Często wydaje nam się, że to nie meble łazienkowe, ale właśnie ceramika nadaje wnętrzu charakterystyczny wygląd. Wszystkie te elementy są oczywiście ważne, bo każdy detal na swój sposób kreuje wnętrze łazienki. Jak wykorzystać tylko meble i dodatki, aby całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia?

Podstawowe wyposażenie łazienki

Załóżmy, że mamy jedną bazę, na której możemy oprzeć obie aranżacje. Zacznijmy więc od standardu - jasne ściany, biała ceramika. Postawmy na popularne rozwiązania, czyli niewielką prostokątną wannę i opcjonalnie prysznic z półokrągłą kabiną. Uniwersalna umywalka również nie będzie się wyróżniać w tym wnętrzu, a całość uzupełni stojąca toaleta. Postawiliśmy na takie rozwiązania, ponieważ są one często wybierane przez klientów i nie przyćmią żadnego z dodawanych przez nas elementów. Na jaki styl zdecydujemy się najpierw?

Nowoczesna, minimalistyczna łazienka

Mając taką bazę, bardzo łatwo stworzyć wnętrze, które będzie proste i jasne. Skorzystają na tym zwłaszcza małe pomieszczenia, ponieważ będą wydawały się optycznie większe. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w białe meble, to uzyskamy naprawdę dużą przestrzeń. Każdy, kto wejdzie do takiej łazienki od razu zauważy czystość, ład i porządek. Dlatego idealnie pasować będzie prosta szafka pod umywalkę, a także wiszące szafki łazienkowe z lustrem, które pomogą jeszcze bardziej powiększyć wizualnie wnętrze.

Jeśli dodatkowo skompletujemy szafki boczne, to cały zestaw będzie naprawdę świetnym uzupełnieniem wnętrza. W zależności od tego, jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujemy, możemy wybrać szafki niskie lub wysokie. Pamiętaj, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli wybierzesz wysoką szafkę, całe pomieszczenie będzie optycznie wyższe. Z drugiej jednak strony, na niskiej szafce możesz coś postawić. Łazienka w stylu minimalistycznym nie powinna być jednak zbyt zagracona, dlatego każdy dodatkowy element w niej musi być przemyślany.

Warto dodać kilka dodatków, aby wnętrze wyglądało jak dawniej. Jeśli zależy nam na prostym, nowoczesnym, ale dość surowym wyglądzie, doskonale sprawdzą się miedziane dodatki, które są ostatnio niezwykle modne we wnętrzach. Miedziane dozowniki, miseczki na maseczki, próbki i miniaturki kosmetyków, pojemniki na waciki, a nawet mniejsze lusterko w miedzianej ramie - opcji jest naprawdę wiele. Jeśli do tego dokupimy miedziany kosz na śmieci i szczotkę do toalety, mamy spójne, nowoczesne i oryginalne wnętrze. Oczywiście miedź można łatwo zastąpić dowolnym innym materiałem, który przypadnie Ci do gustu.

Łazienka w stylu rustykalnym

Mając taką samą bazę jak w poprzednim przypadku, nie ma problemu, aby stworzyć zupełnie inne wnętrze, np. rustykalne. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ten styl? Stoi on w wyraźnej opozycji do chłodnego, minimalistycznego wystroju, nawiązując w swojej estetyce do naturalnych elementów. Motywy roślinne, wykorzystanie drewna, odważniejsze użycie dodatków - tutaj nie ma potrzeby ograniczać swojej ekspresji. Zacznijmy jednak od mebli. Co wybrać, jeśli chcemy stworzyć w swoim domu łazienkę w stylu rustykalnym?

W tym przypadku możesz postawić na drewnianą szafkę łazienkową lub tylko z drewnianymi elementami. Nawet jeśli masz białe ściany i wydaje Ci się, że w połączeniu z jasną ceramiką wszystko jest po prostu zimne, spróbuj ocieplić to meblami. Każde, nawet najzimniejsze wnętrze, dzięki takim szafkom zyska zupełnie nowy wygląd.

W jakie dodatki zainwestować, jeśli chcemy stworzyć niepowtarzalny klimat w naszym wnętrzu? Same meble to nie wszystko. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w swojej łazience lub masz w niej okno, pięknie będzie wyglądał wazon z delikatnymi kwiatami. Jeśli chcemy, aby wszystko było jak najbardziej spójne, warto również wybrać dozowniki i elementy do drobnych przyborów higienicznych w tym samym kolorze drewna. Dla odważniejszych polecamy eksperymenty z materiałami, np. dodanie wiklinowych akcesoriów zamiast drewnianych kubków. Bez względu na to, jaki styl wybierzesz, pamiętaj, że to detale tworzą wnętrze.

Warto przeczytać