Coraz częściej zastępujemy firanki i zasłony w oknach czymś innym. Zazwyczaj wybór pada na żaluzje, rolety, w tym rolety rzymskie, które są nie tylko ozdobą, ale również skutecznie chronią przed nadmiarem światła, zapewniając komfort i dyskrecję.

Rolety rzymskie dodają elegancji i niepowtarzalnego klimatu. Odpowiedni dobór materiałów sprawia, że doskonale komponują się z każdą aranżacją, w każdym wnętrzu. Rolety rzymskie są niezwykle praktyczne i wbrew pozorom łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, wiele sklepów z roletami rzymskimi przedstawia nam nieco inną grę możliwych do wyboru systemów czy materiałów. Na co zwracać uwagę, gdy szukamy czegoś dla siebie?

Zastosowanie rolet rzymskich

Rolety rzymskie na wymiarDziałanie rolet rzymskich jest bardzo proste. Najczęściej materiał zwijany jest ręcznie za pomocą sznurka. Choć dostępne są również te sterowane elektrycznie, jest to kwestia potrzeb użytkownika. Rolety rzymskie łączą w sobie zalety tradycyjnych zasłon z nowoczesnymi roletami - dzięki możliwości zastosowania różnych materiałów, możliwe jest skomponowanie dekoracji okiennej dostosowanej do potrzeb każdego. Zasady działania rolety są proste - za pomocą sznurka materiał rolety zwijany jest w równe fałdy do określonego poziomu. Każda fałda materiału ukryta jest pod poprzednią, tworząc gustowny lambrekin. Rolety rzymskie najefektowniej prezentują się w oknach o szerokości nie większej niż 2 metry. Roleta, w przeciwieństwie do firanki, nie pomniejsza wnętrza.

Sposób montażu

Montaż rolet rzymskich jest prosty - można je założyć na karnisz, do ściany w specjalnych szynach lub bezpośrednio w ramie okiennej.
Zaletą rolet jest utrzymanie ich w czystości (szczególnie w kuchni). Tkaninę rolety rzymskiej można odkurzać lub zdejmować z pralki, chyba że tkanina nie nadaje się do takiego czyszczenia - warto zwrócić na to uwagę przy zakupie rolety.

Rolety rzymskie - czy to się opłaca?

Jak widać, rolety rzymskie są alternatywą dla innych osłon okiennych. Dla jednych mają one swoje zalety, dla innych znajdują swoje wady. Jedno jest pewne - gustowne, niepowtarzalne wnętrza można zyskać tylko dzięki takim dekoracjom. Odpowiednio dobrane do reszty aranżacji, doskonale ją uzupełniają lub kontrastują - kwestia wyboru. Na rynku dostępnych jest wiele rolet rzymskich. To, jak przyłożymy się do wyboru, będzie miało wpływ na efekt końcowy i dalsze użytkowanie rolety rzymskiej. Trzymając się kilku wskazówek można mieć idealną dekorację i osłonę okna. Warto postawić na jakość i zwrócić uwagę na mocowanie materiału. Dla lepszego efektu warto wydać więcej, aby móc korzystać z jego zalet przez długie lata.

Warto przeczytać