Sufity sklepione to kontrowersyjny temat. Z jednej strony, ich stary urok i wielki urok sprawiają, że każde pomieszczenie jest bardziej uderzające. Z drugiej strony, mogą natknąć się na przestarzałe i czuć się jak marnotrawca energii i przestrzeni. Zarówno właściciele domów, architekci, jak i projektanci mają silne opinie na temat sklepienia sufitu, dzięki czemu łatwo wpasować się w preferencje innych, jednocześnie tracąc poczucie własnej wartości.

Niezależnie od tego, czy kupujesz czy budujesz dom z sufitami sklepionymi, są one poważnym zobowiązaniem i wszystkie czynniki powinny być wzięte pod uwagę. Poniżej przedstawiamy argumenty za i przeciw, w połączeniu z poradami ekspertów i fantastycznym projektem inspirującym.

CO TO JEST SKLEPIONY SUFIT?

"Sufit sklepiony rozciąga się od ścian bocznych w kierunku środka, tworząc kubaturę przestrzeni nad głową", mówi Steve Kadlec z Kadlec Architecture + Design. Sufity sklepione powstały w kościołach i bazylikach, ale na przestrzeni wieków były świadkami wielu przemian, pojawiających się w domach zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Z technicznego punktu widzenia, sufit sklepiony to każdy sufit zbudowany z samonośnego łuku, z wieloma wariantami umożliwiającymi uzyskanie innego wyglądu. "Sufity sklepione często kojarzą się z architekturą gotycką lub rzymską w formie sufitów łukowych lub beczkowych, jak w katedrze lub stodole - mówi Kadlec. "Stworzenie sklepienia pozwoliło wydłużyć wysokość stropu ponad płaski sufit i wykorzystać niewykorzystaną przestrzeń konstrukcji dachu".

Znany również jako sklepienie tunelowe lub sklepienie wagonowe, sklepienie beczkowe jest najprostszym i najbardziej popularnym stylem. Składa się z jednego jednolitego łuku, który rozciąga się na całe pomieszczenie. Projektanci wnętrz często malują sklepienie beczkowe, aby przyciągnąć wzrok i podkreślić unikalną architekturę. Jeśli chcesz wkomponować sklepienie beczkowe w swój dom, nie angażując w to całego pomieszczenia, często znajdziesz w korytarzach beczkowe sklepione sufity.

Sklepienie pachwinowe (Groin Vaulted)

Sufit sklepiony z pachwiną zbudowany jest poprzez przecięcie dwóch beczkowych sklepień pod kątem prostym, tworząc krawędź lub "pachwinę". Popularny, ale nie ekskluzywny dla wejść i wyjść, sklepienie pachwinowe pięknie odbija światło, dodając jednocześnie głębi i ruchu przestrzeni.

Kopuła sklepiona

Nazwa mówi sama za siebie: sklepienie kopułowe to standardowy płaski sufit z centralną, wpuszczaną kopułą. Choć możliwe jest wykonanie sklepienia kopułowego w całym pomieszczeniu, to jednak jest to dość rzadkie, ponieważ jest trudne do wykonania. Popularne w biurach, gabinetach i sypialniach mistrzów, sklepienie kopułowe może być akcentowane listwami koronnymi lub kolorystyką, co daje poczucie wielkości i otwartości przestrzeni, w której jest zbudowane.

"Zazwyczaj sufit katedry odpowiada kształtem nachyleniu dachu, podczas gdy sklepienie dachu jest pod nim i może być inne - mówi Kadlec. Podczas gdy sufit katedralny ma równe nachylenie boków, które jest równoległe do rzeczywistego nachylenia dachu, sufit sklepiony nie podąża za jego nachyleniem, z większą ilością stylów do wyboru.

PLUSY

  • Sufity sklepione mogą wykorzystać zmarnowaną w inny sposób przestrzeń dachową i stworzyć większą dramatyczną kubaturę pomieszczenia.
  • Sufity sklepione sprawią, że Twój dom będzie wyglądał na większy niż jest w rzeczywistości.
  • Sufity sklepione wykonują wspaniałą pracę, zwiększając naturalne światło w Twoim domu, szczególnie gdy towarzyszą im większe okna.
  • Jeśli w Twoim domu brakuje charakteru architektonicznego, sufit sklepiony natychmiast sprawi, że Twoje wnętrza poczują się bardziej urokliwie.

MINUSY
Spodziewaj się, że sklepiony sufit spowoduje wzrost rachunków za energię, szczególnie w miesiącach zimowych. Ponieważ ciepło wzrasta, potrzeba więcej czasu, aby ogrzać dom.
Sufity sklepione wymagają więcej konserwacji, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na zastosowanie odsłoniętych belek lub wentylatorów, które mogą być trudne do czyszczenia i naprawy.
UWAGI
"Sklepienie sufitu bez uwzględnienia przyległych przestrzeni lub stylu domu może być arbitralne i niewygodne" - mówi nam Kadlec. "Dodatkowa wysokość lub kształt sufitu może wydawać się zaletą, ale źle wykonany może sprawić, że przestrzeń poczuje się nierozwiązana, a detal sufitu może nawet sprawić, że przestrzeń będzie mniejsza, a nie większa". Sufity sklepione stanowią ogromne wyzwanie, jeśli zostaną dodane do Twojego domu, i powinny być dokładnie przemyślane w odniesieniu do reszty architektury Twojego domu. Jeśli kupujesz dom z istniejącymi sklepieniami, oczekuj, że rachunek za energię elektryczną wzrośnie. Wszystko-wszystko, jeśli absolutnie kochasz ten wygląd, powinieneś się na to zdecydować. Sufity sklepione to niezawodny sposób na nadanie charakteru domu, dzięki któremu wnętrze stanie się otwarte, przestronne i wypełnione światłem.

Zobacz także: Jak dodać domu trochę koloru

Warto przeczytać