Odpowiednio dobrane oświetlenie w sypialni odgrywa równie ważną rolę, jak dobrze dobrane łóżko czy materac. Dzięki niemu możemy zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy i maksymalnie wypocząć. Ważne jest, aby światło w sypialni nie raziło w oczy i potrafiło stworzyć wyciszającą, intymną atmosferę. Warto więc zadbać nie tylko o oświetlenie główne - lampę wiszącą lub żyrandol, ale także o dodatkowe źródła światła - kinkiety, lampy stołowe i podłogowe. Dzięki temu urządzisz niepowtarzalne, klimatyczne wnętrze, w którym będziesz chciał spędzać cały wolny czas.

Od czego zacząć?

W aranżacji wnętrz zawsze powinien być konkretny plan. Warto dokładnie przemyśleć rozmieszczenie mebli oraz montaż oświetlenia. Dzięki temu nie będzie potrzeby przemeblowania sypialni, a wszystkie elementy wystroju będą ze sobą współgrały. Zacznij od wyboru głównej lampy do wnętrza. W zależności od wielkości wnętrza, może to być mała lampa wisząca, plafon lub duży żyrandol. Możesz również zdecydować się na reflektory punktowe, które najbardziej pasują do nowoczesnych aranżacji. Lampa z kloszami w kształcie świec będzie wyglądała romantycznie i oryginalnie zarazem. Taka lampa zagwarantuje romantyczną atmosferę we wnętrzu i nada mu szczególnego uroku. Otwarte abażury zawsze można przykryć materiałowymi kloszami, które pozwolą delikatnie przyciemnić wnętrze. Efekt ten można uzyskać za pomocą ściemniacza, który montowany jest w niektórych modelach.

rozjaśnianie

Czas na oświetlenie dodatkowe i zadaniowe

Jedna lampa wisząca w sypialni to za mało. Niektórzy z nas spędzają w sypialni czas na czytaniu książek przed snem lub pracy za biurkiem przy oknie. Wówczas warto zadbać o dodatkowe lampy. Dzięki nim oświetlisz przestrzeń niezbędną do wykonania tego czy innego zadania. Do pracy możesz wybrać funkcjonalną lampę stołową, a do odpoczynku - kinkiet. Nie zapominajmy, że jedna lampa może służyć do wykonywania kilku zadań. Na przykład lampa podłogowa może być łatwo przenoszona z jednego końca sypialni na drugi, a lampa z dwoma ruchomymi kloszami może jednocześnie oświetlać dwa obszary zadań.

lampy i oświetlenie

Urządzając sypialnię warto pamiętać, że każdy z domowników powinien mieć osobną lampę dla siebie. W tym celu sprawdzą się kinkiety zamontowane po obu stronach łóżka. Można je zastąpić np. lampami stołowymi lub wiszącymi. Ten drugi pomysł jest bardziej nowatorski, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się we wnętrzach retro czy industrialnych. Takie rozwiązanie będzie również pasować do aranżacji skandynawskich, nowoczesnych i minimalistycznych.

Sypialnia dla każdego z nas jest oazą spokoju. Mimo to, takie miejsce nie obejdzie się bez dekoracyjnego oświetlenia, które nie tylko rozświetli wnętrze, ale również je ozdobi. Funkcję tę spełnią eleganckie kinkiety z kryształami, designerskie lampy stołowe czy wyszukane lampy wiszące. Dzięki takim oryginalnym dodatkom można stworzyć niepowtarzalne, klimatyczne wnętrze, które będzie się różniło od klasycznych pomieszczeń sypialnianych. Zapewni to zaciszny kącik dla Ciebie i Twojej drugiej połówki, w którym będziecie mogli nie tylko dobrze się wyspać, ale także zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach.

Warto przeczytać