Urządzenie kuchni to prawdziwe wyzwanie planistyczne. Trzeba przecież sprawić, aby to pomieszczenie było stylowe, estetyczne i funkcjonalne zarazem. W końcu w kuchni robimy wiele rzeczy i nie chcemy tracić energii na dodatkowe czynności.

Co, obok czego i dlaczego?

Rozmieszczenie sprzętów kuchennych podlega kilku niezłomnym zasadom. Kuchenki gazowej nie stawiamy blisko okna, bo podmuch wiatru może zdmuchnąć gaz, a wtedy o wypadek nietrudno. Obok kuchenki nie stawiamy zlewu, woda może pryskać do garnka z gotującym się jedzeniem, co jeszcze nie jest najgorsze, oraz na patelnię z gorącym tłuszczem, co może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Obok kuchenki nie stawiamy również lodówki. Tutaj powody są głównie ekonomiczne.

Meble gotowe czy robione na wymiar?

Gotowe zestawy mebli są z pewnością tańsze, ale rzadko kiedy faktycznie pasują do wielkości kuchennego wnętrza. Aby dobrze zagospodarować całą przestrzeń kuchenną, wykorzystać wszystkie zakamarki, zwłaszcza jeśli mamy skosy pod sufitem, lepiej zdecydować się na meble na wymiar. Tutaj z kolei pomoże planer kuchenny, dzięki któremu łatwo zwizualizujemy swoje pomysły.

Kuchnia marzeń

Zazwyczaj wiemy, jak ma wyglądać nasza kuchnia "mniej więcej". Kiedy jednak przychodzi do podejmowania ostatecznych decyzji, okazuje się, że wiele rzeczy nie zostało przemyślanych. Czy szafki mają być na całej długości ściany, a lodówka po drugiej stronie, czy może lepiej zrobić krótszy blat, ale lodówkę ustawić w tej samej kolejności co szafki? Stół duży czy mały i czy będzie ciasno, gdy damy sześć krzeseł? Lepsze jasne czy ciemne meble i jakie kolory ścian do tego dobrać? Wyobraźnia często zawodzi, a pomoc projektanta wnętrz jest kosztowna. Impas? W Internecie można znaleźć planer kuchni online, dzięki któremu można stworzyć własną wirtualną kuchnię i zobaczyć ją w 3D.

Jak samodzielnie zaplanować?

Darmowy planer kuchni można łatwo pobrać i zainstalować na swoim komputerze. Z niektórych można korzystać online bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Większość takich programów ma jednak pewne ograniczenia. Nie każdy pozwala na swobodne modyfikowanie wielkości i koloru poszczególnych elementów kuchni. A przecież zobaczenie, jak będzie wyglądała żółta sofa przy czerwonych szafkach jest niezbędne przed złożeniem tak ekstrawaganckiego zamówienia. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na konsultacje z dekoratorem wnętrz? Na szczęście nie. Z pomocą może przyjść planer kuchni na stronie IKEA. Jego zaletą jest to, że do zaprojektowania kuchni możemy wykorzystać wyłącznie meble i akcesoria ze sklepu IKEA. Dzięki temu, gdy nasza kuchnia jest już gotowa, można wydrukować listę zakupów i udać się do sklepu mając pewność, że wszystko kupimy w jednym miejscu. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które długo się decydują i tych, które nie lubią zakupów. Z gotową listą niezbędnych elementów, zakupy staną się krótką i szybką przyjemnością.

Warto przeczytać