Obecnie coraz bardziej popularne jest korzystanie z biur projektowych albo też usług architekta wnętrze. Na ogół chętnie decydujemy się na taką pomoc, ponieważ sami nie wiemy jak ma wyglądać nasz dom i profesjonalne wsparcie będzie nam potrzebne.

Wykonawca doradzi jak wybrać materiały, jak wykończyć detale. Jak jednak wybrać dobrego projektanta i nie dać się oszukać amatorowi?

Biuro czy samodzielny architekt?

Na rynku mamy wielu usługodawców, którzy tą branżą się zajmują. Szukając dla siebie dobrego architekta będzie trzeba zastanowić się, czy chcemy zdecydować się na biuro czy samodzielnego wykonawcę? I jedno i drugie rozwiązanie ma wady i zalety. Przede wszystkim głównym wyznacznikiem jest dla nas cena i jakość usług.

Drogie nie do końca będzie oznaczać dobre, i odwrotnie również, cięcie kosztów nie do końca musi od razu ciągnąć za sobą gorsze wykonanie. Nie da się tutaj uogólniać, że wykonawcy samodzielni są niestaranni i nie mają należytego doświadczenia a jedynie biura wykonują profesjonalne projekty. Jak praktyka pokazuje w każdym z tych przypadku trafić można na amatora, który nie ma doświadczania i wykona zły projekt. Jak więc wybrać?

Profesjonalny architekt

Wybieramy z głową

Wybór projektanta warto przede wszystkim dobrze sobie przemyśleć. Pierwszym krokiem będzie przejrzenie katalogów biur w internecie. Możliwe, że jeśli zajrzymy do tych wszystkich ofert okaże się, że pośród nich odnajdzie się tą jedną jedyną, która właśnie dla nas będzie atrakcyjna i spełni nasze oczekiwania. W internecie pojawiają się oferty od studentów i absolwentów ASP, którzy chcą zajmować się aranżacją wnętrz. Opinie na ich temat na forach mogą być dla nas pewną podpowiedzią.

Oczywiście poza poszukiwaniem ofert trzeba również postawić na rozmowę z takim wykonawcą. To istotna kwestia, ponieważ wtedy na spokojnie można sobie porównać czy jego wizja pokrywa się z naszą i będzie szansa na podjęcie decyzji o tym czy współpracować z projektantem czy na taką współpracę się nie decydować.

Konfrontacja założeń i realiów

Gdy już mamy ofertę od projektanta można ją przeanalizować łącznie z kosztami, tak by ostatecznie zrozumieć warunki umowy i zdecydować czy chcemy ją podpisywać. Ostatecznie jest to szansa na wygodną konfrontację między oczekiwaniami a realiami jakie będą nam zaprezentować i w ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć decyzję czy chcemy taki projekt się zdecydować czy z jakichś względów jest poza naszym zasięgiem i raczej będziemy chcieli szukać dla siebie innych propozycji, które dużo bardziej będą nam odpowiadać.

Warto przeczytać