bardzo rzadkie. Szczególnie szeroki wachlarz możliwości mamy wtedy, gdy mamy nieco większą kuchnię, w której możemy wydzielić osobną część na jadalnię. W takiej części dobrym rozwiązaniem będzie tapeta z dodatkowymi, dekoracyjnymi wzorami - pamiętajmy tylko, że ona również powinna być utrzymana w jasnej kolorystyce, choć można zdecydować się tutaj na nieco inny odcień i urozmaicić w ten sposób całe pomieszczenie.

Ogólnie rzecz biorąc, styl skandynawski jest dość konserwatywny i raczej nie decydujemy się na nowoczesne wzory czy materiały. Oprócz samej farby czy tapety, dobrym wyborem są również białe płytki z dekoracyjnymi wzorami. Jeśli decydujemy się na takie "staroświeckie" rozwiązania w tym stylu, to chyba oczywistym materiałem do wykończenia podłogi jest drewno. Podłoga z masywnych, lakierowanych desek może wyglądać tu naprawdę świetnie. Najlepiej wybrać tylko drewno bielone, bo dzięki temu przez lakier będą przebijać słoje i wszystkie inne cechy przypominające o naturalnym pochodzeniu tego materiału. W ten sposób można stworzyć bardzo ciepłe wnętrze, przywodzące na myśl piękno naturalnego krajobrazu. Inną bardzo dobrą propozycją jest kamień lub specjalne płytki, które go imitują.

Kuchnia skandynawska

Jeśli chodzi o wybór mebli, również stawiamy na tradycję. Oczywiście najlepiej sprawdzają się meble drewniane, bogato zdobione i wzbogacane, a także liczne elementy. Z drugiej strony w tym stylu niezwykle ważna jest funkcjonalność i praktyczność - warto więc wybrać meble, które posiadają jak najwięcej schowków i szuflad, co maksymalnie ułatwi nam codzienne korzystanie z tego pomieszczenia. Istnieje również wiele sprzętów z zakresu AGD, które podkreślą tradycyjny, konserwatywny styl pomieszczenia. Materiałem, z którego powinny być wykonane, jest zazwyczaj stal nierdzewna, która dodaje uroku każdej kuchni. Warto wybierać meble z jak największą ilością schowków, w których można umieścić drobny sprzęt AGD. Jest to zgodne z założeniami tego typu, a przy tym znacznie zwiększa funkcjonalność naszej kuchni.

Warto przeczytać