Potrzeby dziecka w zakresie wyposażenia pokoju stale się zmieniają - również w zakresie oświetlenia. Dla czterolatka kluczowa będzie lampka nocna przy łóżku, dla ucznia drugiej klasy - lampka na biurko, przy której będzie mógł odrabiać swoje pierwsze lekcje. Jako rodzice chcielibyśmy jednak być od razu przygotowani na wszystkie ewentualności, tak aby oświetlenie było zarówno spójne pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dlatego dziś podpowiadamy - jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego wybrać, aby służyło nam przez lata?

Lampy dziecięce - do wyboru, do koloru

Urządzając pokój dziecięcy chcemy sprawić przyjemność naszym pociechom - dbamy więc o to, by klimat w tym pomieszczeniu był magiczny i bajkowy, często ulegając pokusie zakupu wymyślnych dodatków. Wybierając oświetlenie, warto jednak dać sobie chwilę na zastanowienie i spojrzeć na nie również pod kątem spójności z całością wystroju.

Lampa do pokoju niemowlaka

Pierwsze miesiące życia maluchy najczęściej spędzają w sypialni matki i ojca. Aby móc od samego początku uczyć je, że noc służy do spania, a jednocześnie nie budzić drugiego rodzica, warto przygotować delikatną lampkę, która będzie zapalana w razie konieczności wstania do malucha po zmroku.

Gdy dziecko śpi we własnym pokoju, również warto zadbać o kilka różnych źródeł światła. Oświetlenie w pierwszym samodzielnym wnętrzu dziecka powinna stanowić nie tylko lampa sufitowa, ale także kinkiet lub lampka nocna, którą rodzice będą mogli włączyć w nocy, gdy dziecko się obudzi i zawoła ich do siebie. Dobrze sprawdzą się tutaj również taśmy LED - ich delikatne światło przy półkach i szafkach z pewnością nie obudzi zaspanego dziecka, tak bardzo jak znacznie mocniejsza lampa na suficie.

Lampka nocna dla dzieci potrzebna?

Zasadniczo można uznać, że dzieci nie potrzebują lampki nocnej, dopóki nie zaczną samodzielnie czytać. Warto jednak pomyśleć o oświetleniu dla rodziców, przed którymi rysuje się perspektywa wieczorów spędzonych przy bajkach i wielu godzin zasypiania. Używając lampki nocnej od najmłodszych lat pokażemy dziecku, że powinno dbać o swój wzrok.

Zalety lampki nocnej przy łóżku docenimy również wtedy, gdy kilkulatek będzie zmagał się z lękiem przed ciemnością. Pozostawienie jednej włączonej żarówki przy łóżku jest z pewnością bardziej ekonomiczne niż włączanie kilku przy suficie. Co więcej, lampka nocna może być również wykorzystywana jako lampka na biurko.

Oświetlenie ledowe do pokoju dziecięcego

Oświetlenie LED stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie tylko dlatego, że pozwala ono zaoszczędzić na rachunkach za prąd - zdecydowanie warto zwrócić uwagę na to, że stało się również bardzo modne. Każdy, kto zna się na oświetleniu ledowym, z pewnością zauważy różnicę między tradycyjnymi świetlówkami a tego typu żarówkami.

Dlaczego polecamy żarówki LED do pokoju dziecięcego? Przede wszystkim dlatego, że mogą one świecić znacznie dłużej, nie zwiększając przy tym rachunków za prąd. Docenimy to zwłaszcza wtedy, gdy maluch będzie chciał mieć włączone światło na czas zasypiania. Zdarza się również, że dziecko boi się ciemności do tego stopnia, że w ogóle nie chce, aby lampa była wyłączona. Wówczas żarówki z pewnością zdadzą egzamin najlepiej. Dodatkowo nie wydzielają one zbędnego ciepła i pozostają chłodne, więc nie musimy się martwić, że gdy dziecko dotknie lampy, poparzy sobie dłoń.

Wybór lamp do pokoju dziecięcego może być wyzwaniem, ale warto dobrze przemyśleć tę decyzję - możliwe, że lampy te będą służyły dzieciom przez cały okres edukacji w szkole podstawowej.

Warto przeczytać