Jeśli planujemy całkowitą zmianę aranżacji łazienki, musimy liczyć się z tym, że będzie się to wiązało nie tylko z czasochłonnymi, ale i kosztownymi działaniami. Na szczęście, stosując się do kilku wskazówek można urządzić to wnętrze w sposób, który będzie nas zachwycał przez długie lata. Niezależnie od tego, na jaki styl aranżacji się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest dopasowanie ceramiki, dbałość o zachowanie minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia oraz wybór takich rozwiązań, które pozwolą regulować funkcję łazienki zgodnie z potrzebami domowników.

Warto też zastanowić się, czy rzeczywiście dobrym rozwiązaniem jest zerwanie z ponadczasowymi propozycjami na rzecz sezonowych trendów, nawet jeśli są one niezwykle ciekawe. Jeśli więc efekt aranżacji ma przetrwać lata, to może nie warto ulegać chwilowym fascynacjom?

Pierwszym pomysłem jest łazienka w kolorze białym.

Kiedy mówimy o ponadczasowych wnętrzach, niemal od razu przychodzi nam na myśl wykorzystanie w nich bieli. Kolor ten wykorzystywany jest zwłaszcza w przypadku dość dużych elementów, takich jak meble łazienkowe. Oczywiście ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie kontrastu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie białych mebli w połączeniu z chromowaną armaturą. Biel może być również intrygującym tłem dla dodatków, które wyróżniają się dzięki ciekawym odcieniom. Co więcej, jasna kolorystyka sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie lżejsze, co również jest jego atutem. Wybierając biel warto postawić na jakość zadając sobie pytanie, czy materiały, których użyjemy w pewnym momencie nie stracą oczekiwanego przez nas odcienia. Jeśli stawiamy na urządzenia sanitarne, dobrym pomysłem może być szkliwiona ceramika sanitarna, a jeśli kupujemy meble, gwarancją bezpieczeństwa jest często lakier ochronny, który je pokrywa.

Drugi pomysł - styl minimalistyczny w łazience

Zwolennicy ponadczasowej elegancji coraz częściej skłaniają się ku minimalizmowi i trudno nie zgodzić się z tym, że mają powody do zachwytu. Ten trend w aranżacji wnętrz od lat cieszy się wyjątkową popularnością, ponieważ eliminacja zbędnych elementów sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przestronne, a korzystanie z niego bardziej komfortowe. Szukając rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w minimalistycznej łazience, warto zwrócić uwagę na armaturę podtynkową. Elementy przyłączeniowe ukryte są we wnęce ściennej, dzięki czemu widoczne jest tylko to, co funkcjonalne i dekoracyjne. Bateria podtynkowa jest szczególnie popularna w przypadku kabin prysznicowych, ponieważ jest to idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na oszczędności miejsca. Do minimalizmu można dążyć również przystępując do zakupu bidetu i miski ustępowej, ponieważ ciekawym rozwiązaniem są propozycje podwieszane, które montuje się z wykorzystaniem stelaża podtynkowego. Meble mogą być również słupkami wiszącymi, bo wtedy mamy wrażenie spójnej kompozycji pomieszczenia. Oczywiście minimalizm w łazience to także odpowiednia kolorystyka, zwłaszcza biel i odcienie szarości.

Trzeci pomysł - łazienka w stylu retro

Łazienka w stylu retro

Jeśli szukamy stylu, który sprawi, że jego popularność nie przeminie wraz z kolejnymi sezonami, szczególnie intrygującym rozwiązaniem może być łazienka w stylu retro. W cenie są nie tylko oryginalne dekoracje, ale również dbałość o detale. Znalezienie rozwiązań odpowiadających potrzebom takich wnętrz nie jest dziś trudne, ponieważ stylizowana armatura cieszy się dużą popularnością. Ciekawie prezentują się wanny podłogowe wyposażone w rączkę prysznicową oraz ozdobne uchwyty do baterii łazienkowych. Są to rozwiązania, które przenoszą nas w przeszłość, choć równie funkcjonalne, jak oczekujemy od propozycji współczesnych. Jeśli nasza łazienka jest wystarczająco duża, możemy umieścić w niej również ozdobną toaletę - to spełnienie marzeń tysięcy kobiet.

Czwarty pomysł - styl skandynawski w łazience

Styl skandynawski nie narodził się przypadkowo, gdyż często widzimy w nim odpowiedź na trudne warunki, z jakimi borykali się mieszkańcy północnej Europy. Podstawowym problemem jest tu ograniczony dostęp do światła słonecznego, a sposobem na jego rozwiązanie jest postawienie na przestrzeń i jasność wnętrza. Styl skandynawski to także naturalne materiały i proste formy - nawiązanie do świata natury. Łazienka utrzymana w tym stylu charakteryzuje się zarówno oszczędną estetyką, jak i wysokim poziomem funkcjonalności. Ciekawym rozwiązaniem może być m.in. zastosowanie chromowanej armatury.

Piąty pomysł - łazienka inspirowana naturą

Osoby, które poznały już styl skandynawski i przekonały się, że mogą uchodzić za jego kontynuatorów, często stawiają również na naturalne inspiracje wykorzystywane we wnętrzach łazienkowych. W tym stylu dominują drewniane meble, które doskonale współgrają z betonowymi ścianami i kamiennym gresem. Poszukując odcieni do takiego wnętrza, najlepiej zaufać kolorom ziemi, czyli brązom, zieleniom i odcieniom szarości. To doskonałe tło, które doskonale sprawdzi się zarówno w towarzystwie wiklinowego kosza, jak i krzesła wykonanego z rattanu. Jeśli myślimy o łazience inspirowanej naturą, w takim pomieszczeniu możemy pozwolić sobie również na roślinność.

Warto przeczytać