Idealna kuchnia to jedno z najważniejszych zadań stojących przed osobą, która chce stworzyć w pełni satysfakcjonujące miejsce do życia. Niestety, bardzo często zaniedbujemy tę kwestię. Wydaje nam się, że kuchnia nie jest aż tak ważnym pomieszczeniem, a cała aranżacja kuchni powinna polegać jedynie na wstawieniu do niej odpowiedniego sprzętu AGD oraz kilku podstawowych mebli. W rzeczywistości jednak kwestia ta jest o wiele bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymaga znacznie więcej czasu i uwagi.

Dowodem na to jest fakt, że obecnie w dziedzinie aranżacji wnętrz można znaleźć wiele różnych stylów i innowacyjnych rozwiązań dla kuchni. Oczywiście, warto przyjrzeć się im wszystkim z bliska, bowiem dzięki temu będziemy mogli znaleźć coś, co idealnie sprawdzi się w naszym domu. Klasyczna szara kuchnia

Jedną z ciekawszych propozycji tego typu są tak zwane wyspy kuchenne. Rozwiązanie stosunkowo młode, które dopiero zdobywa szersze uznanie w Polsce - niemniej jednak już teraz zdecydowanie zasługuje na największą uwagę z naszej strony. Dzięki niemu możliwe jest osiągnięcie naprawdę wysokiej funkcjonalności w kuchni, oraz stworzenie bardzo nowoczesnego pomieszczenia. Zastosowanie czegoś takiego w swoim domu wymaga jednak dokładnego zaplanowania. Dlatego też warto pomyśleć o tym już na etapie wstępnej aranżacji kuchni, bowiem potem może się okazać, że na takie zmiany jest już za późno. Na samym początku musimy powiedzieć, że wyspy kuchenne mają sens tylko w przestronnych, otwartych kuchniach - jeśli dysponujemy tylko niewielkim pomieszczeniem na takie funkcje, to takie rozwiązanie nie będzie miało praktycznie racji bytu.

Jak sprawdzić, czy nasza kuchnia jest na tyle uniwersalna, aby zastosować coś takiego?

Ogólnie przyjęło się, że odległość między wyspą a innymi elementami pomieszczenia powinna wynosić około metra, najlepiej 120 - 130 cm. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie takiej przestrzeni, lepiej nie decydować się na wyspę, bo takie pomieszczenie będzie po prostu niepraktyczne i niewygodne. Większość specjalistów od aranżacji wnętrz jest zgodna co do tego, że potrzebujemy kuchni o powierzchni co najmniej 20 metrów kwadratowych. Jak już powiedzieliśmy, najlepszy efekt można osiągnąć, jeśli jedno pomieszczenie ma służyć jednocześnie jako kuchnia, jadalnia i salon. Jednocześnie zapewnia to pełną funkcjonalność - kuchnia i pozostałe funkcje są zarówno łatwo dostępne, jak i wyraźnie od siebie oddzielone. Dlatego tak ważne jest tutaj zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wyspą a innymi elementami pomieszczenia - ścianami czy meblami. W takim miejscu musimy mieć możliwość swobodnego poruszania się, a obecność wyspy nie powinna w żaden sposób ograniczać naszych ruchów. Jedną z ważniejszych kwestii podczas przygotowywania projektu takiej wyspy jest to, jaka funkcjonalność i możliwości będą nam potrzebne.

Biała nowoczesna kuchniaSame wyspy kuchenne są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy więc od naszych indywidualnych preferencji. Te najprostsze składają się jedynie ze zwykłego blatu do wykonywania podstawowych czynności kuchennych, jednak te bardziej zaawansowane mogą dać nam znacznie więcej możliwości. Wyspy mogą być na przykład wyposażone w kuchenkę, co jednak znacznie zwiększa zapotrzebowanie na wolną przestrzeń. W takim przypadku wyspa zbudowana z kuchni i blatów po jej obu stronach powinna mierzyć co najmniej 140 cm szerokości - nie w każdej kuchni możemy sobie na coś takiego pozwolić. Im więcej funkcji ma wyspa kuchenna, tym więcej wolnej przestrzeni musimy na nią przeznaczyć. W takiej wyspie możemy zmieścić praktycznie wszystkie funkcje kuchenne, łącznie ze zlewozmywakiem. Zastosowanie takich rozwiązań w pomieszczeniach o zbyt małej powierzchni sprawia jednak, że uzyskane efekty nie są zbyt zadowalające - ani nie poprawiają wnętrza pod względem estetycznym, ani nie zwiększają jego funkcjonalności.

Dodatkowo, w zależności od funkcji, jaką ma pełnić wyspa kuchenna, konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie odpowiednich instalacji. Bez tego nasza wyspa nie będzie mogła być wyposażona w zlewozmywak czy kuchenkę. Musimy zatem pomyśleć o tym już na etapie budowy domu, ponieważ poprawianie wszelkich zaniedbań w późniejszym czasie będzie zbyt kosztowne, aby było opłacalne. Kuchnia w stylu angielskim

Oprócz instalacji gazowej, wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej dobrze będzie pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Wyspa kuchenna zazwyczaj znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie salonu, dlatego trzeba znaleźć dobre rozwiązanie, które pomoże zniwelować problem zbyt intensywnych zapachów, które powstają podczas gotowania. Wyspa kuchenna nie jest więc rozwiązaniem dla każdego. Jeśli nie mamy w domu odpowiednich warunków, nie będzie to dobry pomysł - po prostu zrujnujemy wnętrze naszej kuchni. Jeśli jednak możemy sobie na to pozwolić i w odpowiedni sposób zaplanujemy i wykonamy taką wyspę, efekt będzie naprawdę świetny. W ten sposób uzyskamy bardzo nowoczesne i funkcjonalne pomieszczenie, które w dodatku będzie bardzo ciekawe pod względem wizualnym.

Warto przeczytać