Kobieta spędza 90% swojego czasu w kuchni... Chociaż z biegiem lat schemat, że mężczyzna zarabiał na dom, a kobieta zajmowała się domem zaczyna się zacierać. Zresztą nie ma znaczenia czy gotuje kobieta czy mężczyzna, kuchnia powinna być funkcjonalna, co nie znaczy, że nie powinna być atrakcyjna, choć w domu obok łazienki jest najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem. Jednak lata mijają, a styl się zmienia. Co zatem zrobić, aby w tym przypadku połączyć efektywność i efektowność? Poniżej skupimy się przede wszystkim na funkcjonalności, ale nie zapominajmy o oryginalnym stylu.

Zacznijmy od wyposażenia

Czyli co, gdzie i jak ustawić, aby do wszystkiego był łatwy dostęp. Kiedy myślimy o kuchni, jedną z pierwszych rzeczy, która przychodzi nam do głowy jest lodówka. Jak się okazuje, jej położenie jest bardzo ważne. Wyłącznie ze względów bezpieczeństwa powinna znajdować się z dala od piekarnika. Należy również zadbać o to, aby w bezpośrednim sąsiedztwie nie znajdował się zlewozmywak oraz płyta gazowa. Jeśli mamy do czynienia ze zlewozmywakiem, nie powinien on znajdować się przy ścianie lub szafce. Płyta gazowa również powinna znajdować się z dala od okna. Jeśli planujesz mieć zmywarkę, upewnij się, że znajduje się ona blisko szafki kuchennej. Ułatwi to wyciąganie i chowanie naczyń. Światło powinno znajdować się na całym stole.

Kilka słów o małych kuchniach...

Bo największy problem jest z małymi kuchniami i nie chodzi tu tylko o jej funkcjonalność, ale również o jak największe powiększenie optyczne. Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, czy łączymy kuchnię z salonem, czy traktujemy ją jako osobne pomieszczenie. Wiele osób łączy kuchnię z tak zwaną mini jadalnią.

Tak czy inaczej, urządzenie małej, wąskiej kuchni to duże wyzwanie. Zaczynając jednak od samej kolorystyki. Jasne kolory zdecydowanie dają lepszy efekt "powiększenia". Kolejną kwestią jest fakt, że w naszych kuchniach musimy zrobić jak najmniejszy bałagan. Dlatego najlepiej wybierać urządzenia wielofunkcyjne, takie jak piekarniki z opcją mikrofalówki czy roboty kuchenne. Warto też pomyśleć o szafce, która daje możliwość wysunięcia dodatkowego blatu, a nawet szafek. Te wiszące mogą być doprowadzone do sufitu, natomiast te na dole mogą być wyposażone w dodatkowe szuflady. Na zamontowanych półkach i relingach można przechowywać rzeczy "codziennego użytku".

Nowości, o których warto wiedzieć

Przejdźmy jednak do kuchni, o nieco większym metrażu. A tam znajdują się praktyczne schowki na... I na przykład na dżemy i inne podobne produkty, które pełnią rolę "małej spiżarni". Niektóre z takich szafek mogą pomieścić nawet 150 kilogramów zapasów. O przydatności szuflad wspomnieliśmy wyżej. W przypadku większych kuchni warto zaopatrzyć się w butelki, talerze, sztućce czy innego rodzaju drobiazgi. Jednak na każdy wymiar pomieszczenia przedmioty te powinny znajdować się blisko siebie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Głównym punktem goszczącym w naszej kuchni jest oczywiście żywność. Dlatego produkty codziennego użytku należy przechowywać w dogodnym i centralnym miejscu w kuchni. Dobra kuchnia to higieniczna kuchnia, więc upewnij się, że wszystkie produkty w Twojej lodówce i szafce nie są przeterminowane. Pleśń, która pojawia się w krótkim czasie może spowodować grzyb w Twojej kuchni.

A co z wyglądem?

Czyli możemy przejść do najprzyjemniejszej części. Jak się okazuje, nie ma tutaj zbyt wielu definicji. Kuchnia to pomieszczenie, które ma prawidłowo funkcjonować. A to w jakim stylu ją urządzimy zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu, tym bardziej, że dzisiaj firmy zajmujące się aranżacją wnętrz potrafią sprostać nawet najbardziej oryginalnym oczekiwaniom. Jednak to, co zawsze sprawdza się w przypadku kuchni, to jak największa ilość światła, które przede wszystkim "dodaje" jej metrów. Dlatego też, jeśli mamy wybór, zdecydujmy się na szafki w jasnej tonacji. Ważne jest również, aby jak najwięcej światła wpadało do kuchni z zewnątrz.

Warto przeczytać