Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Tutaj nie tylko codziennie przygotowujemy posiłki, ale także spotykamy się z rodziną czy znajomymi, organizujemy klimatyczne imprezy z przyjaciółmi. Aranżacja wnętrza to nie wszystko. Bardzo ważne jest oświetlenie, które powinno być zaplanowane przed wykończeniem kuchni i uwzględniać styl, jaki chcemy osiągnąć. Jest to ważne z praktycznego punktu widzenia, ponieważ jednym z pierwszych etapów będą prace instalacyjne.

Gotowanie przy dobrym oświetleniu

W kuchni musimy postawić na kilka rodzajów oświetlenia. Przede wszystkim oświetlenie główne, aby móc swobodnie pracować w przestrzeni, w której jest dużo ciemnych zakamarków, sporo sprzętów i urządzeń, a osiągnięcie kulinarnego sukcesu wymaga niemal idealnych warunków. Te ostatnie zapewni również odpowiednie światło skierowane na blat roboczy, a także źródła światła w okolicach szafek i zakamarków, gdzie nie przenika naturalne światło.

Priorytetem jest równomierne oświetlenie, które pozwoli zachować koncentrację, ale i przyjazną atmosferę. Atmosferę kuchennego wnętrza stworzy dodatkowy snop światła równomiernie rozłożony nad stołem, przy którym zasiadają wszyscy domownicy i goście.

Centralny punkt kuchni

Światło na suficie jest najważniejszym i najdłużej używanym oświetleniem. W małych kuchniach umieszczamy je nad stołem, natomiast duże przestrzenie kuchenne wymagają punktów świetlnych na środku pomieszczenia i dodatkowo nad stołem.

Oświetlenie centralne zapewnia przejrzystość całej kuchni. Powinno ono najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na wszystkie sprzęty, co ogranicza powstawanie cieni. Alternatywą jest klasyczny plafon. Ciekawym pomysłem, który łączy w sobie funkcjonalność i efekt dekoracyjny, jest zastosowanie sufitu podwieszanego z umieszczonym w nim oświetleniem. W tym przypadku możemy liczyć na większą energooszczędność dzięki zastosowaniu świetlówek kompaktowych lub lamp LED, a także optycznie powiększyć przestrzeń.

Oświetlenie miejscowe

Blat roboczy, kuchenka czy zlewozmywak to miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Stojąc tyłem do centralnego światła, powstaje ciemna przestrzeń, pojawiają się też cienie. Warunki pracy nie są odpowiednie. Dlatego lokalnie skupiamy się na źródłach jasnego, skupionego światła.

Tego typu oświetlenie możemy umieścić na spodniej stronie szafek wiszących, w specjalnych oprawach bezpośrednio pod szafkami lub za pomocą diod LED umieszczonych na taśmie. Pamiętajmy, aby wybierać pomiędzy diodami LED a nienagrzewającymi się halogenami. Dobrym pomysłem jest wydzielenie kilku obwodów oświetleniowych, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z oświetlenia kuchni stopniowo, w zależności od aktualnych potrzeb.

Funkcjonalnie, wygodnie i nastrojowo

Wnętrze kuchni pozwala na realizację najbardziej intrygujących i oryginalnych pomysłów na wystrój. Również w zakresie oświetlenia. Producenci oferują szeroki wybór lamp, które gwarantują komfort przy blacie roboczym, klimat podczas wspólnych posiłków, ale także kompozycję, która przyciąga uwagę.

Warto przeczytać