Przyjęcie rodzinne wymaga stylowej oprawy, która pozwoli na przyjemny posiłek i rozmowy. W końcu przy stole odbywają się najważniejsze rozmowy. Zaaranżuj jadalnię w taki sposób, aby wszyscy goście czuli się komfortowo, a wnętrze było przytulne i gustownie urządzone.

Tworzenie idealnej jadalni należy rozpocząć od wyboru stołu, ponieważ to on tworzy charakter wnętrza, do którego następnie dodajemy kolejne elementy. W zależności od własnej koncepcji mieszkania, jadalnię można urządzić podobnie jak inne pomieszczenia lub wprowadzić zupełnie nowy styl, który będzie ją wyróżniał - dobrym pomysłem może być kolekcja Orland, która doda Twojemu domowi klasycznego szyku.

Wymiary i kształt stołu powinny być dobrane do pomieszczenia i wielkości rodziny. Idealnym rozwiązaniem jest stół rozsuwany, który na co dzień nie zajmuje dużo miejsca i nie dominuje we wnętrzu, ale w razie potrzeby może przy nim zasiąść wielu gości. Przy wyborze stołu warto zwrócić uwagę, czy mebel posiada nowoczesne prowadnice synchroniczne. Pozwalają one na sprawne rozkładanie i składanie, dzięki czemu powiększenie blatu jest niezwykle proste. Sam blat powinien być pokryty specjalnym laminatem, który zwiększa odporność i trwałość powierzchni na zarysowania oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić podczas każdego spotkania.

Funkcjonalność jadalni gwarantuje zapewnienie dostępu do stołu z każdej strony - ułatwia to podawanie posiłków i swobodne przemieszczanie się gości. Jeśli nie dysponujemy w mieszkaniu osobnym pomieszczeniem tej wielkości, dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch wnętrz - jadalni z salonem lub kuchnią. Otwarte przestrzenie, które łączą w sobie różne funkcje, doskonale pasują do mieszkań o nowoczesnym wystroju.

Kluczowym elementem są również krzesła, niezbędne w każdej jadalni czy kąciku jadalnym. Przy wyborze krzesła należy zwrócić uwagę na wysokość siedziska, która powinna być odpowiednio dobrana do wymiarów stołu. Wygodne siedzenie gwarantuje również oparcie, najlepiej anatomicznie wyprofilowane. Krzesła mogą jedynie luźno nawiązywać do estetyki pozostałych mebli - obecnie popularne jest łączenie we wnętrzu różnych stylów, które tworzą zaskakującą całość.

Urządzając przyjęcie w jadalni, należy zadbać o odpowiednią ilość światła przy stole - powinno być ono delikatne i o ciepłej barwie, gdyż będzie to sprzyjać pogodnemu nastrojowi, który jest tak ważny podczas wspólnych posiłków. Za atmosferę panującą w jadalni odpowiadają również dodatki, takie jak wazony i świeczniki, które odpowiednio dobrane z pewnością na długo pozostaną w pamięci gości. Obrusy i serwetki są obowiązkowym uzupełnieniem obrusów. Należy pamiętać, że klasyczne sztućce najlepiej prezentują się w kompozycji z delikatnymi, białymi kolorami, a do nowoczesnej zastawy stołowej pasują kontrastowe kolory materiałów.

Warto przeczytać