Jeśli ktoś chce mieć przestrzeń, która będzie wyglądać na większą trzeba myśleć o takich zabiegach, które będą oszukiwać mózg. W tym zakresie dla nas takim istotnym wsparciem będą kolory. Trzeba pamiętać, że barwy nasycone, odważne będą optycznie zmniejszać pomieszczenie podobnie jak wzorzyste tapety a także tynki strukturalne.

W niewielkich wnętrzach lepiej będzie wybierać jasne kolory, biele, błękity czy szarości. Sufit ciemniejszy od ścian obniży pomieszczeni i odwrotnie. Jeśli będziemy mieli biały sufit w połączeniu ze ścianami malowanymi ciemnymi kolorami wydaje się, że będzie bardziej oddalony od podłogi. To ważne, ponieważ optycznie takie pomieszczenie jest większe.

Wykładziny

Jeśli chodzi o wykładziny czy dywany mają one pochłaniać hałas, ale będą również pochłaniać światło. Jeśli natomiast mamy twarda podłogę, posadzkę, parkiet czy panele można oczekiwać, że światło będzie się od nich odbijać i dzięki temu takie wnętrze będzie rzeczywiście wyglądało na większe.

Drewniana podłoga

Parkiet

Ważne będzie także to jak płytki czy parkiet będą układane. To co jest ważne to fakt, że ukośne linie będą poszerzać pomieszczenie a proste, pionowe podkreślą jego długość oraz wpłyną na głębokość. Pionowe pasy na ścianach sprawią, że wzrok idzie do góry i wydaje się, że pomieszczenie będzie wyższe. Natomiast lamperie i obrazy na ścianach od razu sprawią, że pomieszczenie optycznie się obniży.

Kolor ścian

Gdy na krótszych ścianach postawimy na intensywne kolory pokój optycznie będzie się rozszerzał, jeśli postawimy na takie mocniejsze kolory na ścianach dłuższych to pomieszczenie będzie stwarzać wrażenie długiego jak korytarz i bardzo wąskiego,. Kolory we wnętrzach trzeba umieć wykorzystywać z umiarem.

To co na pierwszy rzut oka będzie wyglądać ciekawie może się okazać, że już po paru godzinach będzie wyglądać źle, stanie się męczące. Najbezpieczniejszy jest kolor biały, który zawsze dobrze wygląda. Dzięki niemu tworzy się również iluzja większej przestrzeni i dlatego taka opcja pasuje do niewielkich pomieszczeń. Pobudzający będzie kolor żółty podobnie jak pomarańcz czy czerwień. Fiolet tak jak czerń intryguje, ale jeśli tego koloru będzie zbyt dużo to stanie się to przytłaczające.

Warto przeczytać