Marie Flanigan, projektantka wnętrz z Houston, bez względu na to, czy pracuje nad prostym salonem, czy nad renowacją całego domu, koncentruje się na tym, aby jej klienci otrzymali meble, na które mogą liczyć. "Często kieruję moich klientów w stronę znajdowania wypowiedzi, które są ponadczasowe i klasyczne, które można przekazać dzieciom" - mówi Flanigan.

Meble budowane po to, by trwać, są z jednej strony bardziej zrównoważone (według EPA ponad dziewięć milionów ton mebli trafia co roku na amerykańskie wysypiska śmieci). Są one również bardziej wyjątkowe niż coś, co uważa się za mniej lub bardziej jednorazowe. Inwestycja w komodę, sofę lub stół jadalny, który będzie dobrze kochany (i zadbany!) będzie oznaczać lata - nawet dekady użytkowania i przyjemności.

Zadzwoniliśmy do Flanigan, aby porozmawiać o rzeczach, których należy szukać przy wyborze mebli, które będą częścią gospodarstwa domowego przez wiele lat, jak również o niektórych elementach Arhausu, które pokazują te zasady w grze.

Poza sprawdzeniem szczegółów produktu, jaki jest najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy kanapa lub krzesło, na które masz oko, będzie trwać - i czy będzie przez to wszystko wygodne? Spokojnie, mówi Flanigan: Poczuj to! "Rozepnij poduszkę i zdejmij tylne poduszki - poduszka powinna mieć naprawdę dobrą wyściółkę i wagę."

Waga kawałka całości, dodaje, jest również dobrym sposobem na sprawdzenie, czy coś jest zrobione z trwałych, autentycznych materiałów. Dobra zasada: Im cięższy jest dany przedmiot, tym lepiej się go trzyma na sobie.

Jeśli chodzi o meble tapicerowane, Flanigan mówi, że klucz znajduje się w sprężynach. "Najlepszym sposobem na wykonanie poduszki jest ośmiokierunkowa, ręcznie wiązana sprężyna, co jest fantazyjnym sposobem na wyjaśnienie, w jaki sposób sprężyny są wiązane i jak blisko powinny być ze sobą" - zauważa Flanigan. To, jak mówi, jest wskaźnikiem wygody i trwałości": "Jeśli nie ma wystarczającej ilości używanych sprężyn, będzie się czuć i siedzieć nierówno."

"Zawsze mówię o autentycznych materiałach", mówi Flanigan. "Chcesz, żeby autentyczne materiały drzewne były używane w każdej konstrukcji, naprawdę. Nie bój się wykończenia z patyny, bo to często oznacza autentyczność." Celem, jak mówi, jest kupno elementów, które można odświeżyć w miarę ich starzenia się, co często oznacza wybór litego drewna jak dąb lub metalu jak srebro.

Ale nie tylko lite drewno i metale są warte zbadania. "Forniry mogą być piękne w użyciu - fornir jest po prostu cienkim kawałkiem drewna na innym rodzaju ramy lub drewna." Należy tylko sprawdzić szwy i narożniki. Czy klej schodzi? Czy klej się odkleja? Sprawdzanie jakości konstrukcji powinno być częścią każdego zakupu mebli.

Jeśli chodzi o kawałki drewna, ważne jest, aby patrzeć nie tylko na jakość samego materiału, ale na szczegóły konstrukcyjne. Każda sztuka z kolekcji Mihaela Arhausu jest budowana przez wielopokoleniową rodzinę rzemieślników, z ręcznie wykonanymi wykończeniami.


Zwłaszcza jeśli chodzi o kawałki drewna, Flanigan mówi, że ważne jest, aby patrzeć nie tylko na jakość samego materiału, ale na te szczegóły konstrukcyjne. "Konstrukcja szczelin zawsze była znakiem jakości przez lata", mówi Flanigan. "Jeśli widzisz dyble lub jaskółcze ogony, lub połączenia wpustowe i czopowe, to jest to świetny znak konstrukcji". Złe znaki to kleje lub gwoździe, które można zobaczyć, lub zszywki".

Flanigan zaleca również sprawdzanie drewna pod kątem węzłów, co może oznaczać, że kawałek z czasem będzie mniej stabilny.

"Możesz powiedzieć, że szuflada została dobrze zrobiona," mówi, "jeśli dolna część pływa w rowku, a nie jest ciasno przymocowana. Chcesz, żeby mogła się rozszerzać i kurczyć przy różnych temperaturach."

Flanigan wskazuje na popularne meble tkane praworęcznie jako elementy, które kupujący mogą ocenić jakość na własne oczy - i ręce, w zależności od przypadku. "Sprawdź jakość tkanych i rattanowych kawałków, biegnąc po nich rękoma, czując splot". Czy jest luźny? Czy się rozpadnie? Masz wrażenie, że gdybyś rzeczywiście usiadł na rattanie, czy się rozpadnie?"

Pomocne może być również, jak mówi, myślenie o zakupach mebli, które nie różnią się tak bardzo od zakupów ubrań - wybierz te, które uwielbiasz i w których czujesz się dobrze. Tak jak nie chciałbyś, aby garnitur był chropowaty, tak sofy (i drugorzędne kawałki materiału, jak poduszki i koce do rzucania) powinny czuć się równie dobrze, aby przejeżdżać po nich rękoma.

Zobacz także: Jak dodać ciepła do wzornictwa w stylu przemysłowym

Warto przeczytać