Czyste linie, redukcyjne, nieskomplikowane, monochromatyczne, prostota, "mniej znaczy więcej" - to niektóre z terminów i pojęć, które od razu przychodzą na myśl, gdy myśli się o minimalizmie. Nie sposób zaprzeczyć pogodzie ducha i prostocie piękna w konfrontacji z rozwiązanym minimalistycznym wnętrzem, ale osiągnięcie tego wyglądu jest bardziej celowe i szczerze mówiąc, trudne, niż wybranie kilku mebli na białe tło, które może pozostawić wrażenie chłodnej, skąpej i nietrwałej przestrzeni. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przewodnikiem, opracowanym na podstawie rozmów z trzema projektantami wnętrz i dwoma architektami, którzy doskonale znają się na projektowaniu po prostu oszałamiających, minimalistycznych wnętrz; dowiedz się, czym jest dla nich pojęcie minimalizmu i jak udało im się uzyskać dla swoich klientów wnętrza zorientowane na formę.

Czym jest minimalizm?

"Minimalizm dla mnie polega na utrzymywaniu przestrzeni prostej, nieskomplikowanej i akcentowaniu jej atrakcyjnych cech architektonicznych". Paleta jest w większości monochromatyczna, a kolor jest używany jako akcent", mówi Sharon Blaustein, główna projektantka w B Interior LLC. "Uważam, że minimalizm i funkcjonalność idą w parze. Minimalistycznie zaprojektowana przestrzeń łączy w sobie otwarty plan, dużo światła i proste linie wyposażenia, które są dobrze zbudowane i wygodne". Wszystko to tworzy kojącą i zapraszającą przestrzeń, która ma ponadczasową estetykę".

Forma, ostrość i funkcjonalność

"Minimalizm pozwala skupić się na czymś innym niż przestrzeń". Na przykład, ludzie w przestrzeni lub widok z okna mogą być ważniejsi od dekoracji pomieszczenia", mówi Robert Brown z firmy Robert Brown Interior Design. "[Wszystko] powinno być funkcjonalne i stanowić wartość dodaną do przestrzeni. Nadal potrzebne są wszystkie przedmioty w przestrzeni, aby mogła ona funkcjonować, ale w minimalistycznym wystroju, "forma" jest bardzo ważna. Na przykład, w jadalni potrzebny jest stół i krzesła. Te elementy muszą mówić do siebie i odnosić się do takich rzeczy jak linia, kolor, masa, itp. Muszą dobrze współgrać ze sobą w swojej podstawowej formie."

W minimalistycznym salonie w kondominium zaprojektowanym przez Browna i jego zespół, mówi: "Wszystkie meble były specjalnie zaprojektowane - fotele do wygodnego siedzenia, stoły do napojów, ukryte zabiegi z oknem, aby umożliwić widok z tej rezydencji na wysokim piętrze, kominek do ogrzania. Nawet sztuka jest prosta w kompozycji. Klienci mają niezwykle aktywne życie i potrzebują, aby ich dom był spokojny, a nie stymulujący dla oka".

Architektura minimalistyczna

Podczas gdy architektura minimalistyczna ma na celu również kondensację treści oraz usprawnienie formy i struktury, sama w sobie ma złożony język. "Minimalistyczna architektura polega na zastosowaniu redukcyjnych elementów projektowych, bez ornamentów i dekoracji", mówi Lilian H. Weinreich z biura Lilian H. Weinreich Architects. Zwolennicy minimalizmu uważają, że skondensowanie treści i formy projektu do jego istoty ujawnia prawdziwą "istotę architektury".

Ilustracja estetycznego ograniczenia - kluczowa koncepcja w formalnej prostocie i architektonicznym minimalizmie -Weinreich odnowił dom Central Park South zbudowany na "zasadach ergonomii, funkcjonalności i zrównoważonego rozwoju". Pracując w przestrzeni z odziedziczonymi elementami, których nie można było zmienić, takimi jak istniejący pościg wodno-kanalizacyjny (sztuczna ściana służąca do ukrycia instalacji wodno-kanalizacyjnej), Weinreich postawił sobie za priorytet ograniczenie problemu masowości. "Pościg ma niezamierzony cel, jakim jest stworzenie bariery wizualnej, blokującej bezpośredni widok na pracę ruchliwej kuchni na otwartym planie", mówi Weinreich. Nowe szafy górne o pełnej wysokości, szafy spiżarnie od podłogi do sufitu oraz wykorzystanie wszystkich przestrzeni pod ladą sklepową na wyspie zwiększyły pojemność tej kuchni o dwadzieścia procent". Prostota w projektowaniu i wyjątkowość w rozdzielczości są kluczem do tej zmiany."

Nieskazitelne rzemiosło budowlane: Światło, forma i materiały

Zgodnie z tą samą linią myślenia co Weinrich, idea "niezbędnego" jest niezbędna dla minimalizmu, jak wyjaśnia Jennifer Tulley Architects: "Minimalizm to podejście do projektowania, w którym elementy konstrukcji są uproszczone do ich istotnych elementów. Nic nie jest dodawane dla efektu. Projekt rozwija się w oparciu o piękno form i materiałów użytych do ich stworzenia", mówi. "Projekt musi być jasny i prosty, ale nie nudny". Tutaj właśnie wykorzystanie światła, formy i pięknych materiałów jest tak istotne. Rzemiosło konstrukcji jest niezwykle ważne, ponieważ nie można dodawać elementów wykończeniowych w celu ukrycia niewspółosiowości".

Tulley traktuje również priorytetowo przechowywanie w cichej i spokojnej kuchni San Francisco, która jest kluczowym narzędziem do utrzymania minimalistycznej przestrzeni życiowej, spełniając jednocześnie realistyczne wymagania funkcjonalne typowego właściciela domu lub rodziny. Tulley dodał otwartą półkę skrzyniową, aby wizualnie połączyć kolumnę i ścianę oraz zapewnić przestrzeń do przechowywania dla swoich klientów. "Staraliśmy się dopasować wszystkie otwory, szybę do półki, a krawędź szafki do wezwań" - mówi Tulley. "W minimalistycznej przestrzeni ściany i podłogi muszą być wypoziomowane, aby stworzyć połączenia między elementami o minimalnych liniach połączeń, a montaż szaf musi być niemal idealny".

Korzyści z minimalistycznej przestrzeni dla właścicieli domów

Idea nieskrępowanej i czystej przestrzeni jest prawdziwym motorem ruchu minimalistycznego i chęcią poszukiwania i dostosowywania jego głównych idei w projektowaniu wnętrz. "Jeśli naprawdę przestaniemy o tym myśleć, nie potrzebujemy tak wielu rzeczy; możemy mieszkać w każdej przestrzeni z dużo mniejszą ilością rzeczy", mówi Annette Frommer z firmy Annette Frommer Interior Design. "Ile sof naprawdę potrzebujemy? Ile krzeseł? Czy w ogóle musimy wieszać zdjęcia na ścianach? Może tylko na jednej ścianie? Albo na żadnej? Ile knick-knacków naprawdę potrzebujemy na naszym stoliku do kawy lub na półkach? W rzeczywistości potrzebujemy funkcjonalności i praktyczności, która łączy się z brakiem zbędnych ozdobników. Kształty powinny być dość nieskomplikowane, a kolory i tekstury powinny harmonijnie się łączyć".

Tulley wspomina również o korzyściach, jakie odniosła dzięki zastosowaniu w swoich projektach minimalistycznej estetyki projektu. "Myślę, że klienci są zainspirowani swoją przestrzenią do skupienia się na rzeczach podstawowych i przedmiotach o wartości osobistej" - mówi. "Życie w dobrze zaprojektowanej i nieskrępowanej przestrzeni ma uspokajający efekt". Dbamy o to, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania, tak aby architektura i wnętrza mogły być uporządkowane". Tworzy to spokojną przystań dla życia."

Filadelfijski projektant oświetlenia OVUUD jest wzorową marką dla produktów tworzonych z tymi samymi zasadami współczesnego minimalizmu, z gamą oświetlenia usytuowaną "na skrzyżowaniu minimalistycznej estetyki, naturalnych materiałów i najnowocześniejszych technologii oświetleniowych".

Minimalizm Dostosowany do różnych ruchów projektowych

Podczas gdy z ruchu nowoczesnego wyłonił się minimalizm, jego definicja rozszerzyła się wraz z jego zastosowaniem w różnych ruchach aranżacji wnętrz. "Chociaż minimalizm kojarzy się zazwyczaj z nowoczesnym i współczesnym wyglądem, wierzę, że minimalizm może mieć miejsce również w przestrzeniach, które są klasyczne i tradycyjne w swoim projekcie" - mówi Frommer. "Kluczem jest, aby przestrzeń była czysta i uporządkowana, a nie zatłoczona zbyt wieloma meblami, akcesoriami i kolorami, które się nie uzupełniają i nie mieszają". W tej nowoczesnej jadalni i foyer, Frommer poszedł z paletą głównie szarych, z akcentami bieli. "Zauważ, że tylko jeden kryształowy wazon z liliowymi kwiatami ozdabia szklany blat foyer", mówi. "Jedynym prawdziwym akcentem koloru jest brązowy stół w jadalni, który dodaje ciepła i powitalności. Nie ma żadnych obrazów, które mogłyby ozdobić ściany przylegające do jadalni. Końcowy wygląd to nieskomplikowana, czysta, przestronna i wyrafinowana przestrzeń, doskonale funkcjonalna i harmonijna, która oferuje spokój dla oka i ukojenie dla duszy".

"Nowoczesny ruch wprowadził nowy sposób na życie z otwartymi planami i czystymi projektami bez zbędnych ozdób", mówi Weinreich. Naszą szansą jako architektów jest nauka radzenia sobie ze złożonością i uświadomienie sobie, że sztuka projektowania polega na upraszczaniu złożonych rzeczy. Czysta wrażliwość mojej pracy ewoluuje nie z góry ustalonego stylu architektonicznego, ale raczej z zamiaru zaprojektowania czystej, inteligentnej i funkcjonalnej przestrzeni, która działa jako tło dla tego, jaka funkcja jest w nich zawarta" - mówi Weinreich.

Wyzwania Projektu Minimalistycznego

"Największym wyzwaniem jest sprawienie, by przestrzeń wyglądała na ciepłą i przyjazną", mówi Blaustein. "Przy użyciu monochromatycznej palety kolorów, atmosfera jest tworzona poprzez łączenie różnych odcieni, odcieni i faktur, aby stworzyć dynamiczną atmosferę". Ten minimalistyczny Manhattan pied-a-terre zaprojektowany przez Blaustein i jej zespół bardzo kontrastuje z tętniącą życiem dzielnicą miasta, w której się znajduje.

"Nasi klienci chcieli, aby mieszkanie było spokojnym schronieniem przed ruchliwą ulicą, a zwłaszcza przed sypialnią" - mówi Blaustein z głównej sypialni, stworzonej z monochromatyczną paletą jasnych szarości i odcieni faktury - łóżko jest tapicerowane miękką wełnianą tkaniną, ściany są pokryte lnianą tapetą, a dywan z nieprzyjemnej wełny ogrzewa podłogę. "Różne faktury wzajemnie się uzupełniają i tworzą kojącą atmosferę. Zwykła draperia filtruje światło przez duże okna, a kolor pochodzi z tuftowanego jasnoniebieskiego fotela".

Zobacz także: Dylematy projektowe współlokatorów

 

Warto przeczytać