Jeśli zdecydowałeś się na blaty kamienne na korzyść klocków rzeźniczych, marmurów, płytek, wersji nierdzewnych lub betonowych, prawdopodobnie znalazłeś się badając dwie podstawowe opcje: granit i kwarc. Zrozumienie pozornie drobnych różnic pomiędzy zaskakująco różnymi materiałami może pomóc w wyborze blatu, który pasuje do Twoich celów projektowych i budżetu.

CZYM SĄ GRANIT I KWARC?

Więc oto pierwszy rodzaj ekscytującego faktu dotyczącego granitu: w rzeczywistości składa się on z kwarcu, a przynajmniej częściowo. Z geologicznego punktu widzenia granit jest skałą pochodzenia iglastego - to znaczy, skała, która powstała po ochłodzeniu lawy lub magmy - i chociaż jej skład może być bardzo zróżnicowany, większość wersji ma dwa podstawowe minerały: kwarc (20 do 60 procent) i skaleń (około 35 procent). Inne minerały granitowe to mika i amfibol; to właśnie zmienne stężenia tych czterech podstawowych pierwiastków tworzą charakterystyczną ziarnistość kamienia.

Podczas gdy Brazylia i Włochy są odpowiedzialne za większość światowego granitu, skała ta jest również rdzenna dla Stanów Zjednoczonych. Gruzja, Indiany, Massachusetts, Teksas i Wisconsin są głównymi producentami granitu, ale są też kamieniołomy w Karolinie Północnej i Vermont.

Kwarc jest naturalnie występującym minerałem - nie jest skałą zbudowaną z tlenu i silikonu. Ale blaty kwarcowe nie są tylko dużymi płytami mineralnymi. To kompozyty wykonane przez człowieka z około 90 procent kwarcu. Reszta? Opatentowana mieszanka spoiw, takich jak żywice i polimery oraz pigment, który pozwala produktowi przypominać barwę naturalnego kwarcu. Warto również zauważyć: Do kwarcu często odwołuje się marka dużego producenta, Cezarstone.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Ponieważ granit jest skałą występującą naturalnie, w każdym kawałku występują śladowe pęknięcia i szczeliny; jest to również materiał porowaty, co oznacza, że możliwe są pęknięcia, złamania i plamy, choć dość mało prawdopodobne. Z natury rzeczy granit jest stosunkowo solidny i nieplamiący. Jest to jeden z najsilniejszych materiałów na świecie. Dlatego tak często używa się go przecież w budownictwie.

Kwarc jest całkowicie zamknięty i nie posiada porów ani pęknięć, co czyni go imponująco solidną skałą sztuczną.

Ostatecznie, granit i kwarc dobrze znoszą trawienie, otarcia i ciepło; nie są pod wpływem kwasu, jak marmur. Oba są jednak podatne na wióry lub pęknięcia, jeśli narażone na tępą siłę w miejscach nie podpartych jak, powiedzmy, upuszczając patelnię żeliwną tuż za rogiem lady - i oba mogą zabrudzić. Ale to właśnie plamy są tam, gdzie te dwa materiały wykazują największe różnice w trwałości; ponieważ kwarc jest całkowicie nieporowaty, jest bardziej odporny na plamy.

Granit występuje w szerokiej gamie kolorystycznej - od głębokich, prawie rubinowych czerwieni po jadowe zielenie, neutralne szarości i chłodne brzoskwiniowe odcienie. Ponownie, ponieważ granit jest naturalny, jest bardziej zróżnicowany cal do cala. Jeśli jesteś kimś, kto zachwyca wyjątkowym, wybór idealnego kawałka granitu z kamiennego podwórka może być prawdziwą przyjemnością. Pamiętaj jednak, że jeśli zbadasz swój idealny kawałek i nie będzie on odpowiadał potrzebom Twojego projektu, zmienność granitu może być źródłem pewnej frustracji.

Naprzemiennie, kwarc jest całkowicie jednolity, co oznacza, że kiedy nadejdzie czas montażu blatów, można obliczyć, gdzie spadną szwy. A kwarc może być produkowany w prawie nieskończonej gamie kolorów, ziaren i żyłek. Istnieją kwarce, które przypominają granit i marmur Carrara. Masz elastyczność, jeśli chodzi o wygląd kwarcu.

CENA

Jak w przypadku większości materiałów budowlanych, cena zależy od lokalizacji i zakresu projektu. Ale według większości źródeł, kwarc i granit kosztują mniej więcej tyle samo; począwszy od około 80 dolarów za stopę kwadratową, zainstalowane.

KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA

Jak wszystkie skały, granit emituje promieniowanie w postaci śladowych ilości gazu radonowego. Podczas gdy większość badań sugeruje, że żaden radon emitowany z blatu granitowego nigdy nie spowodowałby powstania poziomów radioaktywnych, EPA oferuje niniejszy przewodnik dotyczący granitu i radonu.

Zobacz także: Jak wybrać meble, które wytrzymają próbę czasu

Warto przeczytać