Pokój dziecięcy to wyzwanie dla rodziców, którzy na czas jego urządzania muszą zmienić się w projektantów amatorów. Przestrzeń ta pełni wiele funkcji, powinna więc sprostać dziecięcym potrzebom, a jednocześnie być estetyczna. Kupowanie nowych mebli zawsze, gdy dziecko podrośnie, to ogromny wydatek.

Dlatego warto rozejrzeć się za meblami ergonomicznymi, które będą mogły spełniać swoją funkcję przez długi czas, dostosowanymi do zmieniających się potrzeb i wagi oraz wysokości lokatora pokoju.

Na czym się skupić?

Wszystkie meble, w tym najważniejsze w pokoju łóżko i biurko, muszą być dopasowane do aktualnego wzrostu dziecka. Kupowanie mebli "na przyszłość" jest kuszące, bo przecież dzieci tak szybko rosną. Warto jednak zwrócić uwagę, że zanim dziecko dorośnie do zbyt wysokiego biurka, skręci sobie kręgosłup i zepsuje wzrok z powodu źle nachylonego kąta blatu. Bardzo ważne jest, aby przy biurku siedzieć w prawidłowej pozycji, nie tylko dla dorosłych, ale również dla kilkuletnich dzieci. W przeciwnym razie już od najmłodszych lat będą pojawiać się wady i nieprawidłowe nawyki.

Biurko - liczy się ergonomia

Choć pierwsze, solidne biurko kupowane jest zazwyczaj dla ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej, mniejsze dzieci mogą przy nim rysować, grać, lepić i bawić się plasteliną. Regulowane biurko pozwoli na utrzymanie niskiej wysokości biurka przez kilka lat. Blat powinien mieć minimalny zakres regulacji od 55 do 75 cm.

Bezpieczne biurko dla uczniów

Takie biurko z pewnością będzie oznaczone jako biurko dla dzieci. Nie należy wybierać biurka dla młodzieży czy dorosłych, nawet z myślą o przyszłości - liczy się "tu i teraz". Jest wiele ofert mebli dziecięcych, które są bardzo ładne i wygodne. Niezbędne będzie również regulowane krzesło. Powinno mieć co najmniej kilka regulowanych elementów, tak aby zawsze zapewniało podparcie dla kręgosłupa - siedzisko, oparcie, poręcze.

Zdrowe, wygodne łóżko

Łóżko to jeden z tych mebli, które można regulować i dostosowywać do potrzeb dzieci przez długie lata. Dlatego warto zainwestować przede wszystkim w jego jakość. Najlepsze są łóżka z drewnianym stelażem, pokryte nietoksycznymi farbami i lakierami. Do łóżka powinien być dopasowany materac odpowiedni do wzrostu dziecka o minimalnej grubości 10 cm. Jaki kolor? Ponieważ będzie to mebel na lata, najlepiej wybrać łóżko w neutralnym odcieniu bieli, szarości i brązu. Każde łóżko ma też swój udźwig - wybierz jak największy, aby mebel spełniał swoją funkcję, niezależnie od tego, czy dziecko waży 20 kg czy 40 kg.

Warto przeczytać