Domy w stylu śródziemnomorskim, które przypominają estetykę śródziemnomorskich willi, powstały w latach dwudziestych XX wieku. W tym okresie - w latach dwudziestych XX wieku - ludzie konsumowali bogactwo i wypoczynek, co doprowadziło do powstania nadmorskich kurortów w Stanach Zjednoczonych.

Mieszanka architektury hiszpańskiej i włoskiej, domy śródziemnomorskie dominują w ciepłych miejscach, takich jak Kalifornia i Floryda, które również mają wpływy hiszpańskie. Popularnymi architektami w tym czasie byli Addison Mizner, którzy rozwinęli ten styl domu na Florydzie, a także Bertram Goodhue, Sumner Spaulding i Paul Williams w Kalifornii.

Alison Davin z Jute Home i DKOR Interiors' Ivonne Ronderos dostarczyła nam informacji na temat wspólnych cech charakterystycznych domów śródziemnomorskich i ich najlepszych wskazówek dekoracyjnych do rozważenia.

GŁÓWNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Dom śródziemnomorski to marzenie kogoś, kto ceni sobie proste, a zarazem eleganckie przestrzenie. "To ponadczasowa i kwintesencja Kalifornii", mówi Alison Davin z Jute Home, która mieszka w Kalifornii. "Jeśli chcesz mieć dom, który nie jest modny i nie będzie wymagał remontu - jeden z naprawdę ciepłym drewnem, jasnymi ścianami i wnętrzem na zewnątrz - to nigdy nie wyjdzie z mody".

Na zewnątrz domów śródziemnomorskich zazwyczaj znajduje się dach pokryty czerwoną dachówką (zazwyczaj terakota), a także cegła lub sztukateria, która często jest malowana na biało. Kamienne detale, rzeźbione drzwi, surowe żelazo i metaloplastyka na oknach, nad balkonami i drzwiami wejściowymi to inne wspólne cechy.

Istnieją trzy główne style śródziemnomorskich domów:

- Włoski renesans: Czerpiąc inspirację z budynków w okresie włoskiego renesansu, styl ten jest naznaczony kolumnami i zaokrąglonymi łukami.

- Hiszpańskie odrodzenie: Ten dom, na który wpływ ma hiszpańska architektura kolonialna, zwykle może poszczycić się prostymi, czystymi liniami i dachem o niskim spadku.

- Nowoczesny styl śródziemnomorski: Styl ma tradycyjne cechy domów śródziemnomorskich z nowoczesnym przekręceniem. Nacisk na mieszkanie na świeżym powietrzu, przestronne, otwarte plany pięter, wraz z wpływami hiszpańskimi i włoskimi, są widoczne w tych domach.

WSPÓLNE WYZWANIA

Życie w ciepłej lokalizacji wiąże się z własnym zestawem wyzwań projektowych, zwłaszcza dla nieruchomości w stylu śródziemnomorskim. "Jeśli jesteś na dużym kawałku ziemi w cieplejszym klimacie, jak Kalifornia, i malujesz dom na biało, bejcowanie drewnianych drzwi i okien nie nosi zbyt dobrze z powodu słońca, więc używamy teraz dużo metalu", mówi Davin.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia niedostatecznego oświetlenia i przechowywania. "Wiele razy musimy dodawać okna i świetliki, ponieważ domy śródziemnomorskie mają zazwyczaj mniejsze, bardziej intymne przestrzenie, niższe sufity i mniejsze okna", mówi Davin. "I w tym stylu domu, potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, ponieważ nie ma górnych szaf."

Według Davina, osiągnięcie spójnego wyglądu jest również kluczowe. "Starsze, śródziemnomorskie domy były naprawdę małe i przez lata ludzie dodawali do nich przypadkowo", mówi Davin. "Musimy je wypatroszyć, żeby miały spójny wygląd."

Zgadza się Ivonne Ronderos z DKOR Interiors', zauważając, że klienci aktualizują swoje domy, aby odzwierciedlić to, jak żyją dzisiaj. "Na Florydzie ludzie szukają bardziej współczesnego stylu życia", mówi Ronderos. "Więc jeśli istniejący dom był śródziemnomorski, robimy co w naszej mocy, by go zmodernizować."

WSKAZÓWKI PROJEKTOWE

Jeśli chodzi o dekorowanie domu w stylu śródziemnomorskim, najlepszy jest niedopowiedziany wygląd. Davin opiera się na zasadzie symetrii, aby pokazać piękno tego stylu. "Ponieważ jest ona tak osłabiona, staramy się, aby dekoracje były naprawdę symetryczne", mówi. "Robimy pary krzeseł, pary sof, pary sconces."

Malowanie przestrzeni w jednym kolorze i wybór tego samego typu podłogi w całej nieruchomości może nadać jej jednolity wygląd. Przyciągające wzrok płytki, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, mogą również nadać jej osobowość. A dla jeszcze większego charakteru, Davin zawiera łuki. "Lubimy zmieniać ramy od wewnątrz, aby stworzyć wewnętrzne łuki zamiast prostokątnych", mówi Davin. "Robimy wiele 12-calowych wewnętrznych łuków, które są bardziej znaczące, jak również łukowe schody i drzwi."

Biorąc pod uwagę ciepłe drewno, które często pojawia się w śródziemnomorskim domu, Davin uważa, że ten styl nieruchomości najlepiej wygląda z ciemnym drewnem i meblami orzechowymi, dziwacznymi, mniejszymi antykami, neutralnymi, lekkimi tkaninami, takimi jak len, i strategicznymi kolorami, zwłaszcza jeśli chodzi o płytki.

Ronderos, który ma tendencję do pracy w śródziemnomorskich domach z przestarzałym żółtym tonem, zgadza się. Poza ogrzewaniem przestrzeni drewnem i naturalnymi materiałami, takimi jak kamień i marmur o geometrycznych wzorach, Ronderos dba o to, by zarówno farba, jak i wyposażenie były minimalne. "Pierwszą rzeczą, którą robimy, jest rozjaśnianie go chrupiącą białą farbą do wykończenia", mówi Ronderos. "Kiedy już dojdziemy do mebli, polegamy na czystych liniach i neutralnych odcieniach głównych elementów z kilkoma refleksami koloru w sztuce."

Na zewnątrz, celem powinno być dążenie do przyjaznej atmosfery. "Tworzymy intymne przestrzenie, takie jak wbudowany dół ogniowy, który jest naprawdę przytulny lub zadaszenie nad jadalnią, więc jest to raczej miejsce docelowe w porównaniu z jedną wielką, rozległą przestrzenią", mówi Davin.

Zobacz także: Sufity sklepione - wady i zalety

Warto przeczytać