Współczesny styl życia niejako determinuje pewne rozwiązania w dziedzinie aranżacji wnętrz. Dotyczy to również jadalni. Obecnie odchodzi się raczej od wydzielania na jej potrzeby osobnego pomieszczenia, przejmując część przestrzeni z salonu. W mieszkaniach i domach, w których mamy kuchnię otwartą na salon, możemy uzyskać ciekawy efekt połączenia trzech przestrzeni - kuchennej, jadalnianej i dziennej. Aby zapewnić harmonijną aranżację tej domowej "triady", warto zachować ten sam styl dla każdej ze stref.

Dlaczego warto urządzić kuchnię i jadalnię w jednolitym stylu?

Projektując pomieszczenie, w którym przygotowuje się i spożywa posiłki, spójność da nam poczucie porządku i schludności. W takim otoczeniu lepiej się funkcjonuje i wypoczywa.

Co oznacza ten sam styl dla kuchni i jadalni? Chodzi o zachowanie tej samej lub podobnej kolorystyki, jednorodnego stylu, czyli odejście od urządzania pomieszczeń w skrajnie różny sposób (np. rustykalna kuchnia i minimalistyczna jadalnia). Oprócz podobnego stylu nie należy zapominać o wielofunkcyjności każdej ze stref, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni. W końcu idealna przestrzeń jadalniana łączy w sobie ciekawy design i użyteczność.

Aranżacja kuchni

Harmonię stylu jadalnianego i kuchennego można osiągnąć przede wszystkim poprzez meble: krzesła jadalniane i kuchenne powinny być utrzymane w tym samym stylu. Ciekawym rozwiązaniem będą też hokery, czyli stołki barowe zamiast krzeseł. Sprawdzą się one przy wysokich blatach, ladach i wyspach kuchennych. Do stosunkowo niewielkich pomieszczeń lepiej wybrać stół prostokątny lub kwadratowy, natomiast w dużych mieszkaniach można zaszaleć i wstawić stół okrągły, pamiętając jednak, że jego styl powinien nawiązywać do zabudowy kuchennej.

Choć zależy nam na tym, aby aranżacja jadalni i kuchni była spójna, nie przeszkadza to w wyeksponowaniu pewnych elementów wystroju, np. poprzez zawieszenie lampy nad stołem lub wydzielenie części jadalnianej za pomocą wysokiej roślinności lub dekoracyjnego parawanu.

Istotną rolę w urządzaniu kuchni i jadalni odegrają również dodatki do jadalni. Z jednej strony mogą one podkreślać jednorodność stylu obu pomieszczeń, z drugiej zaś wyróżniać się za pomocą dekoracyjnych detali.

Jeśli wierzyć naukowcom, w ciągu roku w kuchni spędzamy średnio... około miesiąca. Dlatego uczynienie z tego pomieszczenia miejsca, w którym lubimy spędzać czas i dobrze się czuć, powinno być naszym priorytetem. Przytulność wnętrza można osiągnąć poprzez zharmonizowanie stylu kuchni, jadalni i salonu.

Warto przeczytać