Kuchnia to dla większości ludzi serce każdego domu. Dobrze zaprojektowana, powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli planujesz jej aranżację, porozmawiaj z projektantem o swoich preferencjach. Pamiętaj, że od efektu końcowego będzie zależał Twój komfort podczas gotowania i poruszania się po kuchni. Tutaj nie ma miejsca na improwizację.

Aranżacja kuchni to jedno z największych wyzwań towarzyszących urządzaniu własnego mieszkania lub domu. Jest to miejsce, w którym spędza się dużo czasu, czy to przygotowując posiłki, jedząc je, czy po prostu plotkując z przyjaciółmi przy kawie. Dobrze jest, gdy kuchnia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jedni gotują, inni jedzą poza domem. Każdy z nas jest inny, dlatego dobrze jest wybrać funkcjonalny układ kuchni, który będzie w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb. Oto kilka wskazówek, jak zaaranżować przestrzeń kuchenną.

W jaki sposób korzystam z kuchni?

Pytanie postawione powyżej dobrze jest zadać sobie przed rozpoczęciem projektu, ponieważ odpowiedź na nie będzie kluczem do dalszego procesu projektowania. Jeśli nie ruszasz się z kuchni w sposób praktyczny, a gotowanie jest Twoją pasją, postaw na funkcjonalność. Warto również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów ze względu na ich trwałość podczas użytkowania. Marzysz o drewnianym blacie, ale dużo gotujesz? Drewno wygląda pięknie, ale po dłuższym użytkowaniu może ulec poważnym uszkodzeniom. Warto zastanowić się nad blatem wykonanym z innych materiałów, np. stali lub granitu.
Miłośnicy gotowania muszą mieć świadomość, że gotowaniu mogą towarzyszyć intensywne zapachy. Warto o tym pamiętać, stojąc przed wyborem kuchni zamkniętej lub otwartej. Na przeszkodzie może stanąć również ograniczona przestrzeń. Jeśli więc drażni Cię zapach jedzenia lub wolisz uniknąć klaustrofobicznej, zbyt małej kuchni, przemyśl ostateczny wybór, rozważając za i przeciw. Otwarte kuchnie to obecnie domena nowoczesnego designu, ale w tym przypadku nie kieruj się modą, a własną wygodą.
Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich sprzętów AGD oraz ich rozmieszczenie. Na etapie projektowania dobrze jest zastanowić się, czy nie lepiej jest zabudować takie sprzęty. Wolnostojące sprzęty AGD zajmują dość dużo miejsca, co może skutkować zagraceniem przestrzeni kuchennej na małej przestrzeni.

Przestrzeń robocza

Każda kuchnia skupiona jest wokół trzech stref: roboczej do przygotowywania posiłków, zlewozmywaka i lodówki. Najlepiej, jeśli nie są one od siebie zbytnio oddalone. Aby przestrzeń kuchenna działała sprawnie, należy również zwrócić uwagę na lokalizację zmywarki i kosza na śmieci. Pomysłowy system przechowywania w szafkach - szafki z koszami cargo, czyli z wewnętrznymi segregatorami, czy np. szafki sufitowe, które maksymalnie wykorzystują przestrzeń, również mogą przełożyć się na efektywną pracę w kuchni. Posiadanie przestronnej kuchni to marzenie wielu gospodyń, dlatego każdy zaoszczędzony centymetr może być na wagę złota.

Kuchnia marzeń, czyli zderzenie z rzeczywistością

Wyobrażenie o idealnej kuchni warto dobrze skonsultować z projektantem. Może się bowiem okazać, że nie wszystkie pomysły da się wcielić w życie. Problematyczne mogą okazać się najbardziej nieoczekiwane kwestie, takie jak umiejscowienie zlewozmywaka czy realizacja koncepcji kuchni-wyspy. Kolokwialnie mówiąc, nie wszystko da się pominąć. Korzystając z usług firm projektowych można liczyć na fachowe doradztwo, pomoc w zaprojektowaniu mebli, rozmieszczeniu gniazdek elektrycznych i sprzętów.

Elementy dekoracyjne

Każdą kuchnię można również ożywić dodatkami. W sieci można znaleźć całą masę inspiracji. W ciekawy sposób prezentują się ozdobne słoiki wypełnione artykułami spożywczymi lub przyprawami, stojaki na wino, wyeksponowane naczynia kuchenne. Coraz większą popularnością cieszą się również dekoracyjne sprzęty AGD, nawiązujące do stylu vintage, takie jak ekspresy do kawy, wagi kuchenne czy wolnostojące lodówki z zaokrąglonymi bokami. Takie elementy z pewnością urozmaicą wymarzoną kuchnię.
Posiadanie nieograniczonego budżetu na zagospodarowanie kuchni z pewnością przyczyni się do spełnienia wszystkich naszych zachcianek. Niemniej jednak dobrze jest pamiętać o tym, aby stosować się do sugestii projektanta i czasami pójść na pewne ustępstwa w kwestii wyposażenia kuchni. W tym przypadku warto posłuchać rad bardziej doświadczonych od siebie.

Warto przeczytać