Urządzenie łazienki, obok wyposażenia kuchni, jest najdroższą inwestycją w nowym domu lub podczas remontu. Zakup wszystkich niezbędnych sprzętów i akcesoriów wymaga sporych nakładów finansowych, choć warto zauważyć, że zmiany w aranżacji łazienki dokonywane są na tyle rzadko, że możemy pozwolić sobie na nieco większy wydatek, który w zamian pozwoli nam cieszyć się ładnym wyglądem i sprawnym funkcjonowaniem wyposażenia przez wiele lat.

Kiedy łazienka jest ergonomiczna?

Na ergonomię łazienki wpływa wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest zachowanie odpowiednich wysokości podczas montażu sprzętów. Warto dostosować wysokość, na której będzie zamocowana umywalka i uchwyty na ręczniki do wzrostu domowników. Jeśli w domu mieszkają dzieci, pamiętajmy o zamontowaniu dodatkowych wieszaków dostosowanych do ich potrzeb. Warto również umieścić w łazience specjalny stopień, który ułatwi najmłodszym samodzielne korzystanie z umywalki. Dodatkowo, z punktu widzenia ergonomii, ważne jest określenie najodpowiedniejszej dla mieszkańców wysokości wanny i miski ustępowej. Dzięki temu nie tylko usprawnimy korzystanie z nich, ale przede wszystkim unikniemy groźnych wypadków spowodowanych poślizgnięciem. Warto również pamiętać, że dobrym pomysłem jest zamontowanie umywalki w sąsiedztwie toalety, a najlepszym miejscem na półkę na środki czystości będzie najmniej widoczny kąt łazienki.

Elegancja w łazience

Elegancja w łazience zależy przede wszystkim od stylu wyposażenia i mebli, ale nie bez znaczenia są również detale w postaci dekoracji i baterii. Elegancji wnętrzu dodadzą dobrze skomponowane kolory i dodatki dobrane ze smakiem. Warto zadbać o to, aby w naszej łazience znalazły się meble, które pozwolą na schowanie środków czystości i kosmetyków. Niezbędny będzie również stylowy wieszak na ręczniki. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup mydelniczki, kubka na szczoteczki oraz pojemników na płatki i kosmetyki w tym samym stylu. Urody łazience dodaje ład i porządek, a nie choćby kontrolowany, który bardziej nadaje się do biblioteki.

Dekoracje do łazienki

Kupując dekoracje do łazienki pamiętajmy, że powinny być one nie tylko ładne, ale i praktyczne. Nie zapominajmy, że dodatki muszą być odporne na wilgoć. Nie sprawdzą się niezamontowane obrazy, które szybko się zniszczą. Złym pomysłem będą również dekoracje wykonane z tkanin. Chłonąc wilgoć, będą sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów. Dlatego najlepiej wybierać eleganckie, ceramiczne dodatki, takie jak mydelniczki czy pojemniki. Odpowiednie będą również przedmioty wykonane ze szkła, kamienia lub ładnego plastiku. Pamiętaj jednak, że im mniejsza reguła, tym lepiej sprawdza się w przypadku łazienek.

Baterie w łazience

Dbając o elegancki wystrój łazienki, warto zainwestować w baterie podtynkowe, które dodadzą stylu naszemu wnętrzu. Wybierając baterię umywalkową podtynkową lub baterię prysznicową, zapewnimy naszej łazience niepowtarzalny wygląd, ponieważ są one wykonane z najwyższej jakości stali oraz chromu, który nadaje im szczególnego blasku. Zaletą akcesoriów jest również oryginalny, nowoczesny design, który doda uroku każdej łazience i będzie ozdobą wszystkich modnych wnętrz. Prostota i minimalizm baterii sprawdzą się zarówno w łazienkach urządzonych w starym stylu, jak i tych podążających za najnowszymi trendami ceniącymi nowoczesność. Dodatkowo nie wystają one nieestetycznie ze ścian. Dodatkowym atutem baterii podtynkowych jest ich specjalna funkcja, np. zabezpieczenie przed wyciekiem wody w temperaturze powyżej 40 stopni (takie wymagania spełnia bateria umywalkowa pod tynkowa oraz bateria natryskowa podtynkowa).

Warto pamiętać, że decydując się na zakup baterii podtynkowych, warto zaopatrzyć całą łazienkę, gdyż najczęściej kupując w komplecie, zapłacimy mniej.

Remontując lub wyposażając łazienkę pamiętajmy, że powinna być ona ergonomiczna. Nie zapominajmy jednak o jej niepowtarzalnym stylu i elegancji, dzięki czemu będziemy cieszyć się pięknym wnętrzem przez wiele lat. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, który również wpływa na jej elegancję, są baterie, dlatego wybierajmy te podtynkowe, dzięki czemu unikniemy nieestetycznych śrubek i uszczelek na zewnątrz. Kupujmy również akcesoria w jednym stylu. Pozwolą nam one osiągnąć harmonię i niepowtarzalny wygląd naszej łazienki, a długie kąpiele staną się prawdziwą przyjemnością.

Warto przeczytać