Nie będziemy mieli jednego rozwiązania, które będzie pasować do każdego wnętrza. Jest to sprawa w dużej mierze indywidualna, która będzie uzależniona od upodobań, gustu, trybu życia oraz potrzeb jakie mają domownicy. Jest kilka ogólnych zasad, których stosowanie będzie gwarantować nam możliwość uniknięcia rozczarowań.

Jeśli projektujemy wnętrze trzeba brać pod uwagę czynniki takie jak przestrzeń, światło, kolory, wzory, faktury, meble i poszczególne inne elementy wystroju. Od ich połączenia ostatecznie będzie zależeć estetyka lokum, ale również samopoczucie domowników. Choć urządzenie wnętrze nie będzie prostym zadaniem mamy pewne uniwersalne zasady, które można stosować i ostatecznie poprawi się wygląd pomieszczeń.

Jak wykorzystać przestrzeń?

Na początek trzeba myśleć o przestrzeni biorąc pod uwagę to, że architektura wnętrz jest w jakieś mierze sztuką iluzji. Nasza percepcję wnętrza kształtować będą ściany, podłoga czy sufit. Czasami również pojawią się belki oraz kolumny. Wysoki sufit daje nam efekty przestronności i dlatego w wielu wnętrzach się sprawdzi. To głównie cecha, która będzie charakterystyczna dla nowoczesnych apartamentowców albo też starych kamień. Większość obecnie zamieszkałych mieszkań to niestety zbyt niski sufit i do tego również plan na bazie klasycznego, zbyt wąskiego prostokąta, niewielki metraż.

Gustowne wnętrze

Wystarczy przejść kilka kroków, by już znajdować się pod ścianą. Nie będzie się dało rozsunąć ścian, nie da się podnieść sufitu. Można jednak dzięki przygotowaniu kilku prostych tricków optycznie zwiększyć takie pomieszczenie. Na początek można wynieść meble i sprzęty. Nadmiar będzie powodować, że pokój optycznie się zmniejsza i nie będzie to dobre rozwiązanie. Jeśli mebli jest mniej to ograniczenie przestrzeni będzie zdecydowanie mniejsze.

Ściany na biało

Następny krok to malowanie pokoju na biało i efekt będzie praktycznie natychmiastowy. Przestaną być widoczne łączenia ścian i podłóg, dlatego praktycznie od razu mamy taką opcję, która świetnie się prezentuje. Tak buduje się również złudzenie większej przestrzeni. Nie można więc niszczyć tego złudzenia przez nadmiar mebli, tkanin czy bibelotów.

Minimalizm

W niewielkich pokojach najlepiej będzie ograniczać ilość sprzętów do minimum i jak najwięcej rzeczy staramy się przechowywać w szafach, szufladach oraz schowkach różnego rodzaju. Schowki mogą stać się siedziskiem i wtedy spełniać będą dwie role. Drzwi szafy mogą mieć lustrzane powierzchnie co także będzie tworzyć wrażenie większej nieco przestrzeni. Pod oknem sprawdzą się szafki białe, będzie można liczyć na odbijanie światła do wnętrza. Najlepiej optycznie powiększa się wnętrze przez jego doświetlenie.

Warto przeczytać