Rozmawiając o tym, czy jest to make-it czy break-it - projektowanie oświetlenia salonu kosmetycznego i fryzjerskiego jest jednym z nich. Może to naprawdę wpłynąć na samopoczucie Twoich klientów, ich pierwsze wrażenie z salonu i wydajność pracowników.

Jeśli trudno jest podjąć decyzję o swoim salonie piękności błyskawica, ten zwięzły przewodnik pomoże Ci wybrać najlepsze oświetlenie dla salonu fryzjerskiego i zabrać ze sobą kilka pomysłów na oświetlenie salonu fryzjerskiego i wnętrza.

Znaczenie dobrego oświetlenia w salonie piękności

Oświetlenie w salonie piękności ma bardzo praktyczne zastosowanie, bardziej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu lub budynku. Pomaga to pracownikom w pracy, w zrozumiałym postrzeganiu klientów i upewnieniu się, że robią wszystko dobrze. Ma to bezpośredni wpływ na jakość pracy - nawet najlepszy profesjonalny fryzjer, ekspert od paznokci czy wizażysta nie jest w stanie wykonać swojej pracy przy złym oświetleniu. Nie wspominając o tym, że jest to złe dla ich wizji. Jest też czynnik psychologiczny: na przykład brak naturalnego światła w recepcji utrudnia koncentrację na zadaniach i może mieć negatywny wpływ na sprzedaż.

Oświetlenie w salonie fryzjerskim tworzy również nastrój i atmosferę w salonie. Na przykład, nie używamy jasnego, zimnego światła w salonie piękności, ponieważ jest on bardziej kojarzony z kliniką. Ciepłe, przyćmione światło, z drugiej strony, jest bardziej relaksujące dla umysłu i ciała, a tego właśnie szukają klienci w każdym salonie (z wyjątkiem usług ekspresowych).

Ludzie chodzą do salonu, żeby dobrze się czuć i wyglądać. Czy wiesz, że dobre oświetlenie może pomóc również w tym względzie? Odpowiednio ustawione oświetlenie sprawia, że wyglądasz lepiej w lustrze i oddajesz kolory jak najbardziej zbliżone do tych, które są możliwe. Pomaga to również profesjonalistom wykonywać swoją pracę z najwyższą precyzją. Wyobraź sobie, jaka byłaby katastrofa, gdyby Twoi pracownicy nie widzieli, co robią.

Projekt oświetlenia w salonie fryzjerskim jest niemożliwy bez kilku warunków technicznych, więc porozmawiajmy o typach oświetlenia i wspólnych wskaźnikach, więc wiesz, o czym mówi Twój projektant wnętrz.

Typy piorunów:

 • Ambient - podstawowe źródło oświetlenia w Twoim salonie, zwykle tworzone za pomocą ściemniaczy i wbudowanych lamp sufitowych.
 • Zadanie - dodatkowe źródła światła, które pomogą w pracy, np. lampa na recepcji lub lampa podłogowa na stacji kolorowej, lub lampy powiększające używane przez kosmetologów.
 • Akcent - służy do zwrócenia uwagi na coś w Twoim salonie, np. ekspozycję produktu lub profesjonalne certyfikaty.
 • Próżność - daje równe źródło światła wokół luster i redukuje cienie, co pomaga włosom i wizażystom pracować na kliencie.
   

Wspólne zalecenia dotyczące wskaźników projektowania piorunochronów:

Byłoby wspaniale, gdyby wszystkie opakowania żarówek opisały, jaki rodzaj oświetlenia salonu fryzjerskiego można uzyskać w prosty sposób, jak "dobre dla recepcji" lub "dobre dla salonu piękności". Tak jak jest, oferuje tylko zestaw cyfr i liter, więc na to należy zwracać uwagę:

 • Wskaźnik oddawania barw (CRI) - zdolność źródła światła do oddawania kolorów - powinien wynosić 86 lub więcej.
 • Optymalna temperatura barwowa - 4000-6000 K (lub Kelvin), która jest bliska "białemu światłu dnia" lub "białemu naturalnemu".
 • Poziom oświetlenia - waha się od 300 do 700 luksów, w zależności od źródła i sekcji oświetlenia w salonie lub jego rodzaju (więcej informacji poniżej).

Uwaga: CRI jest bardzo ważnym parametrem. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której klient jest zadowolony z nowego koloru włosów tylko do momentu, gdy wyjdzie poza salon. Jeśli żarówki w salonie nie oddają prawidłowo koloru, koloru włosów, a nawet makijażu, nie będą wyglądać tak samo w świetle dziennym lub w innym pomieszczeniu.

Wytyczne dotyczące projektowania oświetlenia

Twój projekt oświetlenia salonu piękności i włosów powinien być gotowy przed rozpoczęciem remontu i włączony do ogólnego projektu wnętrz. Ważne jest, aby wiedzieć, dokąd zmierza oświetlenie od samego początku, ponieważ ma ono wpływ na wystrój wnętrza, np. rozmieszczenie drzwi, gniazdek, mebli i dekoracji. Na przykład, jeśli potrzebujesz miejsca na lampy podłogowe, oprawy sufitowe do oświetlenia nad głową w recepcji lub nawet gniazda do oświetlenia biurka lub oświetlenia próżności, powinno to być w planie.

Najważniejszym wskaźnikiem dla stacji roboczych w salonie kosmetycznym, jak już wspomniano, jest CRI. Im wyższy tym lepiej, ale nie może być niższy niż 80. Poza tym, różne sekcje lub rodzaje salonów piękności wymagają różnych źródeł oświetlenia, a tutaj jest to, co należy wziąć pod uwagę:

 • Recepcja. Jest to pierwsza rzecz, którą klienci widzą po wejściu do salonu, ale jest to również miejsce pracy dla administratorów. Oświetlenie powinno być jasne i ciepłe, ponieważ światło niebieskie lub białe okazało się szkodliwe dla wzroku. Powszechną praktyką jest stosowanie lamp wiszących nad lampami biurkowymi lub biurkowymi. Technicznie rzecz biorąc, powinno to być 200-400 luksów.
 • Strefa oczekiwania. Oświetlenie odgrywa tu bardziej psychologiczną rolę. Powinien być ciepły i relaksujący, może być nawet ciemniejszy niż reszta salonu. Chociaż nie powinno być większego kontrastu między przestrzeniami w salonie - nie jest przyjemnie wejść do jaskrawo oświetlonego pokoju po przebywaniu w ciemnej przestrzeni.
 • Miejsce pracy fryzjera. Salon fryzjerski projekt oświetlenia powinien być dość jasny, ale rozproszony, i z pewnością nie powinien być neon, więc Twoi profesjonaliści nie obciążają oczu podczas długich godzin pracy. Ponadto, najlepiej jest wybrać odcienie we wnętrzu i oświetlenie, które jest najbliższe naturalnym kolorom i światłu dziennym. Pozwoli to stylistom pracować bez przeszkód (np. dobrać odpowiedni odcień koloru włosów). Plus, pomyśl o dodaniu światełka do próżności.
 • Pokój do paznokci. Manicure, pedicure, a zwłaszcza nail art wymagają oświetlenia zadaniowego. Tak więc salon pielęgnacji paznokci lub sekcja w salonie piękności powinna mieć dwa źródła światła: ogólne wytwarzające 400 luksów, jak światła do zabudowy nad głową lub światła wiszące, oraz światła zadaniowe do 700 luksów (np. regulowane lampy biurkowe i podłogowe). Celem oświetlenia zadaniowego jest to, aby profesjonalista wyraźnie widział, co robi.
 • Terapia piękności. Pomieszczenia kosmetyczne i gabinety masażu są zazwyczaj bardziej miękkie i zaciemnione, w zakresie od 300 do 500 luksów. Dobrze jest mieć tu również kilka źródeł światła: 1) jasne światła do sprzątania przestrzeni, 2) ciepłe przyciemnione oświetlenie na czas odpoczynku klienta, 3) światła powiększające dla kosmetologa do oglądania obszaru zadania (skóra na twarzy i ciele), oraz 4) elektroniczne świece do sesji masażu.

3 pomysły na dobre oświetlenie salonu fryzjerskiego.

Oto niektóre z najlepszych pomysłów na oświetlenie wnętrza salonu fryzjerskiego, które możesz wykorzystać w swoim salonie:

1. Ciepłe oświetlenie i dobrze oświetlone stanowiska pracy tworzą pozytywne środowisko zarówno dla klientów, jak i pracowników.

2. W tym salonie, podświetlane lustra i światła docelowe podkreślają cerę. Salon posiada również odpowiednie oświetlenie recepcji i ekspozycji produktów.

3. Poza charakterystycznym wnętrzem, salony fryzjerskie wymagają odpowiedniego oświetlenia jak każdy inny salon fryzjerski. Spójrz, w jaki sposób ten salon fryzjerski włączył ciepłe światła celownicze wokół wnętrza i wyświetlacza produktów z jasno oświetlonymi stanowiskami roboczymi.

Warto przeczytać