Może być różna - okrągła, płaska, klasyczna lub nowoczesna, ale zawsze służy temu samemu celowi. Umywalki łazienkowe to podstawa codziennej pielęgnacji i higieny. Spotykamy się z nią kilka razy dziennie, dlatego tak ważne jest, aby wybrać tę najlepszą. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o tym, czy dany model będzie najlepszy do naszej łazienki. Należy je przeanalizować, aby mieć pewność dobrego wyboru.

Jak wybrać sposób montażu?

Zdecydowana większość umywalek łazienkowych jest mocowana do ściany, ale nie jest to regułą, ponieważ mamy coraz więcej nowych rozwiązań. Generalnie wyróżniamy trzy rodzaje mocowania. Wariant tradycyjny: umywalki łazienkowe zawieszone pod ścianą i przykryte postumentem. W niektórych przypadkach może to być ozdobny syfon. To rozwiązanie ma swoje ograniczenia, ponieważ pod nim nie ma możliwości zagospodarowania przestrzeni.

Umywalki meblowe, czyli kolejny rodzaj umywalek, są mocowane do ściany, a pod nimi zawiesza się (lub stawia) szafkę, która jest dostosowana do ich kształtu. Ostatnim rodzajem są umywalki nablatowe. Jak sama nazwa wskazuje, stawia się je na blacie, natomiast pod spodem jest sporo miejsca do zagospodarowania, na przykład na środki czystości.

Jaki materiał?

Równie ważny, jak sposób mocowania, jest odpowiedni materiał. Wybór w tym względzie jest bardzo duży. Istnieje specjalne szkło, hartowane, dzięki czemu w przypadku stłuczenia nie powoduje zranienia. Jest ono trwałe i świetnie prezentuje się w nowoczesnych łazienkach. Inną opcją są konglomeraty, które wykonuje się na bazie kamieni naturalnych. Są one niezwykle trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Podobnie jest ze stalą nierdzewną, która również jest łatwa w czyszczeniu, ale podatna na zarysowania. Drewno jest bardzo efektowne i zawsze eleganckie, ale wymaga konserwacji i jest dość drogie. Wiele osób wybiera białą ceramikę, ponieważ jest trwała, estetyczna i łatwa w utrzymaniu czystości.

Umywalka do dużej i małej łazienki

Pamiętajmy, że najwięcej zależy od wielkości łazienki i jej kształtu. Do małych pomieszczeń najpraktyczniejsze są niezbyt duże umywalki o szerokości 40 cm, które nie są zbyt duże. Sprawdzą się również umywalki narożne, nablatowe i wpuszczane w blat. Pod nimi można wygospodarować schowek na różne akcesoria łazienkowe. Jest to szczególnie potrzebne w małej łazience, gdyż często nie ma tam miejsca na meble. W dużej łazience są dwa rozwiązania: większa umywalka podwójna lub dwie mniejsze. Idealnie, gdy znajdują się one obok siebie. Warto pamiętać, aby wybierać umywalki łazienkowe dobrej jakości i sprawdzone, pochodzące od znanych producentów.

Wybór odpowiedniej umywalki do łazienki może być problematyczny i nie jest tak łatwy, jak się na początku wydaje. Pamiętając jednak o kilku wskazówkach - tych, które przedstawiliśmy w tym artykule - łatwiej będzie nam dopasować odpowiedni model.

Warto przeczytać