Oto przewodnik techniczny po wzornictwie salonu piękności: układy funkcjonalne i dystrybucyjne wraz z praktycznym przykładem

Projekt salonu kosmetycznego wymaga szczególnej uwagi na funkcjonalność, postrzeganie higieny i uroku, który środowisko powinno przekazać klientom, aby zoptymalizować pracę i zapewnić relaksujące i przyjemne doświadczenie.

Funkcjonalność salonu kosmetycznego determinuje odpowiednia aranżacja przestrzeni, dystrybucja sprzętu i akcesoriów oraz sprawne przepływy w miejscu pracy.

Jeśli potrzebujesz zaprojektować salon piękności w hotelu lub siłowni, czytasz odpowiedni artykuł

W ramach tego Focus insight przeanalizujemy funkcjonalne i dystrybucyjne aspekty projektu salonu kosmetycznego, przedstawiając praktyczny przykład salonu kosmetycznego średniej wielkości (70sqm), zaprojektowanego przy użyciu oprogramowania projektowego BIM Edificius.

Projekt salonu piękności: funkcjonalne i dystrybucyjne układy graficzne
Funkcje w salonie piękności są wielorakie, a co za tym idzie, wymiary otoczenia będą od nich zależne. Główne obszary funkcjonalne i związane z nimi elementy wyposażenia obejmują:

  • Toaleta dla klientów
  • Pracownicy Toaleta/Storeroom
  • Pomieszczenie do masażu/obróbka ciała
  • Hala
  • Wejście / odbiór
  • Manicure / pedicure Obszar
  • Wejście

Charakterystyka tego obszaru może być zidentyfikowana w pewnych czynnikach, które czynią go przytulnym i wygodnym miejscem. Musisz mieć na uwadze aspekty estetyczne, aby od razu zaimponować klientom.

WC

Toalety dla klientów

Należy przestrzegać standardów dostępności i użyteczności dla osób niepełnosprawnych, dlatego należy zaplanować urządzenia sanitarne o wymiarach umożliwiających manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Ogólnie rzecz biorąc, standardowe wymiary są:

  • 1,50 x 1,50 m na WC bez umywalki wewnętrznej
  • 1,80 x 1,80 m na WC z umywalką wewnętrzną
  • 2,40 m jako wysokość minimalna

W przedpokoju, który powinien mieć szerokość co najmniej 1,50 m, należy również rozważyć dodatkowe środki mające na celu zwiększenie dostępności i zapewnienie większej przestrzeni.

Toalety dla pracowników

Nie jest konieczne uwzględnianie minimalnych wymiarów wymaganych dla osób niepełnosprawnych, ponieważ z toalet korzystają tylko pracownicy.

W tym przypadku minimalne zalecane wymiary dla zapewnienia łatwego ruchu to 0,90 x 1,00 m, bez obecności umywalki wewnętrznej, którą można zainstalować w przedpokoju.

Magazyn można by również zaprojektować, gdyby było więcej miejsca, tak aby personel mógł skoncentrować wszystkie funkcje w jednym miejscu.

Obszary zabiegowe

Obszar ten obejmuje różne operacje, takie jak: gabinet masażu, usuwanie włosów, manicure i pedicure, zabiegi na twarz, solarium itp.

Należy kierować się zdrowym rozsądkiem, jeśli chodzi o projektowanie i wstawianie urządzeń zgodnie z różnymi przepisami krajowymi.

Na przykład, normy Unii Europejskiej tego wymagają:

  • wysokość pomieszczeń z ciągłą obecnością ludzi wynosi co najmniej 2,70 m.
  • powierzchnia z jednym pracownikiem wynosi minimum 15,00 m², co zwiększa się o 5,00 m² na każde dodatkowe stanowisko pracy.
  • podłogi muszą mieć jednorodną i zmywalną powierzchnię.
  • kabiny w salonie piękności do zabiegów muszą być ograniczone ścianami, nawet nie na całej wysokości. Zaleca się, aby wysokość nie przekraczała 2/3 wysokości pomieszczenia, a w każdym razie z pełnym poszanowaniem prawa do prywatności użytkownika.
  • kabiny muszą być wyposażone w regularne umywalnie.

Ponadto zaleca się, aby wejście było odseparowane, nawet jeśli tylko wzrokowo, od obszarów zabiegowych, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu dla klienta i zagwarantować większą prywatność.

Praktyczny przykład salonu piękności o powierzchni 70-ciu metrów kwadratowych.
Aby zaplanować atrakcyjny i funkcjonalny salon piękności, trzeba będzie jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i uzyskać odpowiedni układ.

Salony piękności mogą mieć duże, średnie lub małe rozmiary z typowymi wymiarami: 100, 70 lub nawet 40 m². W naszym studium przypadku rozważymy salon bauty o powierzchni 70 m² i zidentyfikujemy 3 środowiska: recepcja wejściowa/toalety/obszar zabiegowy

Strefa wejściowa została zaprojektowana w taki sposób, aby wywrzeć silny wpływ wizualny i "zaimponować" klientowi.

W celu nadania poczucia ruchu płaskim powierzchniom, zarówno poziomym, jak i pionowym, zdecydowano się wstawić sufity podwieszane i perforowane przeciwściany, które są podświetlane przez diody paskowe i reflektory.

Ponadto, aby udekorować otoczenie, niektóre półki zostały zamontowane w niszach ściennych z tyłu lady i na tylnej ścianie.

W celu zapewnienia lepszego oświetlenia i lepszego efektu scenicznego, na przeciwścianach i sufitach podwieszanych zastosowano materiał lakierowany, a na ścianie za siedzeniami i wewnątrz jednej z dwóch zakrzywionych ścian służących do oddzielenia wejścia od holu - przeszkloną cegłę licową.

Zaplanowano również dwa pokoje dla toalet, jeden dla klientów i jeden dla pracowników.

Pierwszy składa się z dwóch obszarów WC i przedpokoju, które są dostępne również dla osób niepełnosprawnych; drugi składa się z obszaru WC i przedpokoju, który jest również wykorzystywany jako mały magazyn. Obie toalety są pokryte łatwo zmywalnym materiałem, zgodnie z wymogami przepisów.

Strefa "Leczenie" składa się z dwóch pomieszczeń: jednego na masaże, zabiegi na twarz, depilację (i inne zabiegi wymagające łóżka) oraz jednego na pedicure i manicure (oraz inne zabiegi niewymagające specjalnego sprzętu).

W pierwszym pokoju znajduje się ściana o wysokości 2,20 m pośrodku, która oddziela dwa stanowiska pracy, na których znajdują się łóżka; jest też wspólny prysznic i umywalka na każde miejsce pracy. Ściany pokryte są impregnowanym drewnem.

Warto przeczytać