RADA 1 - FUNKCJONALNIE PODZIEL PRZESTRZEŃ

Pokój dzienny bardzo często będzie pokojem do wszystkiego a nie wyłącznie reprezentacyjnym salonem. Bywa, że jest to pokój telewizyjny, jadalnia, miejsce do czytania, słuchania muzyki, zabaw dzieci, pracy dorosłych. A jak trzeba będzie to również sypialnia dla gości. to miejsce rodzinnych spotkań. Jeśli chcemy pogodzić aż tak wiele różnych ról trzeba mieć odpowiedni plan. Ustalamy sobie, gdzie znajdzie się stół, sofa, gdzie telewizor. Należy sobie wyznaczyć między innymi granice między strefami. Są na to sprawdzone sposoby, można postawić na sufit podwieszony, stosować różne materiały wykończeniowe czy oddzielenie jakimś postawionym meblem.

RADA 2 - ZREDUKUJ ILOŚĆ MEBLI

Przestrzeń to oczywiście luksus. Wszystko co musimy przechowywać powinno się znajdować w jednym miejscu, tak by dało się uwolnić pokój od szaf i szafek w dużej ilości nawet w jakieś mierze kosztem powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będzie wbudowane szafki i regały. Sprawdzać się będzie także meblościanka. Nowoczesne regały nie przypominają tych z minionej epoki. Tak jak z klocków będzie można układać całe moduły.

Urządzenie salonu

RADA 3 - ODWAŻNIE ODSUŃ MEBLE OD ŚCIAN

Piero Lissoni, sławny projektant mówi, że jego sofy to wyspy. I rzeczywiście będzie można je tak potraktować. Ustawione centralnie będą wyznaczać miejsce wypoczynku, a pod ścianami będziemy mieli przejścia. Także stół, biurko, komoda nie muszą znajdować się pod ścianą. To nie będzie prawda. Odsunięcie od ścian to rozwiązanie, które sprawdzi się na dużych przestrzeniach i optycznie wnętrze się zmniejszy. Aby meble nie zagracały pokoju wystarczy wybrać kanapę i krzesła z niskimi oparciami.

RADA 4 - SOFY, FOTELE, STOLIKI

Jedna sofa ustawiona frontem do telewizora pozwoli wygodnie obejrzeć wiadomości, ale do rozmowy z przyjaciółką już nie będzie się nadawać. Zupełnie inaczej natomiast dwie sofy, które ustawimy naprzeciwko siebie. To klasyczna kombinacja. Idealne rozwiązanie dla miłośników salonowego życia. Nowoczesne modułowe sofy pozwalają na zastosowanie większej ilości kombinacji. Mogą mieć podnóżki, szezlong ze zintegrowanym stolikiem.

Inaczej niż w przypadku ciężkich sof lekkie fotele pozwalają na elastyczne zaaranżowanie salonu. Mogą być bardzo wygodne, dlatego dobrze się sprawdzą. Naprzeciwko sofy pojawić się mogą dwa fotele i taka opcja estetyczna będzie na pewno bardzo dobrze wyglądać. Fotele można także przenosić w inne miejsce domu albo też będzie można dostawić kolejny, gdy gości będzie się pojawiać więcej.

Warto przeczytać